Sergei Lavrov: euroliidu välispoliitika estoniseerub

29.06.2024

Dmitri Medvedevi iseloomustus: Eesti peaminister ühendab endas tuumaenergiaga võrreldava veneviha ning lõputu ahnuse. Allikas: Gazeta.ru, kuvatõmmis.

Vene Föderatsiooni välisminister Sergei Lavrov soovis alavääristada muutusi Euroopa Liidu juhtimises kirjeldades seda väljendiga „estoniseerumine“. Paraku mõjus Lavrovi pahameeleavaldus Kaja Kallase saamise puhul Euroopa Liidu kõrgeks välis- ja julgeolekupoliitika esindajaks komplimendina Eestile ning isiklikult Kallasele.

„See on Euroopa Liidu estoniseeriumine ja see on kurb,“ ütles Lavrov veel veidi enne seda, kui Euroopa Ülemkogu esitas Kallase ametlikult kandidaadiks kõrge välisesindaja kohale.

Lavrov on sõnastanud uue kontseptsiooni: ELi välispoliitika estoniseeriumise,“ kommenteeris seda avaldust X-is Kristi Raik, Eesti Välispoliitika Instituudi direktor. „Mina sõnastaksin seda kontseptsiooni kui Venemaa agressiooni tõrjumist ning Venemaa naabrite suveräänsuse kaitsmist. Pole paha, välja arvatud Kremli jaoks, kes võrdsustab sellise poliitika russofoobiaga.“

Kaja Kallase ja teiste uute tippjuhtide valikut Euroopa Liidus pälvis Venemaa ajakirjanduses palju tähelepanu, lehed tuginesid tavakohaselt kahe Kremli kõneisiku väljaütlemistele.

Ametlikku seisukohat uute EL-tippjuhtide suhtes väljendas presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov, kelle sõnul ei paranda selline valik Venemaa suhteid Euroopa Liiduga.

Kremli kommunikatsioonikorralduse kohaselt kordas talle omases jõulises, et mitte öelda matslikus sõnastuses sama hinnangut Venemaa julgeolekunõukogu aseesimees Dmitri Medvedev. Medvedevi sõnul ühendab peaminister Kallas endas „tuumaenergiaga võrreldava veneviha ning lõputu ahnuse“.

Medvedev kirjutas, et Kallase mees Arvo Hallik, kes juhtis ühte transpordifirmat, „tegi vene firmadega väga tulusat äri ajal, mil tema naine röökis hüsteeriliselt kogu riigis ähvardavast vene ohust.“

Lisaks pani Medevdev Kallase pahaks „natsistlikku“ mõtet selle kohta, et õigus Euroopat külastada ei ole (vene kodanike) õigus, vaid privileeg.

Sama soojaga ütles Medvedev lisaks Kaja Kallasele halvasti ka Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni ning NATO uue juhi Mark Rutte kohta. Ta nimetas neid „imeliseks kolmainsuseks“, kellest von der Leyen on „halva iseloomuga poliitiline eit“ ning Rütte vihkab raevukalt Venemaad.

„Soovin äsja ametisse nimetatud inimestele kõike head! Diplomaatilisest keelest tõlgituna tähendab see soovi, et nad maksimaalselt ebaõnnestuksid ja neil tekiksid koletud probleemid oma suurte volituste teostamisel! Me aitame teid selles igal võimalikul viisil!” ärples Medvedev.

Uudisteagentuur TASS esitas Kaja Kallase uut ametit oma lugejatele kui Eesti valijate petmist. „Kaja Kallas, kes varem teatas korduvalt kavatsusest jätkata peaministri ametis nelja-aasta pikkuste volituste lõpuni, pettis jälle oma rahvast, nõustudes vastu võtma Euroopa Liidu välisasjade kõrge esindaja ametikoha,“ kirjutas TASS.

Põhjaliku ülevaate vene meediakajastustest leiab Propamonist.