Vene propaganda esitleb okupeeritud Avdijivkat suure eduloona

05.07.2024

Kõik Avdijivkasse jäänud linnaelanikud on saanud vene passid, teatab uudisteagentuur RIA Novosti. Allikas: kuvatõmmis.

Venekeelses sotsiaalmeedias levib propaganda muu hulgas rohkearvuliste videote kujul, mille seas on päris omapäraseid näiteid – osa neist äärmuseni lihvitud-rafineeritud, aga teised mõjuvad üsna kodukootult.

Nii võib leida mõnevõrra kummastava klipi sellest, kuidas Vene presidendi administratsiooni juhi esimene asetäitja, endine peaminister Sergei Kirijenko külastab Vene armee poolt veebruaris hõivatud Avdijivka linna. Külastus ise toimus nähtavasti juunikuus, ning selle mõte võis olla näidata, et sõjas purustatud asulas on toimuvas suured muutused.

RIA Novosti poolt vastava teate juures avaldatud arhiivifotol saab näha, et suure roostetanud metallkonstruktsiooni otsa on juba tõstetud venekeelsed linna nimetähed. See on vähemalt reaalsus – mitte aga väljamõeldis, milleni jõuame siin veidi hiljem. Sama agentuuri teatel käib linna jäänud elanikele Vene passide väljastamine ja erinevate teenuste käivitamine.

Miks Avdijivkas jäätist ei müüda?

Telegramis liikuv tahtmatu huumoriga videoklipp aga demonstreerib konkreetselt olukorda, mil Sergei Kirijenko on jõudnud kusagil tänavanurgal asuva teisaldatava kioskini, kus müüakse toidukaupa ja mingit pudipadi. Näha on vorsti, võid jne. Ilmselt peab see kõnelema, et sõjas hävitatud linnas hakkab nüüd Vene võimu all taastuma tavapärane elu. Aga puudusi elanikkonna varustamises muidugi esineb. Kirijenko uurib kioskipidajalt, mida inimesed ostavad. Selgub, et küsitakse värsket puu- ja juurvilja, aga seda kahjuks ei ole. Ostetakse vorsti ja piimatooteid.

“Kui sageli te siin hakkate olema?” pärib Kirijenko edasi ja saab vastuseks “Nagu kästakse.”

“Aga kas jäätist on?”

“Ei ole kahjuks.”

“On vaja tuua! Külmik on teil ju olemas.”

Kas jäätist on? Presidendi administratsioonis okupeeritud Ukraina alade eest vastutav Sergei Kirijenko üritas juunis näidata kui normaalseks on muutunud elu Avdijivkas. Foto: kuvatõmmis, Telegram.

Selline hoolitsus paljukannatanud lihtrahva eest otse Vene presidendi administratsiooni juhi esimese asetäitja poolt linnas, mis purustati sõjas Vene vägede poolt totaalselt ning juba 2023. aastal oli sinna jäänud vaid mõni protsent sõjaeelsest elanikkonnast. Enne Venemaa täiemõõdulist sissetungi elas Donetski-lähedases Avdijivkas üle 30 000 inimese.

Seda tüüpi hoolitsus tavaliste tarbijate eest on vene propagandas väga levinud. Mullu kontrollisid võimupartei Ühtne Venemaa patrullid kogu Ukraina okupeeritud aladel pidevalt, kas toidupoodides on hinnad “õiglased”. Kui komisjon leidis, et hinnad on “ebaõiglaselt” kõrged, siis näägutati poeomanikke ühismeedias ning ähvardati administratiivsete meetmetega.

Uute vallutuste jaoks töö juba käib

Avdijivka on ka märksa lihvituma Vene propagandavideo peategelane, kus jällegi on keskse narratiivina käigus just sildid. See klipp “Töötage vennad!” levis juuni lõpupäevadel Telegrami kanalitel, aga näeb ka Youtubes: https://youtu.be/n7Q4b-yv_30.

Peategelased on kaks helkurvestides teetöölist, kes võtavad maantee serval metallposti otsast maha ukrainakeelse ja kuuliaukudega Авдіївка sildi ning panevad asemele valge, puhta ja venekeelse Авдеевка märgise. Vana silt visatakse auto pakiruumi, kus, nagu näha vedeleb ees juba hunnik samasuguseid päevinäinud ja koledaid plekitükke.

“Noh, kas on veel palju?” küsib noorem tööline.

