Kremlimeelseks nimetatud Oleg Bessedin kaotas kohtuasja Propastopi ja Delfi  vastu

23.08.2024

Tuntud meediaettevõtja Oleg Bessedin solvus kaks aastat tagasi Propastopi peale, mis nimetas tema administreeritud ühismeediagruppe kremlimeelseteks ja soovitas need sulgeda. Oma maine kaitsmiseks pöördus Bessedin kohtusse nõudega, et Propastop ning Propastopi infot võimendanud Delfi ajakirjanik Tuuli Jõesaar ebaõiged faktiväited ja väärtushinnangud ümber lükkaks.

Juuni lõpus otsustas kohus Bessedini hagi mitte rahuldada ja jätta kohtukulud tema kanda. Kuna maakohtu otsuse edasikaebamise tähtaeg on möödunud, teeb Propastop täna tagasivaate kohtuasjale.

12. märts 2022. Propastop avaldab kaks nädalat pärast Venemaa täiemahulist kallaletungi Ukrainale loo „Suur ülevaade. Kremlimeelsed FB grupid Eestis”.

Selle Propastopi postituse peale pöördus Oleg Bessedin kohtusse.

See lugu algas nii: „Need on peamised Facebooki grupid Eestis, mis levitavad Ukraina vastaseid vaateid ja Kremli sõjapropaganda jutupunkte. Mõnedes gruppides on selline materjal jagatud aktiivselt administraatorite poolt. Teistes levib sõjapropaganda varjatumalt: administraatorid ise ei postita, kuid sallitakse grupi liikmete lõhestavaid postitusi ja kommentaare. Koos ristjagamistega põimuvad need grupid ühtseks Ukraina ja Eesti suhtes vaenulikuks infoväljaks.

Propastopi hinnangul tuleb lõpetada vaenu külvamine ja need grupid kohe sulgeda sõja õhutamise ning agressori toetamise tõttu.“

Esimeste ja mõjukaimate gruppidena olid välja toodud Oleg Bessedini grupid­:
„Bessedin on meediaärimees, pääsenud kaitsepolitsei aastaraamatusse, seotud propagandajuhtumite provotseerimisega Eestis.

  • Таллиннцы (e.k tallinlased) 34 283 liiget (kõik liikmete arvud 12. märts 2022 seisuga. Tänaseks on grupi liikmete arv kasvanud üle 50 000 – Propastop.) /…/
  • Телеканал TVN (e.k telekanal TVN) 4693
  • Выборы в Эстонии (e.k valimised Eestis) 2418
  • Помним ПОБЕДУ (e.k mäletame võitu) 1990
  • Tallinnlased (endise nimega Valimised Eestis) 1543 liiget. /…/

14. märts 2022. Ajakirjanik Tuuli Jõesaar avaldas Delfis artikli „Eesti venelased on kremlimeelse ühismeedia mõjuväljas“. Propastopi infole tuginev lugu algas sissejuhatusega: „Eesti suurim kremlimeelne FB-grupp kannab süütut nime „Tallinlased“, kuid selle sisu suunab aastaid KAPO aastaraamatutes tähelepanu pälvinud Oleg Bessedin. Blogi Propastop reastas ligi paarkümmend Vene propagandat edastavat gruppi.“

See foto illustreeris Delfi artiklit märtsis 2022.

Bessedin pöördus oma maine kaitsmiseks kohtusse

Harju maakohtusse esitatud hagis selgitas Bessedin, et mõlemas artiklis on avaldatud ebaõigeid faktiväiteid ja ebakohaseid väärtushinnanguid, „mis halvustavad hageja mainet ja tema poolt hallatavate FB portaalide mainet“.

Hagi oli suunatud Propastopi, Delfi ning ajakirjanik Tuuli Jõesaare vastu. Bessedin nõudis nii Propastopilt kui Delfilt ebaõigete väidete ümberlükkamist.

„Keskmisele lugejale jääb mõlemast artiklist mulje, justkui oleks hageja tegevus seotud kuriteoga ja vastuolus seaduse ja liikmete huvidega. Samuti, nagu soodustaks  hageja sõda ning vabandaks Venemaa agressiooni Ukrainas,“ põhjendas oma soovi Bessedin. „Samuti, annavad eelnimetatud artiklid selge viite sellele, et Eestis elavad venelased on oma loomuselt kremlimeelsed ja  pooldavad Venemaa agressiooni Ukrainas ning hageja poolt hallatud veebilehed on vahend,  kus on võimalik oma pooldavat suhtumist väljendada. Eelnimetatud väited on solvavad ning laimavad, oluliselt rikkuvad hageja mainet ning head nime, nagu ka heidavad  äärmiselt negatiivse varjundi kogu vene kogukonnale, kes loevad uudiseid portaalis Таллинцы.

