12.07.2024
Ajaleht Argumentõ i Faktõ (“Аргументы и факты”, lühend АиФ) on 1978. aastal asutatud nädalaleht, mille tiraaž oli 1990. aastal 33,5 miljonit ning selle tulemusega jõudis leht Guinnessi rekordite raamatusse kui maailma kõige suurema tiraažiga väljaanne. Kuna ka veebiajastul on АиФ üks menukamaid ja mõjukamaid Venemaa meediakanaleid, siis analüüsis Propastop selle näitel NATO tippkohtumise kajastamist Kremli propaganda poolt.
NATO tippkohtumist kajastas aif.ru 9. kuni 11. juulini kokku ligi 90 artiklis, mis käsitlesid otseselt NATO tippkohtumist või sellega seotud asjaolusid. NATO tippkohtumise kirjeldamine loob hea pildi sellest, millised on Kremli olulisemad huvid. Aga ka sellest, kuidas Kreml oma infoväljas elavad inimesi, sealhulgas NATO liikmesriikides elavaid vene keeles infot tarbivaid inimesi, valeinfot esitledes mõjutab.
Kiievi lastehaigla ründamine kui sissejuhatus summitile
Pole võimalik, et Venemaa kavandas 8. juulil toimunud Kiievi lastehaigla ründamise juhuslikult just NATO tippkohtumise eelsel päeval. See eriti väljakutsuvalt julm rünnak pidi tõestama Venemaa võimekust ning Ukraina nõrkust. EUvsDisInfo on põhjalikult kirjeldanud Kremli propaganda tavapärast eitamist ja süü omistamist vastastele selle 37 elu nõudnud ning 170 inimest haavanud rünnaku puhul.
Ukraina sõja tõttu oli Kremli jaoks tippkohtumisel kõike olulisem loomulikult Ukraina sõjaline toetamine ning riigi liikmesuse küsimus. Seetõttu kinnitas Kremli propaganda oma infoväljas elavatele inimestele kõigiti, et NATO tippkohtumine pettis ukrainlaste lootusi ja liikmesus pole realistlik.
Uudises „Pöördumatu, kuid ebareaalne“ väideti, et summiti lõppdeklaratsiooni kohaselt saab Ukraina liituda alles pärast „võitu“ Venemaa üle, mis “pole ju reaalne”. „Liitumise tingimuseks Ukrainale seati ka võitlus korruptsiooniga, mis juba iseenesest on ületamatu probleem, sest Zelenskõi kontoris arvatakse tõsimeeli, et mingit korruptsiooni Ukrainas pole. Ja lõpuks tuleb Ukraina liitumine heaks kiita kõigi liikmesriikide poolt üksmeelselt, aga üksikud liikmesriigid on kategooriliselt selle vastu,“ väitis aif.ru.
Seda väidet tsementeeriti neljapäeva õhtul Slovakkia peaministri Robert Fico avaldusega, mille kohaselt pole tema Smer partei liikmed valmis riigi parlamendis toetama Ukraina liikmesust. Kogu Kremli propagandasüsteem võimendas hiljuti atentaadist pääsenud Fico sõnu: „Partei Smer ja selle liikmed Slovakkia parlamendis ei nõustu Ukraina liikmesusega NATOs.“
Kremli kommunikatsioonikorralduse kohaselt kasutatakse uudistevoos erineva kaalukategooriaga arvamusliidreid. „Uute subjektide“ koordinatsiooninõukogu kaasesimees Aleksandr Malkevitš väitis Hersoni uudisteagentuurile, et tippkohtumise tulemused on Ukraina elanikkonna jaoks ärevusttekitavad.
„Sisuliselt leiutavad nad iga kord (Ukraina liikmesuse kohta) uue sõnastuse, et kuidagigi värskendada seda porgandit, mis ripub Zelenskõi nina ees,“ naeruvääristas ekspert Malkevitš liikmesuse „pöördumatust“.
Kuna porgandit hoitakse tema nina ees värskena, on Zelenskõi režiim valmis alandama mobilisatsiooniiga 18 aastani, vähendama mobilisatsioonist vabastatute arvu ning kaasama sõtta Euroopasse pagenud ukrainlasi. „Relva alla lähevad ja surmaga riskivad kõik, et Zelenskõil oleks järgmisel aastal õigus omandada 40 miljardit eurot,“ väitis Malkevitš.
