Videoklipp “Eestlased, ärgake” – üleskutse mässule või parteipropaganda?

18.01.2024

Sotsiaalvõrgustikes levib video üleskutsega “Eestlased, ärgake! On aeg taastada kaotatud suveräänsus. Ainult KOOS saame seda teha.”

 Eestlased, ärgake! On aeg taastada kaotatud suveräänsus.
Ainult KOOS saame seda teha.
Eesti, tõuse põlvedelt!!!!

 

Klippi levitatakse peamiselt Koos-erakonna liikmete või neile kaasaelajate vahel. Klipis on kasutatud eestikeelset salmi, mis sisaldab muuhulgas järgmisi ridu:

“Aeg on olla ja astuda õiget teed
Kui enam edasi minna ei saa ja taga kuristik lai
küsin sinult, kelle käes võim ja maa? Mis su südametunnistusest sai?
Tõuskem üles, noor ja vana, vahet pole, kas eestlane sa,
või Soome, Rootsi, Ukraina või oled sa Prantsusmaalt…
Lähme koos, jättes egoismi, rahvas ootab abi, tulevikku uut,
jagada pole meil midagi…”

Videos on kasutatud kaadreid meeleavaldustelt ja muudelt Koos-liikumise sündmustelt, kaadreid uppunud parvlaevast “Estonia”, Aivo Petersoni portreesid, kaadreid kaitseväe tegevustest. Viimane võib jätta mulje, et sõjarelvade kasutamise taustal võib Eesti üleskutseid põlvedelt tõusta tajuda kui üleskutset vastasseisule või isegi relvastatud mässule. Kuigi see klipp on Koos erakonnale lihtsalt provokatiivne propaganda.

 

Kes on selle klipi taga?

Leila Eerits

Leila Eerits on tuntud selle poolest, et 2016. aasta märtsis mõistis Harju maakohus tema, ta abikaasa ja veel kaks naist süüdi ajavahemikus mai 2010 kuni juuni 2015 toimunud kupeldamises. Pärast vahi alt vabanemist naasis Eerits aga vanade harjumuste juurde ja jätkas äri ajamist mitu kuud. 2023.aastal kandideeris Leila Eerits riigikokku Mustamäe ja Nõmme ringkonnas Eestimaa Ühendatud Vasakpartei nimekirjas esinumbrina.

Ilja Masljakov on muusik ja interpreet, samuti aktiivne Koos-erakonna liige ja Aivo Petersoni toetaja. Klipi autorit oli varem märgatud soovimas “paugutada”:

Täitsin oma naise unistuse ja viisin ta ristlejale AURORA. Ise käisin seal esimest korda 6-7 aastaselt. Aga ta on kõigest 55. Tahaks väga võtta ristleja lühiajalisele rendile ja parkida Tallinna reidile, oh, seal on palju sihtmärke.

Mis puudutab “kaotatud suveräänsust”, siis Propastopil puuduvad tõendid selle kohta, et Eesti Vabariigi põhiseaduslik iseseisvus oleks kadunud.

 

Illustratsioonid: ekraanipildid sotsiaalvõrgustikest ja avalikult kättesaadavatest allikatest.