VALEUUDIS: Eesti “tunnistas” Venemaa õhurünnakute tõhusust Ukrainale

24.01.2024

Propastopi strateegiline partner Stopfake.org on märganud valeuudist Eesti suunas. StopFake.org toob välja, et Eesti luureametnikud ei ole selliseid avaldusi teinud. Eesti luureteenistuste hinnangul näitavad suurenenud rünnakud Ukraina taristule Venemaa hirmu Ukraina relvastusse saabuvate Ameerika hävituslennukite F-16 ees.

Vene meedia levitab manipuleerivat uudist, nagu oleksid lääne eriteenistused väidetavalt tunnistanud Venemaa massiliste õhurünnakute “tõhusust” Ukraina vastu. RosSMI tsiteeris oma järelduste kinnituseks Eesti kaitseväe luurekeskuse ülem kolonel Ants Kiviselgi “sõnu”, kes väidetavalt usub, et “Venemaa kaugpommitajate ja Kalibr rakettide löögid põhjustavad Ukraina sõjalistele objektidele märkimisväärset kahju, hoolimata sellest, et Kiiev seda eitab”.

Ekraanipilt – vz.ru

Vene meedia manipuleerib Eesti luurejuhi tegeliku avaldusega – 12. jaanuari pressikonverentsil kommenteeris Ants Kiviselg Venemaa massirünnakuid, mis sagenesid aastavahetuspühade ajal. Kiviselg märkis, et rünnakute toimepanemine pühade ajal “on Venemaa tahtlik tegevus, ilmselgelt püüdes õõnestada Ukraina rahva kaitsetahet”.

Samuti märkis Eesti kaitseväe luurekeskuse juht, et Venemaa taktika on endiselt õhutõrje üleküllastamine, Ukraina territooriumit rünnatakse korraga erinevat tüüpi rakettide ja ründedroonidega eri suundadest. 29. detsembri ja 2. jaanuari rünnakute laine näitab Eesti luureteenistuse hinnangul Venemaa hirmu Ameerika F-16 hävitajate saabumise ees Ukraina relvastusse. Seetõttu, rõhutas Ants Kiviselg, on okupandid intensiivistanud Ukraina infrastruktuuri ründamist.

“Tabamusi said üle riigi nii elektri-, sadama- kui raudteetaristu objektid, sõjaväe lennuväljad, relvastuse ja moonalaod, sõjaväe õppeasutused ning kaitsetööstuse ettevõtted, mis tegelevad relvastuse tootmise ja remontimisega,” märkis Kiviselg.

“Lennuradade rikkumine annab märku sellest, et venelased hindavad ohtlikuks F-16 saabumist Ukraina relvastusse,” ütles Kiviselg.

Samas ei teinud Eesti luurejuht mingeid avaldusi selliste rünnakute “efektiivsuse” või Ukraina sihtmärkide “eduka” tabamise kohta – see on Venemaa propaganda spekulatsioon. Kremlimeelne meedia mitte ainult ei eiranud Kiviselgi väiteid Venemaa hirmu kohta seoses F-16 saabumisega Ukrainasse, vaid eemaldas ka Kiviselgi kommentaarid Ukraina kriitilise tähtsusega infrastruktuuri vastu suunatud löökide psühholoogilisest mõjust tsiviilelanikkonnale.

Venemaa raketirünnakuid Ukraina elutähtsate infrastruktuurirajatiste vastu võib pidada rahvusvahelise õiguse kohaselt sõjakuritegudeks, millel ei ole aegumistähtaega ja mis kuuluvad kogu maailma kohtute jurisdiktsiooni alla.

Loe ilmunud artiklit ja teisi huvitavaid valeinfo ümberlükkamisi StopFake.org lehelt.