AdAlert neleidžia finansuoti priešiškos propagandos kanalus

AdAlert in English,  Estonian, Russian and Latvian language.

AdAlert yra nauja Propastop iniciatyva, kurią vykdo Estijos gynybos lygos (Kaitseliit) savanoriai, siekiant stebėti ir demaskuoti priešišką propagandą. „AdAlert“ tikslas – neleisti reklamos lėšoms iš Estijos, Baltijos šalių ir Vakarų įmonių finansuoti priešiškos propagandos kanalus.

Žiniasklaidos platformos, kurios specializuojasi dezinformacijos srityje, sėja visuomenės susiskaldymą, skatiną neapykantą ir skleidžia melus apie karą prieš Ukrainą, pavyzdžiui, Rusijos valstybiniai žiniasklaidos kanalai, gauna naudos iš reklamavimo šalyse, prieš kurias jos veikia. „AdAlert“ siekia tai sustabdyti šviesdama visuomenę – estų, rusų ir anglų kalbomis – apie tai, kurios įmonės finansuoja tuos dezinformacijos kanalus ir kurios elgiasi atsakingai. Informuoti vartotojai gali išmintingiau pasirinkti, kuriomis įmonėmis gali pasitikėti.

Tokio pobūdžio ataskaitas Propastop skelbia jau nuo 2017 m. ir tai turėjo teigiamą poveikį problemos sprendimui. Putino režimo agresijos prieš Ukrainą pradžia paskatino mus intensyvinti mūsų iniciatyvą.

Rimta problema
Propagandos kanalai uždirba iš kiekvieno lankytojo po nedidelę sumą, tačiau tai akumuliuojasi į milijonus eurų iš Vakarų įmonių reklamos pajamų. Skaičiuojama, kad vien Baltijos šalyse Kremliaus propagandiniai kanalai iš vietinių lankytojų uždirbo pusę milijono eurų [ir tai per metus?]. Nors pastangos sumažinti propagandos kanalų pasiekiamumą buvo gana sėkmingos, kaip ir spaudimas Vakarų įmonėms pasitraukti iš Rusijos rinkos, Estijoje ar kitose Baltijos šalyse anksčiau nebuvo daromos tokio pobūdžio informuotumo didinimo kampanijos. Problemą apsunkina tai, kad įmonės dažnai neturi detalios reklamos rezultatų apžvalgos, kaip jų reklama platinama per sudėtingus platinimo susitarimus ir ne visada gali žinoti kuriuose medija kanaluose ji buvo rodoma.

Sprendimas paprastas
„AdAlert“ iniciatyva ne tik didina problemos supratimą, bet ir siūlo konkrečius sprendimus. Mes parengėme patogų vadovą įmonėms, kad jų reklamos biudžetai nepatektų į priešiškos propagandos tinklų kišenes.

Mes įvardiname atsakingas įmones
Vykdydami kampaniją turime įvairių būdų įvardinti įmones, kurios gali didžiuotis, kad jų reklama nerodoma priešiškos propagandos kanaluose. Siūlome įmonėms grafinį paketą, kurį jos gali naudoti savo (atsakingoje) rinkodaroje.

Ženkliname neatsakingas įmones
AdAlert reguliariai stebės, į savo „juodąjį sąrašą“ įtrauktų propagandinių svetainių, sąrašą, kad sužinotų, kurios įmonės ir toliau jose reklamuojasi, kad galėtume jas įvardinti. Visų pirma orientuosimės į Estijos, Latvijos ir Lietuvos įmones, bet kreipsime dėmesį ir į Vakarų šalių verslus.

Visus Propastop straipsnius, susijusius su kampanija, galite rasti mūsų internetiniame leidinyje ieškodami temos #adalert.

Daugiau informacijos apie akciją galite gauti el. paštu [email protected]