Vene riigi suurimad valed Navalnõi surma ümber

26.02.2024

Peaaegu kohe pärast vangistatud Vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi surma Venemaa Kaug-Põhja paranduskoloonias hakkasid Venemaa valitsusasutused ja Kremli kontrollitav meedia levitama väheusutavaid ja vastuolulisi spekulatsioone selle kohta, kuidas Vladimir Putini peamine poliitiline rivaal võis hukkuda Putini rõhuva riigiaparaadi hallatavas kõrvalises rajatises. Et mõista, kui segadust tekitav võib olla Kremli valede voolik, võtab The Insider kokku kõige jultunumad versioonid Navalnõi surma kohta, mida Venemaa avalikkusele on pakutud.

Surma aeg

Esimene sõna Navalnõi surma kohta tuli lühikesest bülletäänist, mis avaldati Venemaa Föderaalse Karistusameti (FSIN) ametlikul veebilehel 16. veebruaril kell 14.19 Moskva aja järgi. Kaks minutit hiljem avaldatud lühike TASS-i osariigi uudis viitas veebisaidile:

“16. veebruaril 2024 tundis süüdimõistetu A. Navalnõi end pärast jalutuskäiku IK-3 paranduskoloonias halvasti, kaotades peaaegu kohe teadvuse. Asutuse meditsiinitöötajad saabusid kiiresti kohale, kohale kutsuti kiirabibrigaad. Võeti kasutusele kõik vajalikud elustamismeetmed, mis ei andnud positiivseid tulemusi. Kiirabiarstid kuulutasid süüdimõistetu surma. Surma põhjus on väljaselgitamisel.”

TASSi loo uuendatud versioon täpsustab:

“Uudist on muudetud (14.32 Moskva aja järgi). Tsitaadi kuupäev on kinnitatud. Õige kuupäev on 16. veebruar.”

Kuna esialgse versiooni avaldamise ja redigeerimise vahe oli ajaliselt lühike, ei säilitanud interneti-arhiiv algset versiooni, seega jääb avalikkuse ette jõudnud esimeses versioonis toodud kuupäev teadmata. Kuid Novaya Gazeta Europe’i artikkel annab juhtunu kohta viiteid:

“Pärast reedest Aleksei Navalnõi surmateadet muutus paratamatult veelgi keerulisemaks IK-3 juures kellegagi ühendust saada ilma föderaalse karistusteenistuse vahenduseta. Sellegi poolest õnnestus Novaya Gazetal ühendust saada ühe kinnipeetavaga, kes ütles, et eelmisel õhtul oli paranduskoloonias puhkenud “salapärane möll”.

“Kõik algas sellest, et nad tõesti kiirendasid meie õhtust läbiotsimist. Tavaliselt juhtub see pühade ajal, kui valvuritel on kiire tähistama minna, kuid eile ei olnud püha. Seejärel lukustati meid, keelati igasugune liikumine kasarmute vahel ja tugevdati turvameetmeid. Kuulsime hilisõhtul autosid vangla territooriumile sõitmas, kuid ei näinud oma kambrite akendest, kes need olid,” rääkis vang Novaya Gazeta Europe’ile.

Ta ütles, et valvurid otsisid järgmisel hommikul esimese asjana vangide kambrid põhjalikult läbi, konfiskeerides telefone, kaardipakke ja isegi küttekehasid, mille ees nad olid varem silma kinni pigistanud. Valvurid jätsid mulje, nagu oleks tulemas väliskontroll.

„Tavaliselt saavad nii administratsioon kui ka kinnipeetavad sellistest kontrollidest teada umbes kuu aega ette ja valmistuvad selleks, sest ei valvurid ega kinnipeetavad ei taha, et inspektorid rikkumisi avastaksid. Ja nüüd ootasimegi ülevaatust, mis tuli kui välk selgest taevast. Midagi pidi olema juhtunud.””

Kremli-meelne Telegrami kanal Baza teatas peaaegu sünkroonis TASSiga: „RT teatab kanali allikatele viidates, et Aleksei Navalnõil oli tromb. Baza andmetel tundis Navalnõi end täna kella 13 paiku kohaliku aja järgi halvasti (st kell 11 Moskva aja järgi). Kutsuti kiirabi. Meedikud püüdsid Alekseid elustada, kuid ta suri kell 14.17.”

See teade kõlaks usutavalt, kui Navalnõi ise poleks edastanud 9. jaanuaril Twitteris ilmunud sõnumit: “SHIZOs [toim. karistus-isoleerimisrežiim, mida Navalnõi oma surma ajal kandis] on jalutuskäik kell 6:30 hommikul. Aga ma olen lubanud endale, et lähen õue iga ilmaga. Sellel pildil näete minu õueala: 11 sammu seinast, veel kolm sammu teise seinani – ei ole suur jalutuskäik, kuid natuke liikumist on alati hea teha, nii et ma tulen kindlasti välja.”

14. veebruaril teatas Navalnõi, et on saanud veel 15 päeva SHIZOt, mis tähendab, et kas SHIZO päevarutiin on viimase kuu jooksul muutunud või Baza allikas, kes väitis, et Navalnõi suri pärastlõunase jalutuskäigu tagajärjel, valetab.

