PROPASTOPI VENE SÕJABLOGIJATE VÄLIMÄÄRAJA: Kes on Vene sõjablogijad ja miks tasub neid lugeda?

04.04.2024

Kreml hoiab “sõjakorrespondente” jätkuvalt mõnevõrra lõdvema keti otsas, kui Moskva suuri telekanaleid. Telegrami sõjablogidest võib ka leida detaile ja nurki, millest Vene föderaalne meedia mööda läheb.

Igor Girkin Moskva kohtus.
Foto: Kirill Zykov / IMAGO / Sputnik / Scanpix

Telegrami sotsiaalvõrgustikus toimetab hulk Vene võimule üldplaanis lojaalseid blogijaid, kes räägivad Ukraina sõja sündmustest ja kommenteerivad ka Vene sisepoliitikat. Nende “kuldaeg” oli küll enne mullusuvist Prigožini mässu ja Vene marurahvuslasest sõjakurjategija Igor Girkini arreteerimist juulis 2023.

Sõja esimesel aastal pruukisid mõnedki veel üsna vabalt suud, kritiseerisid olukorda Vene armee rindelõikudel ja saamatuid kindraleid. Võis täheldada lahknevaid sümpaatiaid – keegi kuulus selgelt radikaalsete Vene rahvuslaste leeri, mõni toetas Prigožini ambitsioone, teised hoidsid veidi pragmaatilisemat joont.

Girkini kinninabimine oli signaal, et isegi kui olla sõja ja Vladimir Putini veendunud toetaja, et anna see tänasel Venemaal mingit sõnavabadust (Girkin püsis vabaduses, ehkki sõimas valimatult armee juhtkonda, ent tegi siis fataalse vea, asudes põhjama Putinit ennast). Sestpeale on Vene sõjablogijad püsinud hoopis vaoshoitumad. Erandeid on, aga märksa harvem kui veel aastajagu tagasi.

Andrei “Murz” Morozov lasi end tänavu veebruaris maha

Üle 100 000 jälgijaga Donetski rindepiirkonna blogija Andrei “Murz” Morozov lasi end tänavu veebruaris maha, kui oli avaldanud kriitilise postituse Avdijivka vallutamise hinnaks olnud Vene poole kaotuste kohta ning sai sel puhul avaliku sõimurahe osaliseks mh kurikuulsa Vladimir Solovjovi käest, ilmselt ka oma ülemustelt. Morozovi surmast andsid teada ka “ametlikud” Vene väljaanded nagu Kommersant ja Rossiiskaja Gazeta.

Muidugi tuleb mõista, et igasugune kriitiline vaade Vene sõjablogijatelt Ukraina sõjatandril toimuva kohta lähtub positsioonilt, et Vene relvadele kuulub võit, Venemaa peaks sõdima tehniliselt nutikamalt ning saama rindel paremaid tulemusi. Ukraina või lääneriikide suunas seal sümpaatiaid oodata pole. Kui tunda sügavamat huvi Vene sõjaaegse elu ja sealse sõjapidamise ideoloogia vastu, tasub selle sfääriga kursis olla. Neis kanaleis levib ka rindepiirkonnas ülesvõetud videoklippe ja pildimaterjali.

Loetavamatel kanalitel kindlasti oli ja on jätkuvalt Vene infoväljas ka teatav mõjukus. Juunis 2023 näiteks oli Putini kohtumisele meediakanalite esindajatega (“sõjakorrespondentidega”) kutsutud ka mitmete Telegrami kanalite autoreid või juhte. Kohal olid näiteks Maksim Dolgov kanalist Readovka (2,6 miljonit jälgijat) ja Semjon Pegov kanalist WarGonzo (1,1 miljonit jälgijat). Need on aga pigem blogimisest väljakasvanud täiemõõdulised meediakanalid, mille jaoks teeb tööd hulk inimesi.

 

Mõned näited “sõjakorrespondentidest”

Juri Kotjonok (Telegrami kanal Военкор Котенок, 384 000 jälgijat)
Tegemist on kogenud reporteriga, kes on seotud ka veebiväljaandega segodnia.ru. Teisipäeva 2. aprilli hommikul, kui tulid uudised, et Ukrainal on läinud korda rünnata mehitamata õhusõidukitega Tatarstanis asuvat droonitehast, kirjutas Kotjonok näiteks mitu postitust selle kohta, millised võisid olla seekord ukrainlaste ründevahendid.

Sõjakorrespondent Boriss Rožin vahendab andmeid ründedroonide Lancet kasutamise kohta Vene rindel.
Allikas: kuvatõmmis

 

Oleg Tsarjov (kanal Олег Царёв, ca 290 000 jälgijat)
Endine Ukraina rahvasaadik, esindas Viktor Janukovõtši Regioonide parteid. 2014. aastal asus “rahvavabariikide” poole, Ukrainas alustati tema vastu reeturina kriminaaluurimist. Oma kanalil kommenteerib regulaarselt rindel toimuvat, arendab erinevaid venemeelseid vandenõuteooriaid ja tõlgendab maailmasündmusi omas kastmes.

Boriss Rožin (kanal Colonelcassad, ca 860 000 jälgijat)
Boriss Rožin on Sevastoopolist pärit tegelane, kellele väidetavalt kuulub Krimmi annekteerimise ajal tuntuks saanud väljend “viisakad inimesed” – sedasi kutsuti Vene meedias neid eraldusmärkideta militaarvormis mehi, kes asusid üle võtma Krimmi tähtsamaid objekte ja sõjaväeosi. Kommenteerib oma kanalil üsna operatiivselt jooksvaid sõjasündmusi ja vahendab ka teiste venemeelsete kanalite uudiseid.

Anastassija Kaševarova (kanal Анастасия Кашеварова, ca 240 000 jälgijat)
Tegu on Vene sõjapidamist toetava aktivisti ja organisaatoriga, kes tegeleb erinevate kampaaniate, sh Vene sõduritele varustuse jne kogumisega. Lugeda on teda mõtet seepärast, et naine ei vahenda lihtsalt uudissõnumeid, vaid esitab nende kohta originaalsust püüdlevaid vaatenurki. Näiteks enne Prigožini mässu oli ta meeleheitel, et Wagner ja regulaararmee ei suuda kokku leppida ning koos tegutseda.

Blogija Aleksei Živov kahtlustab, et Vene droonivabrikut õhku laskma võisid ukrainlased jõuda ka kusagilt Balti riikidest.
Allikas: kuvatõmmis.

Aleksei Živov (kanal ЖИВОВ Z, ca 73 000 jälgijat)
Hariduselt majandusspetsialist ja politoloog, kes sõja algusest peale on tegutsenud vabatahtlikuna Ukraina rindel. Üsnagi kiirelt reageerib sündmustele ja avaldab mõnikord algupäraseid infokilde, mistõttu teda osundatakse ka teistes ühismeediates.

Seda nimekirja saab pikalt jätkata ja kes ei taha sukelduda üpris obskuursesse vähetuntud Vene sõjablogijate maailma, võib vaadata mida kirjutavad näiteks Dmitri Medvedev või Margarita Simonjan. Eks üldplaanis me ju kõik teame, mida nad kirjutavad, aga parem vastast tunda põhjalikult ja üksikasjades.

 

Kasutatud pildid on kuvatõmmised viidatud lehekülgedelt.