Lihtne juhend: kuidas Facebookis sõjapropagandat vaigistada

Propastop on äsja kirjutanud kremlimeelsetest gruppidest ja kutsunud kõiki üles neist Facebookile ja politseile teada andma. Täna avaldame juhendi, kuidas seda ikkagi täpselt teha: paljud lugejad on kirjutanud, et nad tahavad küll aidata, kuid ei oska seda praktiliselt teha.

1 Teata Facebookile
Esimene samm Kremli sõjapropaganda vaigistamisest on sellest Facebookile raporteerimine. Grupist teada anda saad arvutiversioonis päise all paremal olevat kolme täpiga nuppu vajutades (1) ning valides”Teata grupist” (2). Seejärel tuleb määrata oma teatamise põhjus (3). Kremli propagandalehtede puhul sobib selleks näiteks vihakõne, vägivald või valeinfo, raporteerida võib korduvalt, erinevatel põhjustel. Lõpuks tuleb oma teade teele saata (4).

Mobiiliversioonis leiab grupist raporteerimise võimaluse päisepildi all olevale noolele vajutades (1) ning seejärel valides “Teata grupist” (2). Edasised sammud on samasugused nagu arvutiski.

Postitusest teatamiseks tuleb vajutada postituse päises asuvat kolme täpiga ikooni (1) ja valida postitusest teatamise võimalus (2). Seejärel jälgida valikuid kuni teate teele saatmiseni.

Siit saad lugeda lähemalt Facebooki kogukonnareeglitest ja raporteerimisest.

2 Kutsu ka oma mõttekaaslasi Facebookile teatama
Nagu kirjutab veebikonstaabel Maarja Punak, on selleks, et Facebook raporteerimist tõsiselt võtaks, vaja vähemalt kümme või enamgi teadet. Seepärast ei piisa üksinda tegutsemisest, vaid raporteerimisse tuleb kaasata ka oma sõbrad.

Pane tähele, et postitust otse sõpradele jagades sa samas ka võimendad seda, seetõttu on mõistlik postituse linki jagada hoopis Messengeri või e-posti teel.

Sõjapropaganda postitustest teatama tasub üles kutsuda ka Facebookis avalikult: mida rohkem teatajaid, seda tõhusam. Kui juba asja ette võtad, siis tee seda põhjalikult, möödaminnes raporteerimisest pole palju tulu.

3 Teata veebipolitseinikule
Sõda õhutavast, ühiskonda lõhestavast või vägivallale kutsuvast somekasutajast või grupist tuleks vabas vormis Messengeri sõnumi abil alati teada anda veebipolitseinikele:
Politseinik Maarja Punak
Veebikonstaabel Andero Sepp
Veebikonstaabel Jana Frolova

4 Teata Propastopile
Alati tasub infot uutest kremlimeelsetest gruppidest või kasutajatest  jagada Propastopile. Selleks saata teade e-postile [email protected]. Teine võimalus on klõpsata “Teata valeinfost” vormile arvutiversiooni vasakmenüüs (1), nii saad teavitada anonüümselt.

Vabatahtlike veetav Propastop ei ole järelevalveasutus ja ei suuda Putini trolle vaikima sundida. Küll aga saame neist kirjutada ja nii probleemile tähelepanu juhtida. Sageli on avalik rääkimine tõhusamgi kui privaatne raporteerimine. Seepärast tasub teatada alati ka teemaga tegelevale ajakirjandusele, näiteks Delfi Trollimonitori nimelisele algatusele.

Kuidas käituda trolliga oma lehel?
Kui oled someadministraator ja kohtud trolliga, kes sinu lehte sõjapropaganda või muu sobimatu teemaga risustab, on tema vaigistamiseks kaks teed. Kõigepealt teata temast Facebookile, politseile ja miks mitte ka Propastopile eelneva juhise järgi. Kui kahtled, millise põhjendusele viidata, siis kasuta korduvalt mitut võimalust.

Seejärel tuleb aga trolli postitused kustutada ning tema juurdepääs lehele blokeerida. Pole mingit põhjust lasta tal sinu lehel laamendada. Pealegi on ignoreerimine tähelepanu püüdva trolli jaoks kõige hullem karistus.