Neljanda faktiväitega kutsub kostja 1 üles neid gruppe sulgema sõja õhutamise ning agressori toetamise tõttu. Tegemist on valega, mis tekitab hagejale kahju. Kostja 1 (ehk Propastop) väidab sisuliselt, et hageja poolt hallatavad grupid toetavad agressorit ja õhutavad sõda.“

Kohtuistung, 3. aprill 2024. 

Kohtuistungil selgitas Propastopi kaasasutaja Andres Lember, et Propastopi esitatud väited, mille ümberlükkamist hageja nõuab, ei ole esitatud hageja kohta ei otseselt ega kaudselt:

„Hagiavaldust lugedes on selge, et hageja ei esita väiteid enda isiklike õiguste rikkumisest, vaid üldistatult kõnealustest FB gruppidest. FB grupp ei ole isikuks, kes saaks oma õiguste kaitseks kohtusse pöörduda, samuti ei ole hageja sellise grupi esindaja. FB grupil puudub õigus- ja teovõime.“

Lember tõi esile, et Bessedin kui hageja ei tõendanud oma hagis ühegi Propastopi esitatud väite ebaõigsust, mis oleks seotud tema õiguste rikkumisega. „Samuti on nõue alusetu, sest artiklis ei ole esitatud hageja kohta ühtegi ebaõiget faktiväidet,“ kinnitas Lember kohtule.

Harju maakohtu otsus, 19. juuni 2024. 

Harju maakohtu kohtunik Siiri Malmberg kinnitas oma otsuses võlaõigusseadusele tuginedes, et nõuda saab vaid nende ebaõigete andmete ümber lükkamist, mis rikuvad isiku enda subjektiivseid õigusi. Isikul ei ole õigust nõuda mistahes avaldatud ebaõigete faktiväidete ümberlükkamist.

„Kohtu hinnangul ei saa VÕS § 1047 lg 1 alusel nõuda ka avaldaja tehtud üleskutse ümberlükkamist, kuivõrd üleskutse millegi tegemiseks ei ole käsitatav hageja kohta avaldatud ebaõige faktiväitena,“ kirjutas otsuses kohtunik Malmberg. „Eeltoodust tulenevalt ei saa hagi rahuldada kostja 1 (st Propastopi) avaldatud üleskutse: „need grupid sulgeda sõja õhutamise ning agressori toetamise tõttu“ ümberlükkamiseks.“

Eelnevast seletuskäigust tulenevalt otsustas Harju maakohtu kohtunik Siiri Malmberg: 1. Jätta Oleg Bessedini hagi rahuldamata. 2. Jätta menetluskulud Oleg Bessedini kanda.

Praeguseks on möödunud ka maakohtu otsuse edasikaebamise tähtaeg. Kuna Oleg Bessedin jättis otsuse edasi kaebamata, siis on see jõustunud.

Kohtualused Tuuli Jõesaar ja Andres Lember

„Mulle jäi mulje, et Bessedin püüab lihtsalt tekitada nii palju tüli kui võimalik. Vaevalt, et tal oli reaalne lootus kohtus võita,“ hindas kohtuasja Delfi ajakirjanik Tuuli Jõesaar tagantjärele.

Kogenud ajakirjanikku on tema töö pärast korduvalt ähvardatud kohtusse kaevata, kuid Oleg Bessedini kaebus oli esimene kohtuasi tema ajakirjanikupraktikas.

„Aga Bessedin võitis selles osas, et ta sai tekitada kulusid ja tüli ajakirjandusväljaandele (advokaatide aeg ja kulu) ning muret ajakirjanikule,“ selgitab Jõesaar. „Viimase osas võis Bessedin loota, et pikk kohtuprotsess hirmutab ajakirjanikku ja tema kolleege edaspidisest sedalaadi teemade puutumisest eemale.“

Propastopi kaasasutaja Andres Lemberi jaoks haakus Bessedeni hagi ja kohtuasi olemuslikult keskerakondlasest europarlamendi liikme Jana Toomi hiljutise taotlusega Kaitseliidu ülemale võtta Kaitseliidu vabatahtlike algatusel loodud muusikaalbumi „24.02“ laulust „Vahvus“ välja sõna „tibla“.

„Ühelt poolt on need teadlikud tegevused meie ressursi kurnamiseks – sundimaks meid aega ja energiat kulutama mõttetustele. Teisalt iseloomustavad need juhtumid suhteliselt reljeefselt osade isikute ja gruppide püsivat kremlimeelsust juba 33 aastat tagasi taasiseseisvunud Eestis,“ sõnas Lember.

 

 Oleg Bessedini kohta loe või vaata lisaks: 

Oleg Bessedin“, #vatniksoupEE, 2024.

“Kapo aastaraamat: Bessedin on Vene meedia aktiivne abistaja”, Reporter, Kanal 2, 2011.

“Venekeelne Postimees kummutab Venemaa portaali propagandavale”, Propastop 2017.

“Üleskutse venekeelses Facebooki grupis: „Au Venemaale! Au Putinile! Venemaa, aita meid!“, Eesti Ekspress 2023.