Kes oli kõrbes tapetud Vene sõjablogija „Belõi“?

05.08.2024

Grey Zone’i viimaseks jäänud postitus, grupp Vene palgasõdureid Põhja-Aafrika kõrbes. Foto: kuvatõmmis.

Kui sõjakompanii Wagner juhid pudenesid Venemaa taevast surnuks aastajagu tagasi, siis nende üks peamine suuvooder-propagandist hukkus mõne päeva eest, 5000 kilomeetrit kodust eemal.

Juulikuu lõpus, ilmselt 27. juulil Aafrikas Mali põhjaosas toimunud lahingus Vene Wagneri palgasõdurite ja mässuliste tuareegide vahel sai surma sõjablogija Nikita Fedjanin (29), hüüdnimega „Belõi“. Tema tähelend meediasfääris on huvipakkuv aines Vene propaganda analüütikuile, kuna Fedjanini Telegrami kanal, nimega Grey Zone oli pikka aega hästi tuntud kui üks Wagneri sõjafirma juhtide, Jevgeni Prigožini ja Dmitri Utkini sõnumite vahendaja.

Grey Zone ei pööranud neist meestest ära isegi siis, kui nood läbikukkunud mässukatse järel 2023. augustis lennukiga alla kukkusid. Tänase Venemaa võimude seisukohalt on sellised, isegi surnute puhul väljendatud sümpaatiad üpris kahtlase väärtusega – Grey Zone päisest aga võis näiteks leida pildigalerii Utkinile omistatud medalite ja autasudega.

Erasõjafirma sõnumimeister

Silmapaistva Wagneri-meelsuse ja sealse infovahendamise tõttu pälvis Grey Zone ka BBC tähelepanu, mis kirjutas 2023. aasta suvel, et kanali juhti (keda küll nimepidi ei toodud) teatakse kui „Belõi“ või „Viiesajas“ –  500 on Vene militaarslängis desertööri tunnus, nagu 200 on surmasaanu või 300 haavatu.

Grey Zone tegutses juba 2019. aastast peale. Enam hakkas kanal lugejaid tõmbama pärast Ukraina sõja algust, jõudes lõpuks umbes poole miljoni tellijani. Alates esimese sõjasuve lõpust hakkas Grey Zone ka edastama Wagneri värbamiskuulutusi. Novembris 2022 aga postitas just see kanal kurikuulsa videoklipi, mis näitab Wagneri poolt reeturiks kuulutatud Jevgeni Nužini tapmist sepahaamri ehk kuvalda abil.

Kui teised Wagneri või Prigožini-sõbralikud kanalid jäid pärast 2023. aasta juunikuu mässukatset kuss, siis Grey Zone jätkas nendega seonduva materjali edastamist.

Fedjanini kanali viimaseks postituseks jäi 23. juulil poseeritud foto, kus seltskond laigulisi relvastatud sõjamehi on kõrbes kogunenud taktikalise soomusauto ette.

„Wagneri grupi ründajad soomusauto „Typhoon“ taustal ühes Aafrika Saheli riigis,“ tutvustas blogija.

Ilmselt oleks järgnevad postitused pidanud sisaldama pilte Mali põhjaosa lahinguväljadest ning Vene relvade võitudest, selle asemel aga ilmusid ühismeediasse riburada videod ning fotod kõrbesse laalipaisatud wagnerlaste surnukehadest, mille seas leidus ka Fedjanini enda ära tuntav nägu.

Propagandist Nikita Fedjanin 2022. aastal, mil ta sõdis esimest korda Ukrainas ning pälvis selle eest medali. Foto: Telegram, kuvatõmmis.

Kuidas oli blogija seotud GRUga?

Vene ametlik meedia teatas propagandisti hukkumisest päev hiljem, ning TASS pühendas talle umbes 30 rida. Agentuuri väitel viibis Fedjanin sõjategevuse piirkonnas, kuna tahtnud teha reportaažide seeriat Mali armeest. Vene RT kanali teatel püüdnud aga Fedjanin Malis uurida kõlakaid, et sealseid valitsusvastaseid mässulisi saadetakse väljaõppele Ukrainasse, kus neid väidetavalt koolitatakse ründedroone käsitsema.

Ukraina infosõda kajastav veeb osintbees.com osutab aga, et Fedjanin oli tõenäoliselt seotud Vene sõjaväeluurega GRU, kuna veebist kaevandatud asukohainfo seostab teda GRU asukohaga Moskvas Horoševskoje maantee 76Б. Ega raudkindlalt ei olegi selge, millist rolli Fedjanin Malis koos palgasõduritega püüdis täita – neid võis ka olla ju mitu.

Ukrainlased muide ei ole isegi lõpuni veendunud, et Fedjanin sai Aafrikas surma. Veebis ringlev foto tema surnukehast ei ole eriti hea kvaliteediga ja võib seetõttu olla ka lavastatud.

„Aga järsku ilmub homme kusagil Tšiilis välja mõni sinjoor Pedro Gomez, väga sarnase välimusega?“ küsib osintbees.com ja on taustaks välja kaevanud, et Fedjaninil oli Venemaal täitemenetluses umbes 420 000 rublane võlg.

Krokodillinahad jõudsid koju

Populaarsel, üle miljoni jälgijaga Telegrami kanalil ВЧК-ОГПУ ilmus aga usutlus Fedjanini emaga, Niina Ivanovnaga, kes elab Lipetskis Kesk-Venemaal. Lühikese helisalvestuse jooksul räägib naine, et Nikita Fedjanin oli pärit Lipetskist ja lõpetas sealse kõrgkooli heade tulemustega, seejärel aga omandas Moskvas juristi diplomi. Kolmandat diplomit tahtnud mees saada Kremli egiidi all tegutsevast Venemaa rahvamajanduse ja avaliku halduse akadeemiast, ent enne lõputöö kaitsmist, tänavuse aasta algul otsustas sõita Aafrikasse.

Lepingu järgi ei tohtinuvat Fedjanin Aafrikast lahkuda, seetõttu käis ema tal seal ka külas ja viis Venemaale kotitäied trofeesid ja oste, sh krokodillinahkasid.

Umbes nädalajagu enne propagandistile lõpu toonud lahingut hoiatas Fedjanin ema, et kolib koos üksusega teise kohta ja seetõttu ei ole temaga mõnda aega sidet.

„Minule see tema ohtlik tegevus ei meeldinud, aga ega lapsed ei küsi,“ ütles Niina Ivanovna.