MUGA juhtum: kuidas Ukraina-vastane üleskutse muutus edulooks

23.05.2024

Täna kirjeldab Propastop hiljutisi õpetlikke näiteid sellest, kuidas propagandistid on käpardlikkuse või teadlikult eksitava info levitamise tõttu saavutanud soovitule vastupidise tulemuse.

Eestile palju olümpiamedaleid toonud maadluses on kasutusel mõiste “omast võttest selili”. See kirjeldab olukorda, kus rünnaku alla jäänud maadleja kasutab ära pealetungija viletsat võtet ning seljatab vastase tema oma viga ära kasutades. Alustamegi näitega sellest, kuidas Ukraina toetamise vastu võidelnud esindajatekoja liige äärmusparempoolne vabariiklane Marjorie Taylor Greene omast võttest selili läks.

Kirglik Donald Trumpi ja MAGA-poliitika toetaja Greene tegi 1. mail raevuka avalduse, mis oli ajendatud esindajatekoja otsusest kiita heaks Ukrainat ja Iisraeli toetav abipakett. Ukrainale on sellest abipaketist ette nähtud 60 miljardit dollarit, kuid  esindajatekojas Georgia osariiki esindav poliitik soovis abisumma vähendada nullini. Seepärast mõtles ta välja kujundliku viisi Ukraina abistamispoliitika naeruvääristamiseks.

Ent tahtmatult tegi Marjorie Taylor Greene Ukraina toetajatele suure teene, nimetades oma pahameelehoos USA abi Ukrainale MUGAks (Make Ukraine Great Again) ning eksponeerides MUGA mütsi. Greene´i väljaastumine käivitas uue brändi, kuna suuremad Ukrainat toetavad organisatsioonid võtsid kiiresti üle MAGA-poliitika toetaja poolt halvustavana mõeldud tähekombinatsiooni MUGA.

MUGA müüb menukalt.

Ukraina toetajad hakkasid müüma MUGA mütse, aga ka T-särke ja hoodisid, mis muutusid kiiresti populaarseteks toetussümboliteks. Paljud NAFO liikmed ja Ukraina toetajad kannavad nüüd uhkusega MUGA varustust, näidates just selle tähekombinatsiooni abil oma solidaarsust Ukrainaga. Iroonilisel kombel toetas Marjorie Taylor Greene’i antireklaam märkimisväärselt Ukraina asja, hoolimata tema tugevast vastuseisust Ukraina toetamisele.

Kahe Georgiaga manipuleerimine

Inglise keeles tähistab nimi „Georgia” nii USA osariiki kui ka paljude eestlaste jaoks väga lähedast Gruusia Vabariiki. Propagandistid on seda kattuvust avalikkuse eksitamiseks ära kasutanud. Ameerika meediategelane ja paremäärmuslik poliitkommentaator Jake Shields (678,8K jälgijat X-is) kasutas hiljuti videokaadreid, millel Gruusia politsei ajab veekahurite abil laiali meeleavaldajaid Tbilisis. Ent ta esitas seda videolõiku eksitavalt hoopis näitena USA politsei liigse jõu kasutamisest Palestiinat toetavate protesteerijate vastu USA ülikoolilinnakutes. See tahtlik ühismeedia kasutajatega manipuleerimine kasutas nimede kattuvust ära oma arvuka jälgijaskonna eksitamiseks.

Näiliselt on kõik õige: politsei ründab protestijaid Georgias, ent Shields omistab gruusia politsei tegevuse USA politseinikele.

Õnneks on X-il funktsioon „Readers’ Added Context“ (lugeja lisatud kontekst), mis võimaldab kasutajatel parandada algses postituses esitatud teavet või sellele tõest infot lisada. See tööriist oli oluline valeinformatsiooni kiireks ümberlükkamiseks. Shieldsi näite puhul osutasid kasutajad kohe, et neil kaadritel kasutavad veekahureid Gruusia, mitte USA Georgia osariigi politseid. See õõnestas Shieldsi usalsuväärsust ja takistas valeinformatsiooni levikut.

Hiljutisi suuri protestimeeleavaldusi „välisagentide seaduse“ vastu Gruusias on erinevad organisatsioonid ära kasutanud oma eesmärkide saavutamiseks. Üks silmapaistev näide pärineb Ameerika sõjavastaselt feministlikult organisatsioonilt CODE PINK, mis manipuleeris Tbilisis tehtud protestipildiga.

Kaaperdatud protestifoto Tbilisist

Efektsele fotole noorest gruusia naisest lisas CODE PINK arbuusilõike kujutavad kõrvarõngad, sest arbuusist on saanud Palestiina toetamise sümbol.  CODE PINK tuunis veidi naise välimust, et muuta ta sarnaseks palestiinlannaga. Sarnaselt Jake Shieldsi postitusele sai ka CODE PINKi postitus lugejatelt X-is ”kontekstimärkuseid”, mis tõestasid, et fotol pole tegelikult kujutatud Palestiina toetajat.

Ana Minadze viraalseks läinud foto originaal.

Algas kõik sellest, et neli nädalat tagasi avaldas Ana Minadze  endast ühe Tbilisi protesti ajal tehtud erakordselt väljendusrikka foto. Esialgu postitas ta pildi oma Instagrami kontol, kus see kiiresti tähelepanu pälvis ja viraalselt levima hakkas, kandudes laialdaselt ka teistele sotsiaalmeedia platvormidele. Hiljem postitas üks Palestiina toetaja selle uuesti moonutatud kujul, kuigi selline foto „taaskasutamine“ on näide teadlikust ühismeedia tarbijatega manipuleerimisest.

Tekib loomulik küsimus, miks niimoodi tehakse? CODE PINKi kaasasutaja Jodie Evans abiellus 2017. aastal tehnoloogiaettevõtja ning maailmavaatelt marksisti Neville Roy Singhamiga, kes elab Šanghais. Seejärel muutus tema suhtumine Hiinasse – autoritaarse režiimi kritiseerimise asemel hakkas ta seda toetama. Suhtumine muutus raha pärast, sest nagu kirjutas 2023. aasta augustis ajaleht New York Times, pärines 25% CODE PINKi rahastusest Singhamiga seotud organisatsioonidelt. Singhamile sümpatiseeris Hiina ning just seepärast hakkas Evans kommunistlikku Hiinat esitlema kui arengumudelit ning rõhutute õiguste kaitsjat.

Tbilisis tehtud fotot kasutab nüüd juba Palestiina meeleavaldajate toetaja.
CODE PINK on lisanud meeleavaldajale arbuusilõiguga kõrvarõngad, sest arbuus on muutunud Palestiina toetajate sümboliks.

 

 

Need näited illustreerivad propaganda ja valeinformatsiooni mitmekihilist ja sageli iroonilist olemust digiajastul. Avalikku arvamust võib muuta nii ebaõnnestunud protestiaktsioon kui teadlik faktide ja fotode väärkasutamine. Õnneks aitavad sellised tööriistad nagu X-i „Readers’ Added Context“ sotsiaalmeediaplatvormidel ühise valvsuse abil valeinformatsiooni levikut piirata.

Kuvatõmmised on võetud artiklis viidatud allikatest.