Facebook kui Kremli propaganda miiniväli

26.08.2024

Venemaa korraldab Facebookis vaikseid, kuid mõjukaid infokampaaniaid oma rängalt kannatada saanud maine taastamiseks. Te võite oma sõbra sünnipäevafotode kõrval ootamatult märgata hulgaliselt postitusi, mis ülistavad Venemaa sõjaväge, kultuuri ja looduskauneid paiku. Kes on sellise, vaikselt teile ette lükatud sisu tootja?

Propastop uuris lähemalt ning avastas Facebookis varjatud võrgustiku, mis neid lehekülgi loob ja arendab. Meie poolt vaadeldud lehekülgede keskmine jälgijate arv on 156 300.

Facebooki uudisvoogu läbi kammides eeldate te, et näete uudiseid oma sõpradelt, sugulastelt ning oma lemmikbrändidelt. Aga millegipärast võivad teie uudisvoogu ilmuda ka postitused, mis ülistavad Venemaa hingematvalt ilusat arhitektuuri, õitsevat kultuuri või isegi sõjalist võimsust.

Tänases uurivas loos kirjeldab Propastop Venemaa-meelsete Facebooki lehekülgede keerukat võrgustikku, mis vaikselt mõjutab miljonite inimeste arusaamu Venemaast ning selle rollist sõjas Ukraina vastu kogu maailmas. Te avastate sellest loost üleilmse administraatorite võrgustiku ning nende taktika, mis üritab Venemaa mainet postitus postituse haaval parandada.

Üks märkimisväärsemaid lehekülgi on “Russia Beyond” (“Venemaa ja enamat”), ainus, mis on selgelt ära märgistatud kui riiklikult kontrollitav Venemaa kanal. Rohkem kui 2,3 miljoni jälgijaga eristub “Russia Beyond” eriti suure auditooriumi poolest. Ent hoolimata muljetavaldavast ametlikust jälgijate arvust peab iga selle rühma postitus pingutama, et koguda üle 150 laigi. See viitab märkimisväärsele lõhele lehe ametliku mõju ja tegeliku auditooriumi suuruse vahel.

Huvitaval kombel on “Russia Beyond” Propastopi tuvastatud lehekülgedest vanim, see on loodud 13. augustil 2008 ehk Venemaa-Gruusia sõja toimumise ajal.

Märkimisväärselt kasvas Venemaa-meelsete Facebooki lehekülgede loomine 2019. aastal. Neil lehekülgedel on erinevad teemad ning neid hallatakse erinevatest riikidest. Näiteks lehekülgi “Australian Russia Unofficial” (Venemaa mitteametlik lehekülg Austraalias) ja “Future Russia“ (Tuleviku Venemaa) haldavad Serbias asuvad administraatorid, kuid nende mõlema eesmärk on luua mulje Venemaa globaalsest mõjust.

Teist tüüpi näide on “Magnificent Russian Beauty” (“Maagiline Venemaa ilu”), mis tegeleb Venemaal ja Ecuadoris tegutsevate administraatorite juhtimisel Vene ilu ja võlu tutvustamisega. Lehekülge “Russia Россия”, mida juhitakse Iraagist, aitab levitada Venemaa-meelseid poliitilisi narratiive maailma erinevates nurkades.

 

Facebooki läbipaistvusfunktsioonid näitavad, et Venemaad tutvustavaid ja ülistavaid lehekülgi haldavad administraatorid väga erinevatest riikidest: ka Austraaliast, Saksamaalt, Indoneesiast, Iisraelist, Ühendkuningriigist, Mehhikost ja Eestist. Kuigi leheküljed tegutsevad igaüks omaette, on tegemist kooskõlastatud võrgustikuga, mille eesmärk on tekitada laialdane mõju.

Kuna paljud neist vene-meelsetest lehekülgedest on pälvinud Facebooki kasutajatelt negatiivset tagasisidet, on nende heakskiidureitingud langenud alla 50%. Lisaks on märkimisväärne hulk neist lehekülgedest välja lülitanud oma tagasiside andmise ja hindamise fuktsiooni, et vältida ebasoodsate arvustuste tekkimist ja nendega kaasnevat tähelepanu.

 

 

 

 

 

 

“Vaadake, kui tugev on vene sõjavägi!”

Sellised leheküljed nagu Replay News, Cricket Club, Military Aviation ja Yuyun võimendavad Venemaa sõjalisi narratiive, rõhutades Venemaa armee sõjalist jõudu ja võimekust. Kuigi neid lehekülgi esitatakse kui USA-s asuvaid kanaleid, hallatakse neid tegelikult Indoneesias asuvate administraatorite poolt. Sellise taktika eesmärk on soov mõjuda USA-kanalitena usaldusväärsemana ning jõuda seeläbi laiema auditooriumini. Rõhutades igal võimalikul moel Venemaa sõjalist võimsust, püüavad need leheküljed mõjutada avalikku arvamust Venemaa kasuks, õõnestada Lääne narratiive ja suurendada Venemaa geopoliitilist jõudu.

