Vladimir Putini võltsreaalsus pressikonverentsil “Aasta tulemused”

21.12.2023

“Aasta tulemused” – formaat, mis ühendas Vladimir Putini suure pressikonverentsi ja “otseliini” – kestis üle nelja tunni. Putin rääkis ekraani taustal, millele ilmusid SMS-i ja interneti teel esitatud küsimused. Suur osa Putini jutust oli vastuoluline. The Insider tõi välja 9 uuemat valet, millest toome välja kaks kõnetavamat.

Gaasitransiit

Ukrainat ja Poolat läbiva gaasitransiidi osaline sulgemise kohta vastas Vladimir Putin:

“See, et Euroopa ei saa piisavalt gaasi, on nende probleem. Kummalisel kombel üritati meid süüdistada selles, et me midagi ei müü. See on täielik jama, sest me ei sulgenud Jamali-Euroopa gaasitoru, seda tegi Poola; me ei sulgenud Ukraina territooriumi läbiva gaasijuhtme teist haru – seda tegi Ukraina.”

2022. aasta mais teatas Ukraina gaasitranspordisüsteemi operaator “vääramatu jõu” ilmnemisest, mis muudab võimatuks gaasi pumpamise jätkamise läbi Sokhranivka gaasimõõtejaama ja Novopskovi kompressorjaama Luhanski oblastis (Sojuzi gaasijuhe), sest need asuvad Venemaa poolt hõivatud territooriumil ja nad kaotasid kontrolli seadmete üle.

Ukraina tegi ettepaneku viia Sojuzi läbivad gaasikogused üle Sudža gaasimõõtejaama kaudu Urengoi-Pomarõ-Užgorodi gaasijuhtmele. Gazprom keeldus, viidates tehnilisele võimatusele. Ukraina pool peab seda aga lihtsalt vabanduseks, kuna Sudžat läbib kolm gaasitoru, mille kogu tehniline läbilaskevõime on enam kui kaks korda suurem kui praegu Ukraina gaasitranspordisüsteemi läbiv transiitvoog lepinguliste kohustuste täitmiseks.

Samal ajal, 2022. aasta mais, kehtestas Venemaa vastusanktsioonid mitme Euroopa ettevõtte, sealhulgas Jamali-Lääne-Euroopa gaasijuhtme Poola lõigu operaatori Poola EuroPol GAZ vastu. Sellega seoses ütles Gazpromi ametlik esindaja Sergei Kuprijanov järgmist:

“Kehtestatud on sanktsioonide all olevate isikute kasuks tehtavate tehingute ja maksete keeld, Gazpromi jaoks tähendab see eelkõige EuRoPol GAZile kuuluva gaasijuhtme kasutamise keeldu Venemaa gaasi transportimiseks läbi Poola.”

 

Ajalooõpikutest

Küsimusele, miks oli vaja uut kaasaegse ajaloo õpikut, vastas Putin aga:

“See on selge, miks uus õpik. Neid on olnud umbes 60 versiooni, vist 65. <…> Paljudes õpikutes oli kõik olemas, muu hulgas kirjeldati aktiivselt Teise rinde avamise tähtsust, kuid Stalingradi lahingu olulisusest ei räägitud peaaegu midagi. Aga kas see on normaalne?”

Uus Venemaa ajaloo õpik 11. klassile

Koolides võib õpetamiseks kasutada ainult haridusministeeriumi koostatud föderaalsesse õpikute nimekirja kantud õpikuid. Vladimir Medinski ja Anatoli Torkunovi kurikuulus õpik on Venemaa ajaloo õpik 11. klassile. Föderaalnimekiri sisaldab kokku 13 ajalooõpikut, mis on mõeldud 10.-11. klassidele ja mitte ainult Venemaa õpikut. Nendest 6 on muide uue õpiku autorite – kas Medinski või Torkunovi – toimetatud. Uut õpikut ei ole veel lisatud ministeeriumi kodulehel olevasse nimekirja.

See pole esimene kord, kui Putin räägib õpikust, mis eirab Stalingradi lahingut. 2021. aasta aprillis ütles ta oma pöördumises föderaalassamblee ees:

«Teate, isegi täna mõningaid kooliõpikuid avades vaatan ja imestan, mis sinna kirjutatud on, nagu ei räägiks see meis. Kes kirjutab, kes igatseb selliseid õpetusi? Lihtsalt hämmastav! Seal kirjutatakse kõigest, isegi “teise rinde kohta”, kuid Stalingradi lahingust ei räägita midagi – ka seda juhtub. Lihtsalt hämmastav! Ma lihtsalt ei tea, ma ei taha isegi kommenteerida.”

The Insider selgitas tol hetkel välja, et sellist õpikut Venemaal tegelikult ei eksisteeri ning Putin võis oma avalduses olla mõjutatud mälestustest välismaistest õpikutest, mille sisu oli mõne aasta eest ärritanud Vene propagandiste. Samuti võis ta viidata venekeelsele õpikule aastast 1994, kus Kurski (mitte Stalingradi) lahingu peatüki asemel soovitas autor Igor Dolutski gümnaasiumiõpilastel teemat õpetaja juhendamisel iseseisvalt õppida ning tõi välja, millistele aspektidele tuleks erilist tähelepanu pöörata. Tõsi, haridusministeerium jättis selle õpiku soovitatud nimekirjast välja juba aastal 2003.

Loe täismahus artiklit siit.

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.