Eilne võiduhullus oli Putini ajastu kõige tagasihoidlikum

10.05.2024

Kuigi Surematu polgu marsid jäeti tänavu Venemaal ära, kandsid inimesed eile Peterburi tänavatel Ukrainas hukkunud omaste portreesid.   Foto: kuvatõmmis VKontakte

Eile toimus Venemaal juba kolmas võiduparaad pärast sissetungi Ukrainasse 2022. aasta veebruaris. Venelastele oma jõu näitamiseks ning lääneriikide hirmutamiseks üritas Putini režiim tähistada ideoloogilise kalendri kõige olulisemat tähtpäeva võimalikult suurejooneliselt. Paraku tuli eile igas neljandas Venemaa regioonis 9. mai paraadid turvalisuse tagamiseks tühistada.

Esimesena otsustasid 9. mai tähistamisest massiürituste korraldamisega loobuda Ukrainaga piirnevate regioonide juhid viidates võimalusele, et Ukraina võib ideoloogiliselt olulisi üritusi rünnata. Massilisi pidustusi ei korraldatud Krimmis ja Sevastoopolis, aga ka näiteks Kurski, Brjanski, Rjazani, Saraatovi ja Pihkva oblastites ning Tšuvaši Vabariigis. Mõnes kohas, näiteks Kaliningradi oblastis, tühistasid võimult ainult pidulike ilutulestike korraldamise ja ajalooliste lahingute läbimängimise.

Need otsused tunduvad esmapilgul üsna loogilised, kuid  sõltumatud poliitikaanalüütikud osutavad üksmeelselt, et massiürituste korraldamisest loobuti paljudes regioonides elanike meeleolude pärast. Võimud pelgasid, et inimesed võivad 9. mail tulla võidupüha paraadidele ning eriti Surematu polgu üritustele mälestama mitte aastatel 1941-1945 hukkunuid, vaid ka viimastel aastatel Ukrainas hukkunud kaasmaalasi.

Intervjuus Propastopile tõi paguluses elav poliitikaanalüütik Fjodor Krašeninnikov välja kolm võimalikku põhjust. „Esimene neist on materiaalne: tagalapiirkondades pole sõjatehnikat ja elavjõudu, kuna kogu töökorras tehnika ja maksimaalne hulk sõdureid on rindele saadetud. Teine põhjus on hirm diversioonide ees, mille sihtmärgiks võivad saada elavjõu ja tehnika koondumine paraadi ettevalmistamise eel ja paraadi ajal piirkondades, mis on Ukraina droonide ja diversioonitegevuste löögiulatuses,“ loetles Krašeninnikov. „Kolmas põhjus on pigem ideoloogiline ja seotud meeleoludega regioonides, kus paraadide korraldamine võib inimestele tunduda kohatu.“

Kuigi president Vladimir Putin soovis ka eile pidustustega oma võimu näidata, püstitati eile 9. mai tähistamisega kaasaegse Venemaa antirekord. 2023. aastal osales kogu Venemaa territooriumil sõjalistel paraadidel üle 55 000 inimese ja umbes 1200 ühikut tehnikat. Tänavu teatasid riiklikud propagandakanalid, et Venemaa võimsust tõestavad 9. mail 150 000 inimese ja umbes 2500 ühiku sõjatehnika eksponeerimine. Neid arve on võimatu kontrollida, kuid tõenäoliselt on need tegelikkusest palju suuremaks blufitud.

Kindlasti ei täitunud ametlikud prognoosid Moskvas, kogu riigi kõige suuremat tähelepanu pälvinud paraadil, kus Punasel väljakul marssis 9000 inimest ja vuras 61 üksust soomustehnikat.

Viimastel aastatel ei osalenud Moskva paraadil lennuvägi ning seda õigustati halbade ilmaoludega. Eile tõusis õhku 15 lennumasinat, kuid see number on varasemate aastatega võrreldes kõige tagasihoidlikum. Tänini tähistati Putini ajastul 9. maid Moskvas kõige tagasihoidlikumalt 2008. aastal, mil paraadil osales 111 ühikut soomustehnikat ning 32 lennukit ja helikopterit.

