19.09.2024
Venemaa propaganda üritab juba mitu nädalat veenda idanaabri avalikkust ning Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku (MPEÕK) liikmeid selles, et Eesti valitsus soovib selle väidetavalt 170 000 liikmega kiriku tegevuse Eestis lõpetada. (Propastop jätab endale õiguse viidata Eesti Õigeusu Kiriku alluvussuhtele Moskva patriarhaadiga, kuni saabub lõplik selgus end alates augustist Eesti Õigeusu Kirikuks nimetava kiriku nimeküsimuses.)
Taustaks – MPEÕK väidab Eesti Kiriku Nõukogule esitatud andmetes, et nende liikmete arv on 170 000, kuid samas ei pea kirik oma liikmete kohta nimelist arvestust, sest see olevat vastuolus nende põhikirjaga.
Teisipäeval, 17. septembril avaldas Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku pressiteenistus teate, milles sisuliselt vastati siseministeeriumi palvele või pigem nõudmisele selgitada Eesti suurima liikmeskonnaga kiriku seisukohta Moskva patriarhi Kirilli hiljutiste avalduste kohta. Augusti lõpus teatas Kirill, et Vene Õigeusu Kirik on „ainus institutsioon, mis täna ühendab Venemaad, Ukrainat, Valgevenet ja teisi niinimetatud „postsovetliku ruumi riike”.“
Oma seisukoha selgitamise asemel kordas MPEÕKi sinod lühikeses pressiteates lakooniliselt, et „Eesti Õigeusu Kirik ei osale poliitilistes protsessides ning oma seisukoha patriarhi avalduste kohta on MPEÕK väljendanud sinodi 2. aprillil 2024 tehtud avalduses“. Üksikasjalik vastus lubati Eesti siseministeeriumile saata lähitulevikus.
Sellele napisõnalisele teatele poleks põhjust tähelepanu pöörata, kui sellel poleks laiemat tähendust. 12. septembril ilmus MPEÕK veebilehel metropoliit Jevgeni õnnitlus 1242. aastal Peipsi järvel või kaldal toimunud Jäälahingu võitjana tuntud ning Venemaal pühaku staatust omava Aleksander Nevski mälestuspäeva puhul. Muuhulgas on metropoliit Jevgeni tekstis lõik: „Praegusel Eesti Õigeusu Kiriku jaoks keerulisel ajal kutsun kõiki üles mitte kaotama meelekindlust, rohkem palvetama ning jääma truuks kanoonilisele õigeusule“ (toimetuse esiletõst). Metropoliit Jevgeni kirja koopia hakkas levima ka populaarsetes venekeelsetes Facebooki gruppides.
Tuleb meeles pidada, et kanooniliselt on end Eesti Õigeusu Kirikuks ümber nimetanud organisatsioon endiselt seotud Moskva patriarhaadiga, kuigi 20. augustil tehtud sinodi otsusega eemaldati kiriku põhikirjast ja nimest viited Moskva patriarhaadile. Kahe kohaliku õigeusu kiriku keerulisest ajaloost ja MPEÕK kanoonilisest seotusest Moskva patriarhaadiga kirjutas mai alguses väga üksikasjalikult Radio Svoboda loos “Propagandasõja töövahend. Eesti õigeusklikud ja nende seosed Moskvaga.”
Venekeelse sotsiaalmeedia postituste põhjal näib, et üks osa kohalikest õigeusklikest tajub vaidlust siseministeeriumi soovina õigeusku taga kiusata. Peaaegu iga selle teemaga seotud postituse all võib kohata nördinud kommentaare, kuigi nende kommentaaride arv on näiteks Ukraina sõja teemaliste kommentaaride arvuga võrreldes märgatavalt väiksem.