“Vaadake, kui ilus on Venemaa!”

Nende maailmakodanike jaoks, keda sõda ja poliitika ei huvita, näitavad Venemaa-meelsed leheküljed hingematvaid pilte suurlinnadest Moskva ja Peterburi. Need näiliselt neutraalsed leheküljed koguvad märkimisväärselt palju järgijaid ja laike, hämmastaval kombel isegi Ukraina-meelsetelt Facebooki kasutajatelt ja NAFO liikmetelt.

Näiteks Venemaal asuva administraatori hallatav lehekülg “From Russia with Love” (Seda nime kandis James Bondi film aastast 1963) kaasab üleilmse publikut tähelepanu kultuurist rääkides. Selle ja teiste sarnaste lehekülgede peamine eesmärk on esitleda Venemaad kui kultuuriliselt rikast ja ihaldusväärset elukohta, parandades „pehmet jõudu“ kasutades agressorriigi rahvusvahelist mainet.

Kõigi Propastopi poolt vaadeldud lehekülgede seas kasutab ainult üks – “Я люблю тебя, Россия” (Ma armastan sind, Venemaa) – oma peamise suhtluskeelena vene keelt. Seetõttu pole lehekülg ka eriti edukas: kuigi lehel on väidetavalt 36 000 jälgijat (Võrdluseks – Eestis vene keeles tegutsevatel gruppidel Таллиннцы ja Russkojazõtsnaja Estonia on üle 50 000 jälgija), saavad selle postitused harva rohkem kui 50 meeldimist.

Paljud neist vene-meelsetest lehekülgedest jagavad sageli üksteise sisu, mis viitab välja kujunenud ja koordineeritult tegutsevale võrgustikule. Sisu sage jagamine lehekülgede vahel viitab teadlikule strateegiale, mille eesmärk on võimendada üksteise sõnumit ja tugevdada Venemaa-meelseid narratiive. Üksteise postitusi jagades loovad leheküljed kajaefekti, suurendades sisu nähtavust ja legitimiseerides partnerite sisu. Selline koordineerimine aitab tugevdada võrgustiku mõju ja tagab, et ühtne sõnum jõuab võimalikult kuluefektiivselt mitmete platvormide meediatarbijateni.

“NSV Liit polnud üldse nii halb riik”

Nõukogude aega taga igatsevate inimeste jaoks jagavad kaks Saksamaal asuvat venekeelset administraatorit sirbi-ja-vasara ajastut idealiseerivat sisu. Sealhulgas Teise maailmasõja aegseid pilte nõukogude vägedest, mida on kujutatud vabastajate ja kangelastena. Samuti taasavaldavad nad vanu nõukogude plakateid, mis propageerivad kommunistlikke ideaale.

Selline sisu on suunatud nõukogude aja nostalgia taaselustamisele, kommunismist positiivse kuvandi loomisele ning eelnimetatute vastandamisele tänapäeva ühiskonnaga. Igas ühiskonnas on alati oma olukorraga rahulolematuid inimesi ning nende sümpaatiat üritatakse püüda nõuka-meelse minevikunostalgiaga.

Propastopi poolt vaadeldud Venemaa-meelsed Facebooki leheküljed näitavad keeruka ja koordineeritud võrgustiku olemasolu, mis püüab parandada suhtumist Venemaasse. Need leheküljed kasutavad näiliselt väga erinevaid sisustrateegiaid, mis on kohandatud eri sihtrühmadele. Ent olenemata sellest, kas neid haldavad administraatorid Indoneesiast, Venemaalt või Saksamaalt, on need leheküljed osa laiemast võrgustikust, mille eesmärk on parandada Venemaa mainet ning tekitada vastuseisu Lääne narratiividele. Kultuurilise sisu ja poliitilise sõnumi esitamine kokteilina aitab lehekülgedele meelitada laiemat kasutajate rühma, muutes varjatud propaganda vähemtajutavaks ning sellevõrra tõhusamaks.

Euroopa Komisjon on käivitanud ametliku uurimise Facebooki omanikfirma Meta rolli kohta poliitilise sisu administreerimisel, keskendudes vene mõjutuskampaaniate paljastamisele. Euroopa Komisjoni ametnikud hindavad, kas Meta poolne valeinformatsiooni modereerimine Facebookis ja Instagramis on kooskõlas ELi reeglitega.

Murelikuks teeb Meta võimekus kontrollida platvormil esitletavat poliitilist reklaami ning Meta tegevuse läbipaistvus poliitilise sisu modereerimisel. Metat ähvardab digitaalsete teenuste akti alusel miljarditesse eurodesse ulatuv trahv kui “hiiglaslik veebiplatvorm.”, millel on sadu miljoneid kliente ka EL liikmesriikides, ei vasta euroopalikele nõuetele. Meta on lubanud Euroopa Komisjoni uurimisele igakülgselt kaasa aidata.