Portaal Dokole.eu on eilsest suletud

01.02.2024

Eile ilmus portaalis Dokole.eu teade intrigeeriva pealkirjaga “Toimetuse hüvastijätukõne”:

Kallid sõbrad!

Olime koos neli aastat, kuid käes on aeg hüvasti jätta. Projekt “Dokole?” sulgub. Põhjuseid on kolm:

  1. Isiklik. Ma olen väsinud, ma lahkun (c)
  2. Majanduslik. Sellel saidil pole kunagi raha olnud. Omafinantseeringule ja omafinantseeringule üle minna ei saanud. Annetused on alati olnud väga tagasihoidlikud.
  3. Poliitiline. Inimesed on juba hakanud sõnavabaduse eest vangi minema. Ja kui varem vaevasid nad “kontaktisikutega”, siis varsti piisab lihtsalt arvamuse avaldamisest, mis ei lange kokku peavooluga.

Õnne ja head kõigile! Hoolitsege enda eest!

Lugupidamisega

“Dokole” toimetus

 

Mstislav Rusakov. Allikas: facebook.com/mstislav.rusakov

Portaalis kajastatud info kohaselt tegeles projekti rahalise poolega mittetulundusühing Inimõiguste Kaitse Keskus „Kitezh“. Portaali võtmeisikuks oli Mstislav Rusakov, kes nimetab end inimõiguste kaitsjaks. Toimetus tunnistas, et kogu 2023. aasta jooksul avaldati umbes 1360 väljaannet ja koguti sissemaksetena vaid 537 eurot.

Dokole portaalis sai lugeda Dimitri Klenski oopuseid, Hiina propagandat Svetlana Selivanovalt, sihipärast ajaloolist reportaaži Ukraina rindelt “80 aastat võitu”, Eesti, Läti ja Leedu aktivistide artikleid, Sergei Seredenko kirju vanglast,  loodi eraldi rubriik küüditatud aktivistide kohta “Küüditatud” jpm. Portaali materjalid olid kohati provokatiivsed ja kattusid Venemaa propagandistlike narratiividega.

Dokole.eu toimetus avaldas, et nende “kolm kõige suurema artiklite arvuga autorit 2023. aastal” olid:

  1. Läti ajakirjanik  Alla Berezovskaja  (77 väljaannet).
    Kitsates ringkondades kutsutakse teda ka Balti poliitvangide ema Theresaks. 
  2. Mstislav Rusakov  (53 publikatsiooni). 
  3. Dimitri Klenski  (36 publikatsiooni).

On kurioosne, et 2023. aasta tulemusi kokku võttes tõid portaali toimetajad ise välja mõne oma veeru provokatiivse iseloomu: ““ Anna Tšadviki Absurdimaa uudised” tuli kahjuks sulgeda.” Karta oligi, et repressiivvõimudel on väga halb huumorimeel. Ja mõned autorid hakkasid sellist keskkonda vältima. ” Ma ei taha, et minu artikkel oleks saidil, kus midagi sellist avaldatakse, palun eemaldage see.”

Portaal Dokole.eu on oma tegevusega korduvalt pälvinud ka Propastopi tähelepanu nii blogi venekeelses kui eestikeelses voos:

2022. aastal avaldas Venemaa välisministeerium välismaal elavate kaasmaalaste valitsuskomisjoni poolt autasustatud kaasmaalaste nimekirja. Mstislav Rusakov ja Dimitri Klenski, portaali püsiautorid, said aukirja.

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest ja Propastopi arhiivist.