Absurdne propagandajuhtum – Narva silla sulges… Eesti

05.02.2024

Väljaanne Rus.Postimees avaldas loo, milles tuuakse välja, kuidas Venemaa meedia valetab selle kohta, kes peatas liikluse Narva ja Ivangorodi vahel. Ajakirjanikud leidsid kinnitust oma teesidele, et propaganda veenab venelasi nagu Narva silla sulgemine oleks põhjustatud Eesti valitsuse otsusest.

Propastop otsustas selle “uudise” tagamaid lähemalt uurida ja… tõepoolest, tegemist on jultunud valedega!

Esmalt teeme aga ühe asja selgeks: otsuse peatada maanteeliiklus üle Narva silla tegi 2023. aastal Venemaa peaminister Mihhail Mišustin.

Propastop võttis ette Rus.Postimees artiklis välja toodud lingid, kust neid valesid leida võib. Avanev pilt on mõistusevastane.

 

“Profiil”

Esimene näide on väljaanne “Profiil”:

Artiklis on tuleb pärast illustratsiooni tekst, mis üllatab tavalist inimest just pealkirja kontekstis:

 

“Sojuznoe Veche”

Läheme edasi. Väljaanne “Sojuznoe Veche” on Valgevene ja Venemaa Liidu parlamentaarse assamblee organ, see tähendab, et tegemist on kollektiivse propaganda allikaga:

 

Ura.ru

Vene föderaalmeedia ura.ru annab aga oma “uudistele” juba rahvusliku iseloomu, osutades, et Eesti on keelanud sissesõidu just venelastele:

 

Kohalikud väljaanded

Rahvusliku tooni võtsid üles ka kohalikud Venemaa väljaanded:

 

Samas artiklis on ka üksikasjalik kirjeldus rekonstrueerimisest koos soovitustega alternatiivseteks viisideks Eesti-Vene piiri ületamiseks:

 

 

Kokkuvõtteks

Nagu näha, ei häbene Venemaa propaganda asjaolu, et nad avaldavad koos oma ametlike teadetega silla sulgemise põhjuste kohta valesid, mis võivad olla vägagi vasturääkivad. Ilmselt on sellised valed mõeldud nende sisetarbijatele, et taaskord diskrediteerida Eestit ja Eesti russofoobseid ametivõime. Või siis kasutatakse ära inimeste pealiskaudset meedia tarbimise harjumust, kus keskendutakse kõlavatele pealkirjadele ja loodetakse, et lugeja ei jõua lugu lahti klikates esimesest suurest pildist kaugemale.

Kõige kurvem kogu loo juures on asjaolu, et Rus.Postimehe ajakirjanike sõnul võivad selliseid valesid uskuda ka Eesti elanikud – isegi Narvas pole kõik kursis sellega, kust kõnealused piirangud pärinevad.

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.