Kõige jõulisema ja sageli lihtsalt ropu ütlemisega on Kremli kommunikatsioonikorralduses traditsiooniliselt Venemaa julgeolekunõukogu aseesimees Dmitri Medvedev, kes väljub avalikkusesse Telegrami-kanali kaudu. Medvedevi ning teiste tippkohtumise lõppdeklaratsiooni kommenteerijate abil said venelased siiski teada soovist lõimida Ukraina pöördumatult euroatlantiliste struktuuride liikmeks. Aga Medvedevi sõnutsi tuleb sellest soovist järeldada: „Me peame tegema kõik võimaliku, et Ukraina „pöördumatu tee“ NATOsse lõppeks kas Ukraina kadumisega kaardilt, või NATO hävimisega. Kõige parem – mõlema hävimisega.“
NATO abi ei mõjuta sõja tulemust. 40 miljardi dollari suurust abipaketti ning teisi toetusmeetmeid ei saanud Kremli propaganda maha vaikida, seetõttu pisendati nende tähendust.
„Uus 40 miljardi dollari suurune NATO abipakett Ukrainale ei mõjuta mitte kuidagi spetsiaalse sõjalise operatsiooni käiku 2025. aastal,“ väitis veebiväljaandele „Podmoskovje segodnja“ sõjaline vaatleja Viktor Litovkin. „Kui vaadata olukorda objektiivselt, siis tänavu on vene relvajõud oluliselt oma positsioone parandanud. Seepärast ei mõjuta Ukrainale eraldatud rahasumma lahinguväljal toimuvat otseselt. 90% eraldatud rahast läheb niikuinii selle eraldanud riikide sisemajanduse kogutoodangu suurendamiseks.“
Sama narratiivi kinnistas Venemaa välisministeeriumi diplomaatilise akadeemia sõjaline vaatleja Vadim Kozjulin rääkides Ukrainale antud hävitajatest F-16. „Lääne hävitajad F-16 destabiliseerivad olukorda konfliktitsoonis, aga nad tekitavad Ukrainale palju täiendavaid probleeme,“ väitis Kozjulin väljaandele Life.ru, mida võimendas aif.ru. „Kõik Ukraina lennuväljad asuvad Venemaa rünnakuulatuses, seepärast pole esialgu selge, kuhu kavatsetakse F-16 paigutada. Suure tõenäosusega paigutatakse nad Rumeeniasse.“
Kes on Kremli lemmikud? Trump, Orban, Fico. Läbi aegade on toiminud kõnekäänd „ütle mulle, kes on su sõbrad, ja ma ütlen, kes sa ise oled“. Kremli propaganda puhul kehtib põhimõte „vaata, keda Kreml kiidab ja uudistes võimendab, ning ma ütlen, kes ei ole usaldusväärne NATO liige“.
Korduvalt mängiti tippkohtumise ajal aif.ru-s ning kogu Kremli propagandas välja lootus, et kui sügisel valitakse taas USA presidendiks Donald Trump, siis muutub NATO käitumine oluliselt. „Oma esinemistes ja paljudes intervjuudes on USA ekspresident korduvalt öelnud, et Valgesse Majja naastes lõpetab ta Ukraina konflikti 24 tunniga. Ja erinevalt lääne establishmentist pole ta mitte kunagi mitte midagi rääkinud „Ukraina territoriaalse terviklikkuse säilitamisest“, kirjutas aif.ru.
Eile võimendas leht Ungari välisministri Peter Szijjarto tippkohtumisel öeldud sõnu, et Ukraina sõja lõpetamiseks vajatakse välist survet ning piisavalt omab selleks jõudu ainult Donald Trump. „Meie hinnangul annab Trumpi valimisvõit rahule võimaluse,“ ütles Szijjarto. „Trumpi võidu puhul näeme me ka võimalust USA ja Ungari vaheliste suhete parandamiseks.“
Tippkohtumise eel ja ajal tekitas nii NATOle kui Euroopa Liidule palju peavalu Ungari peaministri Victor Orbani soleerimine isikliku rahuinitsiatiiviga. Loomulikult tunnustas Kremli propaganda Orbanit selle eest igati. Laialdaselt tsiteeriti Ungari valitsusjuhi sõnu sellest, et Ukrainat toetades ei kaitse NATO rahu vaid tekitab oma liikmete jaoks põhjendamatuid julgeolekuriske. „Meie hinnangul on see (Ukraina toetamine) ohtlik ja isegi vastutustundetu, sest keegi ei tea, millega see lõppeb ja kuhu viib.” – neid Orbani sõnu tsiteeris ilmselt iga Kremli ökosüsteemi kuuluv väljaanne.
