04.12.2023
Loe artiklit vene keeles.
Venemaa on asunud 150 riigi seas, kes esitasid Google’ile taotlusi “vastuvõetamatu sisu” eemaldamiseks, liidripositsioonile. Iga tööpäeva jooksul saadetakse Moskvast keskmiselt 11 sellist taotlust, vahendab The Insider. Mainitud statistika on esitatud Surfsharki küberohutuse ettevõtte raportis, millele juhtis tähelepanu The Moscow Times.
Kohtud ja valitsusasutused üle kogu maailma paluvad Google’il regulaarselt erinevat sisu eemaldada. Viimase kümne aasta jooksul on 150 riigi valitsused esitanud 355 tuhat sellist taotlust. Seda õigust võib kasutada mitmel põhjusel: kohalike seaduste rikkumine, kohtuotsuste tõendid ja muud põhjused. Samuti paluvad valitsused sageli Google’ilt poliitilise sisu eemaldamist, viidates laimule, eraelu puutumatusele või autoriõigusele.
Google’i poole pöörduti rohkem kui 10 000 korda ainult kuue riigi poolt, kusjuures nende kuue riigi taotluste koguarv moodustab 85% kõikidest esitatud taotlustest kokku. Venemaa on vastutav 215 000 taotluse eest (71% kõikidest taotlustest), mis tähendab, et viimase 10 aasta jooksul on iga päev esitatud 59 taotlust. Lõuna-Korea vastutab kokku 27 tuhat ehk 7 taotluse eest päevas, India – 20 tuhat (5,5 taotlust päevas) ja Türgi – 19 tuhat (5 taotlust päevas). Brasiilia on esitanud 12 tuhat (3 taotlust päevas) ja USA on lisanud 11 tuhat (3 taotlust päevas). Vähem kui 100 taotlust esitasid 104 riiki. The Moscow Times märgib, et Hiina ei ole nimekirjas, kuna Google ei opereeri selles piirkonnas, Hiina tsenseerib sealset internetti ise.
Aastal 2022 oli Venemaa osakaal suurem kui kogu kümnendi jooksul kokku — pärast sissetungi Ukrainasse ja sõjakriitika kriminaliseerimist “valeuudiste” artikli alusel, samuti katsetes varjata teavet tegelike kaotuste kohta rindel. 91 000 taotlusest esitas Venemaa 58 000 ehk peaaegu 64%.
2022. aastal esitatud taotluste hulgas on näiteks taotlused eemaldada veebisait, mis dokumenteerib tsiviilkaotusi Ukrainas, või YouTube’i videod ja kommentaarid, mis on seotud osalise sõjalise mobilisatsiooniga Venemaal. Lisaks püüab Venemaa valitsus kontrollida kodanike arvamust Hiinast: võimud palusid eemaldada näiteks URL-aadresse, mis viitavad Xi Jinpingi kohta käivatele Vikipeedia artiklitele.
Et “paremini ette kujutada”, kui aktiivselt Venemaa üritab teavet varjata, toob Surfshark järgmise näite:
Venemaa esitab igal töötunnil 11 päringut (160 töötunni kohta kuus). See tähendab, et Google võib palgata täiskohaga töötaja, kes tegeleks Venemaa sisu eemaldamise taotlustega.
Ülemaailmselt on sisu eemaldamise taotlused 2022. aastal võrreldes sõjaeelse aastaga kasvanud 50%. Kümne aasta jooksul on nende arv kasvanud peaaegu 13 korda, 7 tuhandelt 91 tuhandelele.
Põhjuseks tuuakse “rahvuslikku julgeolekut”. Aastal 2022 nimetati seda põhjust rohkem kui 35 000 korda (61%). Teiseks kõige sagedasemaks põhjuseks (peaaegu 20%) on autoriõiguste rikkumine. Märkimisväärne on asjaolu, et 94% kõigist autoriõiguse rikkumisega seotud taotlustest on esitanud Venemaa.
Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.