Mood ja manipulatsioonid

22.02.2024

Ajakiri Elle kaanepilt sõdimas propagandaga

Mood ja riided aitavad üksikisikul ehitada stiili ja eristuda massist. Moest kui identiteeti kujundavast nähtusest on räägitud enam kui küll. Moest kui ajaloolisest sotsiaalseid konstruktsioone loovast kapitalistlikust nähtusest aga juba vähem. Kuidas võõrad suled meid peibutavad? Või kas disainriideid kandes võib sattuda propaganda ohvriks?

Viimases Infomüra arutelus Eesti Rahvusraamatukogus vaadati otsa manipulatsioonidele moemaailmas ja popkultuuris ning ekspertid avaldasid arvamust persoonibrändi teemal.

Arutlesid stilist ja laulusõnade autor Jana Hallas ning koreograaf, lavastaja ja näitleja Ingmar Jõela. Artuelu juhtis rahvusraamatukogu meediapädevuse spetsialist Eva Ladva.

Popkultuur, iseäranis mood võib tunduda ehk liiga pealiskaudse ja üldse mitte tõsiseltvõetava teemana, aga paraku mõjutab see, millest meie ümber (sotsiaal)meedias, sünnipäevalauas või õhtustes teleuudistes räägitakse ja kuidas, igaühte meist. Võimatu on end ümbritseva maailma moehullusest ja uutest trendidest täielikult isoleerida. Popkultuuri kaudu mõjutatakse meid nii visuaalselt, heliliselt kui ka emotsionaalselt ning just siin võivadki peituda kõige peenemad manipulatsioonid, mida me ei oska esmapilgul tähele panna ega ära tunda.

  • Kas tead, miks ansambel the Beatles oma esimese USA turnee peaaegu katkestas?
  • Mida peab tegema teistest paremini, et saavutada edu meelelahutusmaailmas?
  • Kas persoonibränd on ainult kuulsustel ja popstaaridel või igaühel meist?
  • Kas skandaalid aitavad persoonibrändi luua? Või hoopis provokatsioon? Mis on nende erinevus?
  • Kas tasub karta onu Heinode (ja tädi Maalide) kommentaare?
  • Miks moe asemel tasub rääkida hoopis stiilist? Millal võiks pöörduda stilisti poole?
  • Mitu sekundit kulub inimest esimest korda kohates, et tema kohta arvamus tekiks?

Lisaks jagasid eksperdid kommentaare erinevate Vogue’is ilmunud rõivakomplektide kohta. Nii Jana Hallas kui ka Ingmar Jõela julgustasid kõiki kuulajaid-vaatajaid julgemalt isikliku stiili leidmisel katsetama ning olema üle hirmust teiste hukkamõistu ja kõõrdpilkude ees.

Kas ei alga enesekindlus ja julgus manipulatsioonidele vastu seista just nõnda väikestest asjadest nagu igapäevase rõivastuse valik?

Kas teadsid, et RaRa kasutaja saab Vogue’i ja teisi ajakirju lugeda t a s u t a?
Uuri lähemalt siit: https://www.rara.ee/sirvi/ajakirjad/

Vaata arutelu ja tutvu saatekülaliste soovitatud raamatutega siin: