AdAlert palīdz liegt finansējumu naidīgiem propagandas kanāliem

AdAlert in English,  Estonian, Russian and Lithuanian language.

AdAlert ir jauna Propastop iniciatīva. Propastop darbojas brīvprātīgie no Igaunijas Aizsardzības līgas (Kaitseliit) lai monitorētu un pārbaudītu propagandu. AdAlert mērķis ir liegt reklāmas ienākumu no Igaunijas, Baltijas un Rietumu uzņēmumiem nonākšanu pie naidīgiem propagandas kanāliem.

Mediju platformas kas specializējas dezinformācijā ar mērķi vairot atšķirības, stimulēt naidu un atbalstīt karu pret Ukrainu, kā to dara Krievijas valsts mediju kanāli, arī iegūst no to valstu reklāmām, pret kurām īsteno šīs darbības. AdAlert mērķis ir to apstādināt, izglītojot sabiedrību – igauņu, krievu un angļu valodās – par uzņēmumiem, kuri palīdz atbalstīt naidīgos kanālus un, kuri izvēlas atbildīgu rīcību. Sabiedrība tad var izdarīt informētāku izvēli par uzņēmumiem ar kuriem turpināt sadarbību.

Propstop jau kopš 2017. gada izplata šāda veida ziņojumus, kas ir mazinājis problēmu. Līdz ar Putina pilna apmēra kara pret Ukrainu uzsākšanu, mēs esam savu darbu intensificējuši, bet tagad ir pienācis laiks plašāka mēroga kampaņai.

Problēma ir nopietna
Propagandas kanāli gūst nelielus ienākumus no katra apmeklētāja, kas kopumā var kļūt par miljoniem eiro ienākumiem par reklāmu no Rietumu uzņēmumiem. Aprēķini liecina, ka tikai Baltijas valstīs vien, Kremļa propagandas kanāli ir nopelnījuši pus milijonu eiro no vietējiem apmeklētājiem. Kamēr darbības propagandas kanālu ierobežošanai ir bijušas vairāk vai mazāk sekmīgas, tāpat kā spiediens uz Rietumu kompānijām atstāt Krievijas tirgu, tomēr ne Igaunijā, ne Baltijas valstīs tāpat kā citur pasaulē, nav bijusi kampaņa izpratnes veicināšanai. Problēmu sarežģī arī tas, ka uzņēmumiem ne vienmēr ir skaidri redzams kā reklāma tiek izvietota un nav zināmi reklāmas izplatīšanā iesaistītie kanāli.

Risinājums ir vienkāršs
Papildus izpratnes veicināšanai par problēmu, AdAlert kampaņa piedāvās risinājumus. Mēs esam izstrādājuši pārskatāmu ceļvedi par to kā uzņēmumiem liegt to reklāmas līdzekļu nonākšanu naidīgu propagandas kanālu rokās.

Mēs atpazīstam atbildīgus uzņēmumus
Kā daļu no kampaņas, mums ir dažādi veidi kā izcelt uzņēmumus kuri var nodrošināt ka to reklāmas netiek ievietotas naidīgos propagandas kanālos. Šiem uzņēmumiem piedāvājam vizuālu grafiku pakotni, ko izmantot pašu (atbildīgam) mārketingam.

Mēs iezīmējam bezatbildīgus uzņēmumus
AdAlert regulāri monitorēs “melnajā sarakstā” iekļautās propagandas lapas, lai noteiktu kuri uzņēmumi turpina reklamēties un lai  tos izgaismotu. Mēs primāri fokusēsimies uz Igaunijas, Latvijas un Lietuvas uzņemumiem Baltijā, bet ietversim arī citus rietumu uzņēmumus.

Visišīs kampaņas Propastop raksti ir atrodami meklējot tēmu  #adalert.

Plašākai informācijai par kamapaņu, rakstiet [email protected]