AdAlert peatab reklaami vaenulikes propagandakanalites

AdAlert in English, Russian, Latvian and Lithuanian language.

AdAlert ehk Reklaamihäire on Propastopi algatus, mille eesmärk on lõpetada Eesti, Balti riikide ja Lääne firmade reklaam vaenulikes propagandakanalites. Sellised kanalid on näiteks Venemaa riiklikud meediakanalid, mis külvavad lõhestust ja vaenu, edastavad sõjapropagandat ning valesid. AdAlert hoolitseb, et ettevõtted ei rahastaks reklaami kaudu sellist lõhestustegevust.

Probleem on tõsine
Ehkki ühe vaataja arvelt teenib propagandaväljaande tühise summa, koguneb populaarsemates kanalites kokku nii miljonitesse küündiv tulu. Ligikaudsete hinnangute järgi teenisid viis Kremli propagandakanalit ainuüksi Balti riikidest pärit külastajate pool miljonit eurot. Mujal maailmas on välja toodud summad, millega on läbi reklaami toetatud näiteks vaktsiinivastaseid libauudiste saite.
Maailmas on algatatud palju kampaaniaid, mis võitlevad reklaami avaldamise vastu rämpssisu edastavatel veebilehtedel või somes . Eestis ja Balti riikides seni sellised teadvustavaid kampaaniaid algatatud ei ole, ehkki vajadus nende järgi on suur.

Lahendus on lihtne
Lisaks probleemi teadvustamisele pühendub AdAlert aktsioon ka lahenduste pakkumisele. Oleme koostanud käepärase juhendi, mida jälgides saab iga ettevõte vältida oma reklaami sattumist propagandameediasse.

Tunnustame vastutustundlikke firmasid
Aktsiooni ühe osana toome esile need ettevõtted ja firmad, kes on teatanud sellistest reklaamidest vältimisest või nendest loobumisest. Oleme loonud graafilise paketi, mida võivad oma kommunikatsioonis kasutada kõik need, kes ei avalda või sellest loobunud. Tunnustame selliseid ettevõtteid ka muul viisil.

Märgime ära patustajad
AdAlert monitoorib regulaarselt “musta nimekirja” kantud veebilehti ja avalikustab kõik juhtumid, kui Eesti, Läti, Leedu või muude Lääne ettevõtete reklaame vaatajatele kuvatakse. Oleme selliseid raporteid avaldanud alates 2017. aastast, näiteks 2020 aasta novembris ja detsembris. Ukraina sõjaga seoses vaadeldi propagandalehti aktiivselt märtsis ning aprillis 2022. Avalikustame jätkuvalt vastutustundetu reklaamimise juhtumeid ka tulevikus.

Aktsiooniga seotud lood leiab Propastopi veebiväljaandest teemaviite #adalert järgi otsides.

Lisainfot aktsiooni kohta saab e-posti aadressil [email protected]