16.08.2024
Vene Föderatsiooni saatkond Tallinnas pakub oma Facebooki lehel Eestis elavatele kaasmaalastest õpetajatele võimalust kolida uue töö leidmiseks Mordvasse. „Informeerime teid, et on vastu võetud ja teostatakse programmi Eesti Vabariigis elavate ja õpetamiskogemusega kaasmaalaste vabatahtlikuks ümberasumiseks Mordva Vabariiki,“ kirjutatakse Facebooki lehel kantseliitlikus keeles.
Üleskutse väitel on Mordva Vabariik üks Venemaa kõige dünaamilisemalt arenev piirkond, kus on soodne kliima, märkimisväärne majanduslik potentsiaal ja kaasaegne sotsiaalne infrastruktuur. „Seda Venemaa Föderatsiooni subjekti iseloomustab soodne majanduslik ja geograafiline asukoht, lähedus sellistele suurtele halduskeskustele nagu Moskva, Nižni Novgorod, Kaasan ja Samara. Siin on ainulaadne etnilis-kultuuriline keskkond, kus valitseb rahvuste vaheline harmoonia ja koostöö õhkkond,“ reklaamitakse 800 000 elanikuga Mordvat, mille elanikest üle 50% on venelased ning ligi 40% etnilised mordvalased.
Administratiivselt on Mordva Vabariik Venemaa Volga föderaalringkonnas asuv 1. järgu haldusüksus.
Vene Föderatsiooni saatkonna andmetel on Mordvas praegu täitmata 134 õpetaja kohta, neljal juhul otsitakse vene keele ja kirjanduse õpetajat. Täpsemate palga- ja töötingimuste välja selgitamiseks soovitab saatkond helistada Mordva sotsiaalkaitse, töö ja hõivatuse ministeeriumi tööjõureservide ja töise migratsiooni osakonda.
Saatkonna lehel avaldatud üleskutse erineb oluliselt juunis Riigiduuma hariduskomisjoni liikme, fraktsiooni Uued Inimesed kuuluva Anna Skroznikova tehtud ettepanekust.
„Teen ettepaneku toetada venekeelseid õpetajaid Eestis ja samal ajal lahendada õpetajate puuduse küsimus meie koolis. Eelmisel nädalal pöördusin meie valitsuse poole ettepanekuga kaaluda võimalust töötada välja pikaajaline ümberasustamisprogramm kaasmaalastest õpetajate jaoks,“ rääkis Skroznikova juunis pressikonverentsil.
Riidiguuma liikme ettepaneku kohaselt tuleb lihtsustada Eestis riigikeele mitteoskamise tõttu töötuks jäävate venekeelsete õpetajate jaoks Venemaa kodakondsuse saamise korda. „Praegu seisavad meie kaasmaalased kolimisel silmitsi bürokraatlike viivitustega. Seetõttu teen ettepaneku, et neil aidataks leida tööd nende erialal,“ rääkis Skroznikova.
Ent Skroznikova tõi välja asjaolu, et õpetajaid ei jätku Eesti lähedal asuvates piirkondades – Leningradi oblastis on puudu 470 õpetajat, Novgorodi oblastis üle 200, õpetajaid napib ka Kaliningradi ja Pihkva oblastis.
„Vene riigiduuma saadik Anna Skroznikova väidab, et tema poole on pöördunud Eesti elanikud, kes on mures Kaja Kallase valitsuse otsuse pärast minna 1. septembrist 2024 üle eestikeelsele haridusele,“ kirjutas toona Postimehe venekeelne väljaanne. „Parlamendiliige pöördus Pihkva ja Leningradi oblastite ning teiste Eestiga piirnevate naaberpiirkondade võimude poole palvega valmistuda nende õpetajate töölevõtmiseks, kes ei saa jätkata tööd Baltikumis.“
Nüüdseks on Skroznikova algatus muutunud sedavõrd, et lähipiirkondade asemel pakub Venemaa Eesti õpetajatele tööd Mordvas, mille pealinn Saransk asub Tallinnast 1800 kilomeetri kaugusel.
Propastop ootab Vene saatkonna vastust küsimusele, kui paljud Eestis elavad õpetajad on selle üleskutse vastu huvi tundnud ja kaalunud võimalust Mordvasse kolimiseks.
Tänavu oli vene keele ja kirjanduse õpetaja palga suuruseks Mordvas veebilehe GorodRabot.ru website andmetel 29916 rubla ehk 301 eurot kuus. Eestis on õpetaja keskmine palk tänavu 1820 eurot.
Narva Vanalinna põhikooli juht Aljona Kordontšuk kinnitas Propastopile, et suvisel puhkuste ajal pole temani jõudnud teadet ühegi keeletestil põrunud Narva õpetaja kohta, kes on otsustanud Venemaale kolida. „Ka nendes Narva foorumites, kus õpetajad suhtlevad, pole olnud mingit infot ühegi sellise õpetaja kohta,“ sõnas Kordontšuk.