Saadikurühm Kõige Värvikamad Euroopa Parlamendi liikmed

18.06.2024

Itaalia antifašist Ilaria Salis vabanes Ungaris vanglast tänu edule europarlamendi valimistel. Allikas: kuvatõmmis.

Kuna Euroopa Parlamendis on saadikurühma moodustamiseks vaja 23 poliitikut vähemalt seitsmest riigist, siis koostas mainekas väljaanne Politico saadikurühma kõige veidramatest äsja valitud poliitikutest.

Hea uudis on see, et ühtegi Eesti, Läti, Soome ega Rootsi poliitikut sinna ei kuulu. Kindlasti oleks sellesse nimekirja valimisedu puhul aga jõudnud riigireetmises süüdistatav Aivo Peterson. Kuna sellesse nimekirja kuulub teiste seas ka mõrvakatses süüdistatav

Ilaria Salis (39)

Itaalia õpetaja valiti Euroopa Parlamenti, kuigi teda süüdistati Budapestis mõrvakatses, mille eest ähvardas kuni 11-aasta pikkune vanglakaristus. Antifašistlikkusse liikumisse kuulunud naist süüdistati Budapestis toimunud meeleavaldusel osalenud neonatsile kallale tungimises ning talle kehavigastuste põhjustamises.

Salis oma süüd ei tunnistanud ning tema isa algatatud petitsioon naise vabastamiseks kogus Itaalias üle 100 000 toetusallkirja. Euroopa Parlamendi valimistel kogus ta üle 178 000 hääle ning osutus valituks. 14. juunil vabastasid Ungari võimud Salise pärast valituks osutumist vastavalt Euroopa Parlamendi kodukorrale kehtivale saadikupuutumatusele.

Fredi Beleri (52)

Ka Beleri tähistas oma Euroopa Parlamendi liikmeks valimist vanglas, kuid  Euroopa Liitu mitte kuuluva Albaania võimud pole teda veel vabastanud. Valituks osutus Beleri 238 800 häälega Kreekas erakonna Uus Demokraatia nimekirjas.

Beleri on rahvuselt kreeklane ning ta valiti mullu Albaania rannikulinna Himarë linnapeaks, kuid ametisse ta astuda ei saanud, kuna mees arreteeriti mõni päev varem süüdistatuna häälte ostmises. Ta mõisteti kaheks aastaks vangi, kuid Albaania kreeklased ning Kreeka poliitikud hindasid seda otsust Albaania võimude soovina takistada kreeka vähemuse poliitilist tegevust riigis. Juuli alguses peaks Beleri siiski ametisse astuma Kreeka esindajana europarlamendis.

Petr Bystron (51)

Partei Alternatiiv Saksamaale üleriigilisese nimekirjas teisel kohal olnud Bystroni tegevust hakkas aprillis uurima Müncheni prokuratuur, kahtlustades AfD liiget 20 000 euro vastuvõtmises Kremli-meelselt propagandakanalilt Voice of Europe. Voice of Europe toetab erinevate riikide paremäärmuslikke poliitikuid ning seda rahastas Ukraina oligarh ja Vladimir Putini lähedane sõber Viktor Medvedtšuk.

Bystroni elu- ja töökohtades on läbiotsimise korraldatud korduvalt, kuid isegi süüdimõistmise korral tagab europarlamendi liikme staatus talle saadikupuutumatuse.

Petras Gražulis (65)

Petras Gražulis valiti europarlamenti Rahva ja Õigluse Liidu saadikuna, kuigi mullu tagandati ta Leedu parlamendist põhjusel, et ta hääletas istungilt puudunud teise parlamendi liikme eest. Seimi valimistel osalemine on Gražulisele kümneks aastaks keelatud, kuid europarlamendi valimistel see keeld ei kehtinud.

Gražulis on Leedus tuntud kui häälekas homovihkaja ning LGBTQ õiguste eitaja.

Kremli lemmik Diana Șoșoacă Rumeeniast. Allikas: Facebook

Diana Șoșoacă (48)

Vene propagandakanal Sputnik nimetas Șoșoacă 2021. aastal Rumeenia aasta poliitikuks. Europarlamenti valiti ta äärmuspartei S.O.S Rumeenia nimekirjas.

Vaktsiinivastane Șoșoacă külastab meelsasti Venemaa saatkonda ning räägib soovist taastada „Suur-Rumeenia“, mille territoorium hõlmaks ka osa Bulgaariast, Moldovast ja Ukrainast. Tänu „Suur-Rumeenia“ loomist taotleva seaduseelnõu esitamisele Rumeenia parlamendis, kanti ta Ukrainas sanktsioneeritud poliitikute nimekirja.

Grzegorz Braun (57)

Poola äärmusparempoolse Vabaduse ja Iseseisvuse Konföderatsiooni partei liige Grzegorz Braun on nimetanud Poola juute „Poola vaenlasteks“ ning mullu kustutas ta Seimis tulekustutiga juudi püha hanuka tähistamiseks süüdatud küünlad. Lisaks on ta ameerika- ja geivastaste ning vene-meelsete seisukohtadega.

Mullu laastas ta ka jõulukuuske, mida kaunistasid ELi ja Ukraina lippudega kaunistatud kellukesed.

Itaalia kindral Roberto Vannacci. Allikas: Wikipedia

Roberto Vannacci (56)

Itaalia kindral sai kuulsaks mullu pärast menukiks muutunud raamatu „Tagurpidi maailm“ avaldamist, milles ta halvustas feministide, geisid, keskkonnakaitsjaid ja sisserändajaid. Kui Itaalia kaitseminister algatas tema tegevuse kohta ametkondliku juurdluse, hakkas nii Iraagis, Afganistanis kui veel mitmetel välismissioonidel osalenud Vannacci esinema telesaadetes, kus ta korduvalt nimetas diktaator Benito Mussolinit „riigimeheks“.

Kiiresti kuulsaks saanud ohvitseri populaarsust kasutas ära paremäärmuslik partei Liiga, mille nimekirjas ta 520 000 häälega valituks osutus.

Marco Tarquinio (66)

Itaalia Demokraatliku partei nimekirjas sõltumatu kandidaadina valituks osutunud Tarquinio on kodumaal tähelepanu pälvinud sooviga saata NATO laiali ning väitega, et Ukraina oleks pidanud valima „vägivallatu enesekaitse“. Europarlamendis peaks ta liituma sotside fraktsiooniga, mis on selgelt Ukrainat toetav.

Tarquinio on katoliku ajalehe Avvenire endine ärijuht ning ta seisab jõuliselt vastu abordiõigusele.

Kokkuvõtteks: enamus Euroopa Parlamenti valitud veidraid saadikuid esindab äärmuslikke, eelkõige äärmusparempoolseid parteisid. Nende otsene mõju seadusandlusele on piiratud, sest tõenäoliselt hakkab enamus neist kuuluma saadikurühmadesse, mis jäävad opositsiooni.

Samas annab europarlament neile hea tribüüni oma äärmuslike seisukohtade levitamiseks ning ka paljudel puhkudel ka Kremli sõnumite võimendamiseks. Eriti huvitav saab olema Bystroni juhtum, keda kahtlustatakse Venemaa kasuks spioneerinud mehele juurdepääsu võimaldamises Bundestagi hoonesse.

Loomulikult tekitavad veidrad, et mitte öelda äärmuslike vaadetega poliitikuid europarlamendis mainekahju oma kodumaale.