“Palju. Aga töö tuleb lõpetada!” kostab vanem. Seejärel läheb kaamera fookus riiulitele, kus seisavad uued läikivad venekeelsed sildid, mis ootavad kasutusele võtmist: Tšasov Jar (Tšassiv Jaris käivad hetkel lahingud pealesuruvate venelaste ja Ukraina kaitsjate vahel), Herson, Zaporožje ehk ukraina Zaporižžja.

Mööda sõidab Vene lipuga soomukite kolonn, taevas lendavad Vene hävitajad… Peaaegu, nagu paraadil. Aga töölised kallavad termosest endale miskit juua – ei olegi arusaadav, on see kohv või šampanja loodetavate võitude tähistamiseks.

Kõnealune klipp on ilmselgelt välja mõeldud ja produtseeritud professionaalsete tegijate poolt. Võib ju mõelda, et paljud seda sotsiaalmeedias näevad, aga mõttekoja Atlantic Council tehtud analüüs Telegramist Vene propaganda leviku vahendina ütleb, et kui 2021. aastal viitasid Kremlile lojaalsed meediakanalid Telegrami linkidele 6026 korda, siis 2023. aastal juba 33 300 korda – kasv 481 protsenti. Väga paljud venemaalased aga tarbivad Telegrami keskkonnas avaldatud materjali ka ilma vahenduseta, sellest on saanud üks põhilisi uudiste leviku kanaleid.

Mõned kõnekad filmikesed suures propagandakuhjas

Suur osa venemeelsete blogijate jt poolt Telegrami postitatud videoklippe on küll materjal, mis pakub huvi eelkõige suurimatele sõjandusfriikidele või siis neile, kes tõepoolest üritavad neid videosid analüüsida ja selle põhjal rindel toimuvast sotti saada.

Väga levinud on droonivideod, näha on mingi maastik või tilluke sõjamasin, mis filmilindil õhku lendab. Sõja kumbki pool ei kohku tagasi vastase sõdurite moonutatud laipade näitamisest. On piiratud juurdepääsuga Vene kanaleid, kus lubatakse “ehtsat” ja tsenseerimata sõjapidamist näidata. Suur hulk klippe tutvustab peensusteni erinevat sõjatehnikat või vastase purustatud masinaid, raketitükke jne. Kõik see ei ole laia auditooriumi materjal, ent massiga ikkagi avaldab mingit mõju kõigile, kes sirvima juhtuvad.

Ka sellises videohulgas kerkib esile klippe, mis kõnelevad rohkem, kui võib-olla ülesvõtja isegi mõtles. Näiteks filmike, kus Vene kiriku papp õnnistab ilmselt lahingusse saadetavaid sõjamehi – näidatakse pühakirja, relvi, mootorrattaid.

Uus kaitseminister Andrei Beloussov Vladivostokis: kui te uut väeosa tähtajaks valmis ei ehita, siis ootab kriminaalvastutus! Allikas: Telegram, kuvatõmmis. 

Rindel toimuvast teavad Telegrami tarbijad, et Vene üksused kasutavad mootorrattaid, golfikärusid jne kergsõidukeid selleks, et ründajad kiiremini Ukraina kaevikuteni jõuaksid, kus siis püütakse kaitsjaid tagasi suruda. Reaalsuses aga on paljud sellistes rünnakutes osalejad kindlasse surma määratud, sest neile tõmmatakse peale kuulipildujatuli või saadetakse välja ründedroonid. Nii mõjub ka klipp üsnagi pahaendeline, ristimärke tegevate sõdurite näoilmed küll midagi head ei tõota.

Või siis ilmselgelt Vene kaitseministeeriumi toodetud klipike, kus uus kaitseminister Andrei Beloussov inspekteerib Vladivostokis asuvat väeosa. Käib ehitus, ilmselt rajatakse sõjaväelastele elamispinda ja Beloussov manitseb kedagi ehituse eest vastutavat ametimeest: “Ainult proovige tähtajaks mitte üle anda, siis ootab teid kriminaalvastutus!”

See kõneleb korraga kahest: esiteks demonstreerib klipp, et uus kaitseminister on range ülemus, kes nalja ei mõista. Teiseks: tema jaoks on tähtis, et vene sõjaväelastel oleksid kohased elutingimused. Tõsi küll, selleks on vaja Ukraina rindel ellu jääda.