Kas sinu kodupood lehvitab Venemaa lippu?

30.04.2024

Propastop on võtnud ülesandeks puhastada Eesti avalik ruum Venemaa riigilippudest. Pöörame tähelepanu just keelevaliku menüüdele, kus on vene keele valik illustreeritud agressorriigi lipusümboliga. On lubamatu, et trikoloor, mis lehvib Kremli kohal ja külvab surma Ukrainas, tervitab inimesi vaba Eesti kodulehtedel ja iseteenindusekraanidel. Peame Vene lippu avalikus ruumis selgeks toetuseks Venemaa vallutussõjale ning Putini režiimile.

Viimati kirjutasime teemast jaanuaris, fookusega Eesti tanklatel. Seekord võtame vaatluse alla olukorra lipurindel suurtes kauplusekettides, kaubamajades, raamatu- ja mugavuspoodides. Ülevaade on koostatud seisuga 28. aprill 2024.

Viis häbiplekki
Rohkem kui kaks aastat pärast sõja algust liputavad agressorriigi trikolooriga jätkuvalt Prisma, Maxima, Stockmanni ja Apollo iseteenindusekraanid. Kodulehel kuvab Kremli riiklikku sümboolikat aga Selver.

Propastop saatis kõigile nimetatutele järelepärimise, kus palusime kommentaari ja kutsusime lippe eemaldama. Stockmann, Apollo ja Selver pole päringule vastanud.
Maxima avalike suhete juht Ingrid Piirsalu teatab, et “teema võetakse kindlasti kaalumisele”, konkreetseid tegusid ja tähtaegu välja pakkumata.
Prisma kommunikatsioonijuht Kertu Kärk on konkreetsem ja lubab Venemaa lipust ekraanidel lahti saada teise kvartali jooksul.

Eeskujud
Ka R-kiosk kuvas veel aprilli alguses oma ekraanidel Venemaa lippu. Propastopi päringu peale vastas turundusjuht Indrek Lass, et lipp võetakse maha….ühe päevaga! Nii läkski, tunnustame ettevõtet häbipleki kiire maha pesemise eest.

Vene lipp oli Grossi poe kodulehel kuni Propastopi päringuni, nüüd on see eemaldatud. Eeskujuks toome ka Elroni: rongide iseteeninduskassades lehvis lipp veel jaanuaris, aprillis aga enam mitte.

Kindlasti tuleb esile tuua kauplused, kellel teemaga kõik hästi. Näiteks Coop, Rimi, Lidl, Kaubamaja ja Rahva Raamat kuvavad keelevalikut nii poes kui veebis ilma agressorit toetamata.

Tanklad meeleparanduse teel
Jaanuaris kirjutasime tanklatest, toona oli lipuprobleem kõigil. Tänu Propastopi teemapüstitusele on olukord palju parem. Neste koristas Vene lipu kohe, tänaseks on järgnenud Olerex ja Alexela. Terminal Oil on lipust lahti saanud pesula ekraanil, ent poe iseteenindusekraanil on see endiselt kohal.
Probleemi ei ole suutnud mitme kuuga lahendada Circle K ja Krooning tanklates ning Jetoil kodulehel. Kui toetad Ukrainat, siis on sellest teadmisest abi auto tankimiskoha valikul.

Venemaa lipu salakaval sõnum
Miks ikkagi peame pisikesi lipukesi nii oluliseks teemaks? Lipud võivad olla küll väikesed, kuid propagandasõnum nende taga suur. Lisaks agressiooni toetamisele on Venemaa lipul keelemenüüs veel üks salakaval külg: see annab mõista, et vene keel on otseselt seotud Vene riigiga. Nii levitatakse Eestile kahjulikku arusaama, et Venemaal on õigus esindada kõiki vene keelt rääkivaid inimesi. Seda Russkii Miri ehk Vene Maailma propagandanarratiivi kasutab Putini režiim agressiooni õigustamiseks ja vaenu külvamiseks kõigis naaberriikides. Loe selle narratiivi analüüsi siit.

Õnneks on keele valikus lipule lihtne alternatiiv, mis ei kanna endas agressioonisümboolikat. Selleks on tekst, vene keele puhul kujul RUS või на русском.

Aita kaasa!
Kui tahad aidata Eesti puhastamisele Vene sümboolikast, siis sinu abi on teretulnud. Kui märkad lippu, siis tee sellest foto või ekraanitõmmis ja saada [email protected]. Tõhus taktika on ka ettevõttele otse teada andmine, näiteks juhul, kui sõjalipuga lehvitab kodulehel sinu tööandja.

Loe ka:

Eesti tanklates lehvivad Venemaa lipud. Jaanuar 2024

Õppige ära: lipp ei ole keel. Märts 2023

Riigilipp ei võrdu rahvuse ega keelega. Aprill 2016

 

Pildid: Propastop ja kuvatõmmised veebilehtedelt.