Kahe Eestis tegutseva õigeusu kiriku – Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku ja Eesti Apostliku Õigeusu Kiriku – omavahelised suhted on olnud pingelised juba Eesti taasiseseisvumise ajast saati. Seda nii vaidluse tõttu kanoonilise järjepidevuse küsimuses kui ka sellest tulenevas vaidluses 1940. aastal natsionaliseeritud kirikuvara jagamise pärast. Pikaajaliste pingete tõttu suhtuvad õigeusklikud mistahes avaldustesse valuliselt ning valitsuse kommunikatsioon peab seetõttu olema selge ja täpne. Aga kui sisestada ERRi venekeelsesse portaali päring „kirik“, siis tulemus on selline:
Samaaegselt Eesti sisese vaidlusega on Venemaa propaganda hakanud alates augusti teisest poolest intensiivsemalt kajastama Moskva patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku olukorda.
Üks Venemaa mõjukamaid ajalehti Izvestija avaldas 13. septembril pika loo pealkirjaga „Eestis jätkatakse õigeusu tagakiusamist. Tallin üritab usklikke lõhestada.“ (Vene propagandakanalid kirjutavad nime Tallinn teadlikult ühe n-ga nagu see oli kombeks nõukogude võimudel – toim.)
Selle ja teiste vene propagandakanalite üllitiste taustaks on Moskva patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku ja Pühtitsa kloostri pöördumine kohtusse taotlusega eemaldada maikuus Riigikogus vastu võetud avalduse tekstist Ukraina-vastase Vene agressiooni toetajate nimistust nii pöördumise teinud kirik kui Pühtitsa klooster. Selle pöördumise tulemusel kahekordistas Venemaa propaganda narratiivi „Eestis kiusatakse õigeusku taga“ levitamist.
Mitmes artiklis väidetakse isegi, et Eestis olevat õigeusu vaimulikke ülekuulamisele kutsutud, kuid sellele väitele ei õnnestunud Propastopil kinnitust leida. Väidetavatest ülekuulamisest kirjutanud väljaanne Vzgljad viitab allikana portaalile Ria.ru, kuid viimases ilmunud tekstides pole ülekuulamiste kohta mingit infot.
Naaseme Izvestija loo juurde, mis on tegelikult kokkuvõte kahest augustis ERRi veebis ilmunud loost: „Stefanuse hinnangul ei saa MPEÕK võtta oma nimeks Eesti Õigeusu Kirik“ ning „Igor Prekup: ajalugu ei salli ebatäpsusi“.
Nende lugude tekst on suures osas ilma allikaviiteta muutmata kujul Izvestijasse tõlgitud. Ent plagieeritud teksti põhjal esitatakse artiklis jõuline väide: Eesti riik otsib pidevalt uusi põhjuseid õigustamaks Moskvale alluva Eesti Õigeusu Kiriku sunniviisilist keelustamist. (Koomiline on see, et ülempreester Igor Prekupi nimi on Izvestijas kirjutatud vigaselt kui Perkup).
Izvestija kasutas lisaks ERRilt „laenatud“ tekstile infoallikana Maksim Revat, keda Eestis tuntakse kui endist „Notšnoi Dozori“ aktivisti ja 2007. aasta pronksiöö üht korraldajat. Izvestija esitleb Revat oma lugejatele politoloogina, kes kommenteerib olukorda nii: „Kirik on jäänud viimaseks „venelikkuse“ kindluseks, mida Eesti võimud ei ole suutnud veel vallutada – ja inimesed on valmis seda kindlust kaitsma.“
Vene propagandakanalitele iseloomulikul moel on Izvestija lugu tsiteerinud mitmed teised populaarsed väljaanded, teiste seas Lenta.Ru ja Moskovskii Komsomolets. Mõlemad nimetatud väljaanded kinnitavad juba pealkirjades, et Eesti võimud soovivad „sunniviisiliselt sulgeda vene õigeusu kiriku Eestis.“
Sellist sõnumit on korratud ka mõnes Eesti venekeelses Facebooki rühmas, näiteks 9000 jälgijaga grupis Novosti Estonii (Eesti Uudised):
Erinevalt Maksim Reva väitest hoiduvad ühismeedias sõna võtvad kommentaatorid seni üleskutsetest korraldada protestiaktsioone. Moskvale alluva õigeusu kirikuga seoses pole Eestis alates üheksakümnendatest aastatest toimunud ühtegi märkimisväärset avalikku protestiaktsiooni.