Kreml vallutab Ladina-Ameerikat

20.11.2023

Augusti alguses ilmus hispaaniakeelne artikkel provokatiivse pealkirjaga “Miks viiakse pühasid esemeid Ukrainast läände?” Artiklis kirjeldatakse jõupingutusi saata Ukraina religioosseid säilmeid USA-sse ja teistesse riikidesse, et sõjahävingust päästmise varjus hoopis röövida Ukraina rikkusi.

Tegemist on mõjuoperatsiooni varajase näitega, mille laiem eesmärk on võita südameid ja poolehoidu Venemaale kogu Ladina-Ameerikas. Lisaks artiklis avaldatud valeinfole pole tuvastatud, kas loo autor Nadia Schwarz on päriselt eksisteeriv inimene. On ka raske teada, kui hästi või halvasti lugu levis. Artikli avaldanud Pressenza ei näita oma veebisaidil lehevaatamisi. Ja X-i, varasema nimega Twitteri, postitust on vaadatud ainult 33 korda.

Tähelepanu puudumine on vaid tõend selle kohta, et Venemaa operatsioon on endiselt “varajases staadiumis”. See on ka üks põhjustest, miks USA välisministeerium tegi 7. novembril avalduse, milles kirjeldatakse üksikasjalikult Venemaa desinformatsioonikampaaniat.

 

Suur Venemaa desinformatsioonikampaania

Moskva rahastab kogu Ladina-Ameerikas läbi viidavat mahukat desinformatsioonikampaaniat, mille eesmärk on nõrgestada rahvusvahelist toetust Ukrainale, teatas USA välisministeerium 7. novembril avaldatud pressiteates pealkirjaga “Kremli jõupingutused desinformatsiooni varjatud levitamiseks Ladina-Ameerikas”.

Kreml kavatseb kasutada Argentina, Boliivia, Tšiili, Colombia, Kuuba, Mehhiko, Venezuela, Brasiilia, Ecuadori, Panama, Paraguay, Peruu ja Uruguay ning teiste Ladina-Ameerika riikide meediat “desinformatsioonikampaania” läbiviimiseks. Sellega püüab Venemaa õõnestada toetust Ukrainale, propageerides samal ajal läänevastaseid narratiive.

 

Mis on teada?

“Teabega manipuleerimise kampaaniat” on koordineerinud kolm Venemaa organisatsiooni: Sotsiaalse disaini agentuur (SDA), Internetiarenduse Instituut (Институт развития интернета” (ИРИ)) ja Structura. Need on “mõjutusfirmad”, millel on sügav tehniline suutlikkus, avatud teabekeskkondade kasutamise kogemus ning Venemaa välismõju eesmärkide edendamiseks desinformatsiooni ja propaganda levitamise ajalugu.

Euroopa Liit määras juulis SDA ja Structura suhtes sanktsioonid, süüdistades neid Venemaa Ukraina-vastast sõda toetava propaganda levitamises.

Venemaa meeskonnad loovad sisu, mis saadetakse Ladina-Ameerikas “kasvatatud” ajakirjanikele “läbivaatamiseks, toimetamiseks ja lõpuks massimeedias avaldamiseks”.

Pressiteates tuuakse välja, et Kremli lõppeesmärk näib olevat oma propaganda ja desinformatsiooni pesemine kohaliku meedia kaudu viisil, mis tundub Ladina-Ameerika publikule orgaaniline õõnestamaks toetust Ukrainale ning propageerimaks USA- ja NATO-vastaseid meeleolusid. Nende tegevuste hulka võib kuuluda väärinfo levitamine ja Venemaa mõjutustegevusele või vandenõuteooriatele kasulikuks peetava teabe võimendamine.

 

Varjatult ja suurelt

Russia Today hispaaniakeelne väljaanne 17.nov 2023.

„Nad on olnud mõnevõrra edukad RT (Russia Today) ja Sputniku kasutamisel Ladina-Ameerikas,” ütles välisministeeriumi globaalse kaasamiskeskuse erisaadik ja koordinaator James Rubin.

“Erinevus seisneb selles, et nad üritavad salaja tegutseda. Nad püüavad luua Venemaal sisu ja seda Ladina-Ameerika ajakirjanike kaudu pesta,“ ütles Rubin “Nad teevad varjatult koostööd kohaliku meedia ja mõjutajatega, et levitada desinformatsiooni ja propagandat.”

Lisaks Pressenzale, mis asub Itaalias ja Ecuadoris ning avaldab kaheksas keeles, sealhulgas hispaania, portugali ja inglise keeles, hõlmab väidetav võrgustik Tšiili El Ciudadano uudistesaiti, samuti veebisaite, mis teenindavad Argentinat, Boliiviat, Brasiiliat, Kolumbiat, Kuubat, Ecuadori, Mehhikot, Panamat ja Paraguayd, Peruud, Uruguayd ja Venezuelat.

USA ametnike sõnul on ebaselge, kui paljud ajakirjanikud ja arvamusliidrid on teadlikud, et neile söödetakse Venemaa desinformatsiooni. Võrgustikuga seotud isikud võivad olla nn “kasulikud idioodid” – suhestuvad Venemaa seisukohtadesse, kuid ei tea, et juhised tulevad Moskvast.

 

Kaasatud võtmeisikud

SDA projektidirektor Andrei Perla

Ilya Gambashidze, EL-is sanktsioonide all oleva Vene suhtekorraldusfirma Sotsiaalse disaini agentuuri (Агентство социального дизайна) direktor, juhib SDA ja Structura liikmetest koosnevat pahatahtlike mõjutajate rühma, et viia läbi Ladina-Ameerika riikide vastu suunatud teabemanipulatsioonikampaaniat.
Lisaks Gambashidzele on kaasatud isikute hulka, kuid mitte ainult, SDA projektidirektor Andrei Perla, Structura tegevjuht Nikolai Tupikin ja Kremli-meelne ajakirjanik Oleg Yasinsky.

 

Kampaania mehaanika

  • Ladina-Ameerika riiki, kõige tõenäolisemalt Tšiilisse, moodustataks kultiveeritud toimetuse rühm, kuhu kuuluks mitmed kohalikud isikud ja esindajad – ajakirjanikud ja avaliku arvamuse liidrid – erinevatest piirkonna riikidest.
  • Seejärel loob Venemaal asuv meeskond sisu ja saadab materjali Ladina-Ameerika toimetustele ülevaatamiseks, toimetamiseks ja lõpuks kohalikus massimeedias avaldamiseks. Tegelikult näeks see teabepesu protsess, et Venemaal loodud Kremli-meelne sisu “lokaliseeritakse” kureeritud Ladina-Ameerika töötajate poolt ja avaldatakse Ladina-Ameerika meedias, et see tunduks orgaaniline.
  • Tõlkimine: Moskvas asuvate hispaania keelt valdavate lingvistikatoimetajate roll on kampaania lahutamatu osa. Toimetajad kasutavad sageli varjunimesid, et hägustada oma tegelikku identiteeti, et tagada teabe pesemine viisil, mis tundub sihtrühmale orgaaniline.
  • Yasinsky haldab ja kasutab tohutut hispaania ja portugali keelt kõnelevate ajakirjanike ja meediaväljaannete võrgustikku, et levitada venemeelseid sõnumeid, ilma et see kahjustaks tema jõupingutusi Ladina-Ameerika meedia sisu loomulikumaks assimileerimiseks SDA ja Structura kasuks.
  • Kuigi võrgustiku toimingud tehakse peamiselt koos hispaaniakeelsete väljaandjatega Pressenza ja El Ciudadano, on rühma käsutuses laiem meediaressursside võrgustik, et avaldatavat veelgi võimendada.

 

Kremli varjatud käsi

  • Kampaaniate teemad ja edumõõdikud töötati välja koostöös Venemaa valitsusega ja tema juhtimisel, kusjuures Gambashidze, Perla ja Tupikin võtsid nende arendamisel juhtrolli.
  • Kremli-meelse narratiivi kontrollimine on Ladina-Ameerikale suunatud mõjukampaania ülesehitamisel oluline aspekt. Selleks tagab Structura tegevjuht Tupikin, et teemad jäävad Kremli jaoks prioriteetsete teemade juurde.
  • Operatsioonide teemad keskenduvad peamiselt püüdele veenda Ladina-Ameerika publikut, et Venemaa sõda Ukraina vastu on õiglane ja et nad võivad ühineda Venemaaga neokolonialismi võitmiseks.
  • Need teemad ühtivad Venemaa laiema narratiiviga, et Venemaa on neokolonialiseerumise vastane tšempion, kuigi tegelikkuses on Venemaa Ukraina-vastases sõjas ja ressursside kaevandamises Aafrikas seotud neokolonialismi ja neoimperialismiga.
  • Ladina-Ameerikas asuvad Venemaa saatkonnad ja riiklikult rahastatavad meediaväljaanded teevad kooskõlastatud jõupingutusi Kremli-meelsete sõnumite levitamiseks, USA-vastaste narratiivide levitamiseks ja partnerluse arendamiseks Venemaa riikliku meedia, kohalike meediaväljaannete ja raadiojaamade, piirkonnas asuvate Moskva-meelsete kolmandate riikide saatkondade ja kohalike ajakirjanike vahel.

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.