Aif.ru pidas eile vajalikuks avaldada Slovakkia peaministri Fico sõnad selle kohta, kuidas ELis ja NATOs survestatakse ja kiusatakse Orbanit tema riigimeheliku käitumise pärast.
President Zelenskõi alandamine. Ukraina presidendist on Venemaa infoväljal loodud üdini negatiivne kuju ning selle kinnistamisel esitatakse vastuolulisi väiteid. Ühes tippkohtumise eelses uudiste pealkirjas iseloomustati Zelenskõid väljendiga „viskus isanda jalge ette“.
Mõni tund hiljem viidati juba Zelenskõi ebaviisakale nõudlikkusele, millega Ukraina president oma lääneliitlasi häirib. Viitega Washington Postile kirjutas aif.ru: „NATO juhid palusid Zelenskõilt tungivalt varjata oma rahulolematust tippkohtumise tulemustega ajakirjanike ja avalikkuse eest. USAs ei soovita eelmise, Vilniuse tippkohtumise kordumist, kus üks Zelenskõi sõnum Venemaal blokeeritud ühismeediakanalis X ajas Bideni administratsiooni ja NATO juhtkonna marru. Toona veel legitiimne (Ukraina president) pahandas selle üle, et riigi liikmelisuse küsimust arutatakse ilma Ukraina osavõtuta.“ (Läbivalt rõhutab Kremli propaganda, et kuna Ukraina presidendi volitused lõppesid ja sõja ajal uusi valimisi ei korraldatud, siis pole Volodõmõr Zelenskõi enam legitiimne riigipea.)
Venemaa hoiab Hiina külje alla. NATO tippkohtumise ajal tõi Kremli propaganda igal võimalusel välja Venemaa ja Hiina ühised ning NATOle vastanduvad huvid. “NATO loob endale regulaarselt vaenlasi ning tekitab geopoliitilist pinget maailma erinevates piirkondades,” tsiteeris aif.ru Hiina ajalehe Global Times juhtkirja.
“Tänane NATO tegutseb kolmes põhisuunas: Ukraina toetamine, kaitsekulutuste suurendamine ning “hiina ohuga” liialdamine,” kirjutas kommunistlik ajaleht. “Need tegevused toetavad USA strateegilisi eesmärke, muutes NATO Washingtoni (USA) jaoks vahendiks, millega kontrollida ja alla suruda teisi riike.”
Armeenia sai hoiatuse. Iseloomulik oli see, et Venemaa pani Armeeniale pahaks NATO tippkohtumisel osalemist. “Venemaa hinnangul on äärmiselt kahetsusväärne, et Armeenia otsustas NATO tippkohtumisel osaleda,” ütles Venemaa välisministeeriumi kõrge esindaja ning meenutas, et seni on Armeenia veel SRÜ liige ning teeb tihedat sõjalist koostööd Venemaaga.
NATO ohustab Venemaad. Ka tippkohtumise puhul korrati mitmel puhul üle Ukraina ründamist õigustav narratiiv, et NATO agressiivne laienemine sundis Venemaad tegema ennetava vastukäigu.
Selle narratiivi olulisust tõestab asjaolu, et esile tõi selle tippkohtumise tulemusi kommenteerides Kremli kommunikatsioonihierarhias päris tipus olev presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov: „On selge, et allianss järgib üht oma peamist strateegilist eesmärki: Venemaale strateegilise kaotuse tekitamist. See on väga tõsine oht meie rahvuslikule julgeolekule.“
Kokkuvõtteks. Kremli propaganda esitles oma kodanikele NATO tippkohtumise tulemusi esiteks pisendades Ukrainale antud rahalist ja sõjalist toetust. Teiseks võimendab Kreml igati neid lääne poliitikuid, kes vastustavad Ukraina toetamist – Orban, Fico ja Trump – ning kujutab selle abil kaitseorganisatsiooni nõrga ning teovõimetuna. Kolmandaks tõestab Kremli propaganda oma kodanikele, et Venemaa ei ole isolatsioonis ning riigi kindel liitlane on Hiina.
Tänu infovälja peaaegu täielikule kontrollimisele võimaldab see Kremlil esitleda Ukrainat tegelikkusest nõrgema vastasena, õigustada sõja pidamist ning taastoota kodanikes toetust sõja jätkamisele.