“Katjuša” on randunud

11.12.2023

informnapalm.org

Igor Konašenkov

Venemaa kaitseministeeriumi informatsiooni- ja massikommunikatsiooni osakond (Департамент информации и массовых коммуникаций Министерства Обороны Российской Федерации (ДИМК МО РФ)) on kurikuulsa Igor Konašenkovi “kuningriik”. See on seesama mees, kes igapäevaselt toob venekeelseid teateid sõjatsoonist. Ukraina teadvuses on Igor Konašenkovist juba ammu saanud kõndiv meem, just tema oli see, kes kordas sissetungi esimestel nädalatel papagoi kombel fraasi “kaotusi ei ole” ja rääkis tuhandetest hävitatud Ukraina tankidest – rohkem kui Ukrainal enne sissetungi oli.

Kuid selline väljamõeldud ja väänatud alternatiivne reaalsus, mida Venemaa kaitseministeeriumi aruanded loovad, ei ole ainult Konašenkovi kujutlusvõime vili. Tänu saadud dokumentidele saab meile selgeks, kui lahutatud on kogu Venemaa kaitseministeeriumi teabeosakond tegelikust olukorrast.

 

“Katjuša” on randunud

Ei ole saladus, et Venemaa omab täielikku kontrolli oma inforuumi üle. Kontroll vajab pidevat jälgimist. Ja nagu võis näha Venemaa kaitseministeeriumi informatsiooni- ja massikommunikatsiooniosakonna koostatud aruannetest, on seal kolossaalne hulk informatsiooni. Seetõttu kasutavad venelased aruandlusinfo kogumiseks spetsiaalset tarkvara.

Saage tuttavaks, see on online-meedia jälgimise infosüsteem “KATJUŠA”.

 

Neile, kes mõistavad meediamonitooringusüsteeme, on “Katjuša” omamoodi vene analoog SemanticForce’ile.

Arendaja on erakapitalil põhinev ettevõte “M13”. Nad väidavad, et on spetsialiseerunud infotehnoloogialahendustele meedia jälgimise valdkonnas. Neil on kolm süsteemi: “ARSENAL”, “ARENA” ja “KATJUŠA”. Nende tarkvara kasutavad Venemaa presidendi administratsioon, valitsus, föderaalministeeriumid ja ametid, piirkondlike riiklikud täitevvõimu organid, äriettevõtted ja avalik-õiguslikud organisatsioonid. Venemaa kaitseministeerium ostis 2021. aastal “Katjuša” kasutuslitsentsi, eraldades selleks 320 miljonit rubla (u 3, 2 miljonit eurot) kuni 2023. aastani (kaasa arvatud).

 

Mida “Katjuša” võimaldab?

  • 24/7 meediamonitooring. Andmebaas hõlmab arendaja sõnul 40 000 allikat: Venemaa föderaalset ja piirkondlikku meediat, venekeelset välismeediat ja “võtmetähtsusega” välismeediat,
  • võimalust liigitada teavet aja, teemade, rubriikide, nimeliste objektide ja meediatüüpide järgi,
  • teabe kvaliteedi hindamist toonide ja publiku katvuse järgi,
  • võime jälgida põhilisi vene trükimeediaid,
  • nii traditsioonilise meedia kui ka uue meedia (sotsiaalvõrgustikud) jälgimine,
  • päeva, nädala või valitud ajavahemiku peamiste uudissündmuste kuvamine,
  • koordineeritud inforünnakute tuvastamine.

Seda kõike deklareerib arendaja. Häkkerite poolt läbi viidud “Katjuša” siseuuring näitas aga selle tegelikke võimalusi. Süsteem kuvab sündmusi ja sõnumeid pealkirjade kaupa (ülaosas), siit näide meediakompleksi “Zvezda” kohta:

 

 

Või välismaiste meediaväljaannete kohta, kes kirjutavad Vene armeest:

 

Süsteemi lisatakse iga päev suurimate vene trükimeedia väljaanded:

 

Esimene vahekaart “Venemaa relvajõud” sisaldab rohkem analüüsivõimalusi ja teated on kohe märgistatud värvitooniga – positiivsed (roheline), negatiivsed (punane), neutraalsed (kollane). Siin saab näha olulisi avaldamisi ja sündmusi (st uudiseid, millel on suurim tsiteerimisindeks), otsida isikute ja organisatsioonide kaupa (süsteem kuvab seotud uudised).

Loomulikult pööravad venelased erilist tähelepanu sotsiaalmeediale. Süsteem annab reaalajas välja postitusi, mis on avaldatud Telegramis, “Vkontakte’s”, “LiveJournal’is”, “Odnoklassniki’s” ja sarnastes kohtades. Facebook ja Instagram on ka olemas, kuid väga väikeses koguses. YouTube’i videod tõmmatakse samuti sisse.

 

Süsteemis on ka huvitav vahekaart, kus analüüsitakse populaarseid vene Telegrami kanaleid. Lisaks on need kohe sorteeritud positiivseteks või negatiivseteks.

 

Seda süsteemi analüüsides jõudsime (informnapalm.org, – märkus Propastop) järeldusele, et “Katjuša” on omamoodi “Potjomkini küla”. On ilmselge, et Venemaa Föderatsiooni kaitseministeerium kasutab seda aruandluse eesmärgil. Samas peegeldab loodud süsteem teabe tooni ebakorrektselt. Venemaa relvajõudude ja Venemaa sõjalis-poliitilise juhtkonna negatiivseid sõnumeid ei arvestata kas üldse või märgistatakse neutraalseks. See on silmapesu stiilis “kõik on hästi, kaunis markiis”, ei mingit negatiivsust särava Putini või armee suhtes, ei mingeid ebaõnnestumisi. Selline omamoodi digitaalne Konašenkov – “kaotusi ei ole”.

Süsteem analüüsib peamiselt Venemaa inforuumi. Lääne ja Ukraina meediaväljaanded on andmebaasis olemas, kuid neid tuleb otsida käsitsi ja need ei mõjuta üldist pilti. Igasugune analüüs põhineb valdavalt ainult Vene allikatel, mis alluvad tsensuurile ja enesetsensuurile. Järelikult on sellise süsteemi väärtus ainult Venemaa inforeaalsuse peegeldamises: ulatuslik kontrollitud meediavõrgustik, koordineeritud infovoog, totaalne tsensuur (ja veel rohkem enesetsensuuri), paralleelreaalsus ja “võit, võit, võit” on suurepäraselt jälgitavad.

Rohkem üksikasju nende ja teiste “Katjuša” süsteemi saladuste kohta saab lugeda siit.

 

Illustratsioonid: internet, stopfake.org, informnapalm.org