Eilse paraadi ajal Moskvas sadas lund ning selle tulemusena tekkinud telepilt lõi mulje nagu sajaks taevast alla tuhka. Venemaa ühismeedia kanalites nimetati sellist “tuhasadu” halvaks endeks ning seega rikkus ka maikuine ilm paraadi kuvandit.

Venemaa veteranidele vaid 93 eurot

Hoolimata suurest sõnalisest tähelepanust suure isamaasõja veteranidele maksti neile tänavu riigikassast ühekordset toetust vaid 93 euro suuruses summas. Võrdluses teiste 9. maid võidupühana tähistavate „endiste liiduvabariikidega“ näeb see summa nadi välja, sest verivaeses Tadžikistanis maksti veteranidele 600 euro suurune summa, Kõrgõzstanis ja Usbekistanis ligi 1000 eurot ning Kasahstanis peaaegu 4000 eurot.

Vene hurraapatrioodid soovivad suunata raketid taas Washingtoni peale, et “lõpetada USA sekkumine Isamaa territooriumil toimuvasse”.
Foto: kuvatõmmis VKontakte.

Ametlikel andmetel on 140 miljoni elanikuga Vene Föderatsioonis elus veel 20 320 isamaasõja veterani ja sõjainvaliidi. Seda nimekirja on ajapikku laiendatud, lisaks rindel võidelnud sõjameestele kuuluvad sellesse ka näiteks Leningradi blokaadi üle elanud inimesed.

Esimest korda kaasati eile Moskvas toimunud paraadile Ukraina sõjas osalenud sõjaväelased. President Vladimir Putin nimetas neid kangelasteks, kelle ees kummardab kogu Venemaa ning kellele elavad kaasa suure isamaasõja veteranid.

Eilne paraad tõestas taaskord, kui üksi on Venemaa diktaator pärast Ukrainale kallaletungi rahvusvahelisel areenil jäänud. Traditsiooniliselt jälgisid eile koos temaga paraadi SRÜ riikide presidendid Valgevenest, Kasahstanist, Kõrgõzstanist, Tadžikistanist ja Türkmenistanist. Eile nähti valgevene ajakirjanduse teatel Punasel väljakul ka Aljaksandr Lukašenko lemmikkoera spits Umkat.

Kaugemalt olid Moskvasse saabunud Kuuba, Laose ja Guinea-Bissau riigijuhid. Kui Putini režiimi edukamatel aegadel õnnestus Moskvasse tuua enamus teise maailmasõja aegsete anti-fašistliku koalitsiooni moodustanud riikide juhid, siis eilsed külalised esindasid riike, mil teise maailmasõjaga pistmist pole.

“Победобесие” ehk “võiduhullus” Venemaal jätkub

Putin hakkas eile alates oma pidukõne algusest lääneriike kritiseerima, süüdistades neid natsismi rehabiliteerimises ja ajaloo võltsimises. Putin omistas läänele soovi „ülistada praeguseid natsismi järgijaid“ ja moonutada tõde teise maailmasõja kohta.

Loomulikult edastasid ülekande Moskva paraadilt kõik Venemaa riiklikud telekanalid. Kui vene häkkeritel õnnestus eile sisse murda ühte Läti televõrku ning edastada seal pilti Moskva paraadist, siis Ukrainat toetavad häkkerid murdsid eile sisse Orenburgi oblasti ja Baškiiria telekanalitesse ning sealsed elanikud nägid paraadi asemel kaadreid aprillikuisest terrorirünnakust kontserdile Crocus City Hallis, tõendeid märtsikuiste presidendivalimiste tulemuste võltsimisest Venemaal ning Ukraina sõjas osalevate sõjaväelaste fotosid allkirjaga „mõrtsukas“.

Eilne päev kinnitas, et “победобесие” ehk “võiduhullus” Venemaal jätkub, lapsed kannavad mundreid, avalik ruum on täis riputatud Georgi linte ning Z-sümboolikat.