 

Eraldunud verehüüve

Esimestel minutitel pärast ametlikku Navalnõi surmateadet nimetasid RT ja Baza surma põhjuseks trombi. RT viitas nimetule allikale.

Meditsiinitöötajatel tekkis kohe küsimusi diagnoosi kohta. ER arst Alexander Polupan, kes elustas Navalnõid Omskis pärast tema mürgitamist 2020. aasta augustis, ütles The Insider’ile:

“Nad ei saanud seda diagnoosi nimetada tema surma põhjuseks. Nad oleksid võinud talle diagnoosida vaid “äkilise südame seiskumise” ja loetleda selle võimalikud põhjused ilma ennatlikke järeldusi tegemata. Eraldunud verehüüve on võhikmõiste; õige meditsiiniline termin on kopsuemboolia. Selle diagnoosimine oleks nõudnud eluaegset pildistamist, mida meile teadaolevalt kunagi ei tehtud, kuna kohapeal polnud seadmeid ega lahkamise tulemusi. Hetkel pole surma põhjust kinnitatud ja seetõttu ei ole see abikõlbulik.”

“Kopsuemboolial on spetsiifiline kliiniline pilt, mis võib selle diagnoosi tõenäoliseks muuta. Kuid arvestades, et kiirabi kutsuti kohale pärast südameseiskumist, ei oleks kliiniline pilt erinenud näiteks infarktist või mürgise ainega kokkupuutest.”

“Trombemboolia kahtluse korral on uuringuprotokolli esimene samm transtorakaalne ehhokardiograafia. See aitab tuvastada südame ülekoormust, mida saab seejärel kontrollida kopsu angiograafia abil. On selge, et neil polnud võimalust kumbagi teha. Seetõttu on selline diagnoos vaid vildakas oletus. Propaganda tuli selle versiooniga üllatavalt kiiresti välja.”

Inimõigusaktivisti ja endise FSIN-i töötaja Anna Karetnikova sõnul on kopsuemboolia “diagnoos, millega vanglaarstid seletavad absoluutselt kõike”.

Nagu Polupan ka Novaya Gazetale märkis: “Igaühel võib esineda verehüüve ja trombemboolia võib juhtuda kõigil. Kuid Navalnõil ei olnud tema läbivaatuse ajal [2020. aastal Omskis] ühtegi eelsoodumust, mis võiksid põhjustada trombembooliat.”

 

Surnukeha kadumisest

IK-3, paranduskoloonia, kus Navalnõi suri, juhtkond teatas, et tema surnukeha viidi Venemaa juurdluskomitee palvel “läbivaatamiseks” lähedalasuvasse Salehardi linna. Varsti pärast seda ilmusid Twitteris Navalnõi kaasosaliste teated:

“Aleksei ema ja advokaat on saabunud Salehardi surnukuuri. See on suletud, hoolimata paranduskoloonia kinnitustest, et see on avatud ja et Navalnõi surnukeha on seal sees. Tema advokaat helistas uksel märgitud numbrile ja talle öeldi, et ta on hommikust alates seitsmes helistaja,” kirjutas Navalnõi pressiesindaja Kira Jarmõš.

“Koloonia administratsioon on meid petnud. Nad ütlesid meile, et tema surnukeha on Salekhardi surnukuuris. Surmaruum ütleb, et neil teda ei ole,” teatas korruptsioonivastase fondi juht Ivan Ždanov.

Navalnõi surnukeha asukoht oli mõnda aega teadmata, kusjuures vanglaametnikud väitsid, et see oli transporditud Salehardi ainsasse surnukuuri ning nii surnukuur kui ka kohalik kohtuekspertiisi büroo eitasid surnukeha nende valduses olemist. Sõltumatu väljaanne Mediazona uuris aga Ob jõel Labytnangi ja Salekhardi vahelisel jääületuskohal (ainus tee Kharpist Salehardi) liikluskaamerate salvestusi ja märkas neljast sõidukist koosnevat konvoid: üks tavaline auto, kaks politseiautot ja föderaalsele vanglateenistusele kuuluv hall väikebuss UAZ.

Mediazona andmetel vedas UAZ tõenäoliselt Navalnõi surnukeha. Autod jäädvustati kaameraga 16. veebruari õhtul, mis tähendab, et surnukuuri töötajad valetasid selle kohta, et neil polnud 17. kuupäeval Navalnõi surnukeha.

 

Miks Navalnõi ema ei lubatud poja surnukeha juurde

Isegi pärast seda, kui võimud tunnistasid, et Navalnõi surnukeha oli Salehardi surnukuuris, ei lubatud hukkunu emale juurdepääsu surnukehale. 17. veebruaril teatas uurimiskomisjon, et surnukeha ei anta välja enne, kui surmapõhjus on usaldusväärselt kindlaks tehtud. Yarmõš kommenteeris komisjoni avaldust: “Alles tund aega tagasi öeldi advokaatidele, et uurimine on lõpetatud ja et mingeid kuriteo tunnuseid ei ole tuvastatud. Nad valetavad meile, jooksutavad meid ringi ja peidavad oma jälgi.”

