Venemaa meelitab välisnoori

04.03.2024

Popastop on märganud, et viimasel ajal on suurenenud erinevate rahvusvahelise ulatusega ürituste ja sündmuste arv, kuhu just venekeelseid noori meelitatakse. Kremli ideoloogid peavad oma kaasmaalaste staatuse määramist isiklikuks ülesandeks. Kui viis aastat tagasi tundus see tegevus lihtsalt avantüürlik, siis nüüd on kahjuks piisavalt neid, kes kas omal tahtel või täiskasvanute õhutusel konksu alla neelavad.

Siin on vaid mõned näited sellistest sündmustest, mis on Propastopile viimase paari nädala jooksul silma jäänud.

 

Tee koju

“Tundub, et te, nagu iga täiskasvanud venelane, teate kõike olulist Suurest Isamaasõjast: lahingute kuupäevi, väejuhtide nimesid, näiteid kangelastegudest rindel ja tagalas. Kuid mõnikord tasub kontrollida praktikas – kas see on tõesti nii”.

See fraas pärineb konkursi “Tee koju” reklaam-agitatsiooni sissejuhatavast artiklist, kus öeldakse, et “emigrantide lapsed mäletavad ja teavad Suurest Isamaasõjast vaid oma vanemate juttude ning filmide ja raamatute põhjal. Nüüd on välismaal elavatel 13-18-aastastel teismelistel rahvuskaaslastel võimalus osaleda veebiviktoriinis ja kontrollida, kui hästi nad teavad mitte ainult fakte sõjast, vaid ka sellest rääkivaid ilukirjanduslikke teoseid”. Boonusena saavad osalejad külastada “kangelaslinna Moskvat ning näha pealinna ja Moskva piirkonna peamisi ajaloolisi vaatamisväärsusi, millest nad on lugenud raamatutest ja näinud filmidest”.

Võistluse korraldajad ja juhendajad on kindlad, et “pärast viktoriini läbimist ei jää kindlasti keegi Venemaa ajaloo suurte ja traagiliste lehekülgede suhtes ükskõikseks. Mälu on parim vaktsiin uue sõja vastu. Täna on see aktuaalsem kui kunagi varem”.

Viimase teesiga on võimatu mitte nõustuda – mälestus 2022. aasta 24. veebruarist jääb kummitama veel sajanditeks…

 

Rääkige maailmale oma kodumaast

Eespool kirjeldatud Venemaale sisserändajate abistamise projekt “Tee koju” kuulub patriootilise konkursi “Räägi maailmale oma kodumaast” rahvusvahelistesse haridustegevustesse. Konkursi eesmärk on luua sõbralikke rahvusvahelisi sidemed eri riikide nooremate põlvkondade vahel. Nagu konkursi kirjelduses mainitud, on uusvenelaste vaade ainulaadne võimalus näidata kodumaad selle äsja kodakondsuse saanud inimeste silmade läbi.

Nad saavad näha Venemaad ebatavalisest, ootamatust küljest ja see ongi kahe projekti vahelise koostöö lõppeesmärk. 1. veebruaril algas rahvusvahelise konkursi “Räägi maailmale oma kodumaast” uus etapp. Konkurss toimub kuuendat korda. Viimase viie aasta jooksul on selles osalenud võistlejad kõigist 89 Venemaa regioonist ja 52 riigist väljastpoolt. Võistluse eeskirjades puuduvad nõuded võistlustöö keelele, nõutakse vaid, et oleksid olemas venekeelsed subtiitrid.

 

Uus eliit – Kõneisikute Liiga

Moskva linnavalitsus korraldab noorte kultuuri- ja haridusüritust “Kõneisikute liiga”. Üritusel võivad osaleda aastatel 1989-2006 sündinud noored (valiku tegemise etapil peab osaleja olema täisealine), kes on välismaal asuvate kaasmaalaste ühiskondliku organisatsiooni liikmed, omavad välismaal elamist kinnitavat dokumenti ja on asunud jälgima Moskva kaasmaalaste maja Telegrami kanalit. Ürituse raames toimuvad online ja offline hariduslikud meistriklassid, mida viivad läbi avaliku esinemise ja kõnelemise kunsti juhtivad eksperdid. Võitjad kohtuvad Issyk-Kulis 18.-23. mail.

 

Sport ei ole rahu

Tähelepanelik lugeja märkas, et osalejatele esitatavate nõuete hulgas on ka kuulumine välismaal asuvate kaasmaalaste avalikesse organisatsioonidesse. Eestis teadupärast lakkas selline organisatsioon – Vene Kaasmaalaste Koordinatsiooninõukogu – eksisteerimast enese likvideerimise tulemusena. Kuid meil on ikka veel mitmeid juhtumeid, kus meie noored satuvad Kremli-meelsete meelelahutajate õnge.

Viimane näide on meie noorte osalemine Tulevikumängudel Kaasanis, mille avasid Putin ja Lukašenka ise. Negatiivne reaktsioon sellele Lätis ja Eestis esitati ka propaganda vaatenurgast, asendades ideoloogia spordireaalsusega: “Balti riigid on keelanud oma sportlastel venelastega võistlemise. Kuid on julgeid hingi, kes selle keelu peale sülitavad, isegi kuigi nende jaoks võib see kaasa tuua tõsiseid probleeme. Ehitatav paralleelne spordisüsteem Venemaa Föderatsioonis võib pakkuda huvi ka Balti riikide elanikele, kus rahastust rahvusspordi toetamiseks selgelt napib. Seetõttu on praegu Eesti ja Läti esindajad suundunud “Tuleviku Mängudele” Kazanisse, kus nad võtsid osa võistlustest. Nende “reeturite” kodumaal kostitatakse neid needusega, kuid tundub, et nad on teinud oma valiku,” kirjutas Vene propagandameedia.

 

“Tuleviku” poliitika

Mis puudutab sedasama Kõnelejate Liitu, siis ei tohi unustada, et Venemaa president teatas, et alates 1. märtsist 2024 hakkab tööle uus koolitusprogramm. Tegelikult saab see olema eliidi väljavahetamise programm, kus esikohad antakse nn SVO veteranidele, kes saavad kandideerida eripersonali programmi “Kangelaste aeg” esimeses voorus. Putin teatas, et just nemad peaksid asuma juhtivatele ametikohtadele hariduses ja isamaalises kasvatuses, juhtima omavalitsusasutusi ja föderatsiooni koosseisu kuuluvaid asutusi ning juhtima riigiettevõtteid.

Selles kontekstis tuleks välismaa noorte kaasamist mitmesugustesse tulevikujuhtide haridusprogrammidesse vaadelda kui “personaliredelit” välisriikide vene kogukondade kandidaatidele, et killustada nende riikide poliitilist ja avalikku personalipoliitikat, mis on suunatud vene keelt kõnelevatele noortele.

Või, mis samuti ei ole välistatud, koolitada ja ette valmistada kohalikku juhtide-kollaborantide klastrit, mis annab omakorda aimu võimalikest tulevastest impeeriumi ambitsioonidest.

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest ja portaalist baltija.eu.