Eesti tanklates lehvivad Venemaa lipud

22.01.2024

Lugu täiendatud 23. jaanuaril 2024.

Kui oled autoomanik, siis küllap külastad tanklat keskmiselt paar korda kuus. Kas oled märganud, et iga kord kuvatakse sulle tankimisjaama ekraanidelt Venemaa riigilippu? Nimelt on kõigi Eesti  tanklakettide iseteenindusekraanide keelevaliku menüüs vene keele valik illustreeritud agressorriigi lipusümboliga. Trikoloor, mis lehvib Kremli kohal ja heidab varju okupeeritud Ukrainale, tervitab inimesi vaba Eesti tanklate kütuseautomaatide, autopesula ja toidumenüüde ekraanidel.

Propastopi vabatahtlikud külastasid jaanuaris kõiki suuremaid Eesti tanklakette. Pilditõestus 2024. aasta jaanuari algusest näitab, kuidas Venemaa lippu kuvavad kõik kuus suuremat kütusemüüjat: nii Alexela, Circle K, Krooning, Neste, Olerex kui Terminal Oil.

Venemaa lipp on toetus agressorile
Küllap pole Kremli infomanipulatsioonidega tegelevad vabatahtlikud ainsad, kellel on Vene lipu vastu allergia. Peame selle lehvitamist avalikus ruumis selgeks toetuseks Venemaa vallutussõjale ning Putini režiimile. Kellel Venemaa lipuavaliku näitamine ei tundu maitsetuna, meenutame ka seadust, mille järgi on agressiooniga seotud sümbolite näitamine Eestis kuritegu.

Venemaa lipul keelemenüüs on veel üks salakaval külg: see annab mõista, et vene keel on otseselt seotud Vene riigiga. Nii levitatakse Eestile kahjulikku arusaama, et Venemaal on õigus esindada kõiki vene keelt rääkivaid inimesi. Seda Russkii Miri ehk Vene Maailma propagandanarratiivi kasutab Putini režiim agressiooni õigustamiseks ja vaenu külvamiseks kõigis naaberriikides. Loe selle narratiivi analüüsi siit.

Õnneks on keele valikus lipule lihtne alternatiiv, mis ei kanna endas agressioonisümboolikat. Selleks on tekst, vene keele puhul kujul RUS või на русском.

Kas lipud lubatakse eemaldada?
Propastop saatis tanklate kommunikatsioonijuhtidele kirja, uurides, kas ja millal lipud prügikasti visatakse.

Tanklaketid Alexela, Krooning ja Terminal Oil ei ole kahe nädala jooksul leidnud aega Propastopi kirjale vastata. Küllap võib siis eeldada, et nende ettevõtete jaoks on teema mõttetu ja Venemaa lipu lehvitamine normaalne tegevus. Huvitav, kas teemasse suhtutaks sama ükskõikselt, kui autoomanikud loobuksid neis tanklates tankimisest ja kutsuksid üles boikotile?

Kolm tanklaketti aga teatasid, et plaanivad lipud eemaldada.

Kõige konkreetsem lubadus tuli Nestelt. Turundusjuht Risto Sülluste sõnul on Neste juba varem otsustanud lippudest loobuda ja muutus leiab aset õige pea. Kui lubadus tõele vastab, saab Nestest esimene Vene lipu vaba tanklakett Eestis.
Täiendatud: 23. jaanuaril 2024 teatas Risto Sülluste, et Neste ekraanidelt on lipud eemaldatud. Seega on Neste nüüd tõesti esimene Vene lipu vaba tanklakett Eestis.

Circle K poolt kommenteeris teemat juhatuse liige Piret Kask. Tema sõnul on lipuvalik seotud tsentraalse ülemaailmse süsteemiga, mille muutmine pole lihtne. Muudatuse sisse viimise aega Kask ei luba, küll aga kinnitab, et teema olla nüüd teadvustatud.

Olerex kurdab anonüümses vastuses, et keelevaliku muutmine on äärmiselt ajamahukas ja kulukas. Samas tunnistatakse muutuse vajalikkust ning antakse tähtaegu mainimata sõna keeleseadete kuva kunagi ära muuta.

24. veebruariks Vene lipust vabaks!
Kuivõrd ükski tankla ei soostunud nimetama konkreetseid tähtaegu, teeb Propastop seda nende eest. Teeme üleskutse eemaldada Venemaa lipud keelevalikumenüüdest selle aasta 24. veebruariks. Sõja alguse aastapäev ja Eesti vabariigi sünnipäev on sümboolne daatum, et lõpetada agressorriigi sümboli kuvamine ja Eesti seaduse rikkumine.

Kutsume algatusega liituma tanklatele lisaks ka teised ettevõtted. Venemaa lippu võib näha näiteks Jetoili kodulehel, Elroni rongides, Prisma, Rimi ja Apollo iseteeninduskassades. Kui tahad panustada, siis vaata üle oma tööandja veebileht ja ekraanid. Avastades keelevalikust Venemaa lipu, siis anna üleskutsest juhtkonnale teada.

Loe ka:

Õppige ära: lipp ei ole keel. Märts 2023

Riigilipp ei võrdu rahvuse ega keelega. Aprill 2016