Kaks päeva hiljem teatati, et uurimine jätkub veel vähemalt kaks nädalat. Venemaa Kohtuekspertide Föderatsiooni veebilehe kohaselt võib kohtu keemiline ekspertiis tuvastada:

  • Erinevate ainete olemasolu ohvri veres ja kudedes.
  • Nende kontsentratsioon. Kas doos oli surmav ja kas aine kogus vastab täheldatud tagajärgedele.
  • Kas tuvastatud ained võisid põhjustada mürgistuse või surma.
  • Halbade harjumuste olemasolu ohvril.
  • Lõhkeainete jälgede olemasolu.

Uurimiskomisjon ei põhjendanud Navalnõi puhul keemilise ekspertiisi vajadust. Mürgistust võimaliku surma põhjusena ei nimetanud keegi komisjonis ega karistusteenistuses. Samuti jääb ebaselgeks, milliste keemiliste testide tegemiseks kuluks kuni 14 päeva. Lõpuks on võimatu mõista, miks Ljudmila Navalnaja ei saa oma poja surnukeha näha — vähemalt selleks, et teda tuvastada. See ei segaks kuidagi uurimist.

Aleksei Navalnõi ema Ljudmila Navalnaja ütles neljapäeval 22.veebruaril, et uurijad viisid ta surnukuuri ja ta sai näha oma poja surnukeha, kuid võimud keelduvad surnukeha siiani üle andmast ja survestavad teda poega salaja matma.

 

“Lääne luureteenistuse mõrv”

Kremli peapropagandist Vladimir Solovjovi Telegrami kanal edastas oma lugejatele ühe teise “autori” kirjutatud väga küsitava teksti.

Kõnealune postitus, mis ilmus esmakordselt Karnauhhovi telegrammi kanalil, levitas vandenõuteooriat, milles väideti, et Navalnõi mõrvasid lääne agendid, kuna lääne liidrid vajasid põhjust, et “ühineda otsustavas lahingus Venemaa vastu”. Justkui see esialgne väide poleks piisavalt veenev, pakkus kanal lugejatele veel mõningaid võimalikke “motiive”, mille vahel valida. Näiteks vajadus juhtida üldsuse tähelepanu kõrvale Ukraina sõjalisest läbikukkumisest Avdijivkas ja nurjata väidetavalt positiivne PR-impulss, mille Putin oli saanud pärast oma intervjuud Tucker Carlsoniga. Kanal märkis ära ka Navalnõi lese Julija Navalnaja vastuse, kes kõneles Müncheni julgeolekukonverentsil pärast oma abikaasa surmauudise avalikuks tulekut. Karnauhhovi sõnul oli ajastus kahtlane, arvestades, et tegemist oli konverentsiga, “kuhu tal polnud üldse asja”.

Tähelepanuväärne on see, et ülaltoodud teooria autor ei üritagi pakkuda välja võimalikku seletust selle kohta, kuidas Lääne eriteenistused võisid tungida Venemaa Kaug-Põhjas asuvasse maksimaalselt turvalisse vanglasse ja tappa kinnipeetav, jätmata seejuures maha ühtegi füüsilist asitõendit. See süžeelühis ei kõiguta kuidagi nende veendumust, et Navalnõi mõrv oli kuidagi kurja Lääne töö.

Kummalisel kombel ei näi isegi need “patriootlikud” mõtlejad uskuvat ametlikke väiteid surmast loomulikel põhjustel.

 

P.S. “Maailma kiireim kiirabi”: kontrollitud kui täpne

Lõpuks on üks näide esitatud väitest, mis võib olla usutavam, kui see esmapilgul tundus. Navalnõi surma päeval teatas Kremli kontrollitav meediaväljaanne Interfax, et Navalnõi elustamiseks kutsutud kiirabi jõudis karistusasutusse seitsme minutiga. Selles artiklis viidati Labytnangi linnahaigla töötajatele, mis asub 35 kilomeetri kaugusel IK-3-st. See tekitas küsimusi. Et läbida selline vahemaa seitsme minutiga, oleks kiirabiauto pidanud sõitma keskmise kiirusega 300 kilomeetrit tunnis.

Hiljem ilmnes sellele lahknevusele siiski selgitus: kiirabi oli saadetud Labõtnangi haigla Harpi filiaalist, mis asub karistuskolooniast vähem kui ühe kilomeetri kaugusel. Harpi haigla lehel Vkontakte sotsiaalvõrgustikus on kirjas, et tervishoiuasutusest sai 2023. aastal tõepoolest Labõtnangi linnahaigla filiaal, mis muudab pakutud selgituse usutavaks.

See ei tähenda muidugi, et IK-3 valvurid kutsusid Navalnõi jaoks kiirabi kohe, kui ta kaotas teadvuse, ega ka seda, et kiirabi tõepoolest saabus seitsme minuti jooksul. Kuid see tähendab, et keegi ei vihjanud tegelikult, et Vene kiirabi oleks edukalt läbinud pikki arktilisi maanteelõike Ferrari kiirusega.

 

Loe originaalartiklit siit.

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.