Kuidas keeta head vatnikusuppi?

16.11.2023

Vatnikusupi kõige olulisem koostisosa on vatnik. Sõna “vatnik” tuleneb vatijope nimetusest, mida kunagi kandsid Punaarmee sõdurid. Mõte on sarnane ingliskeelse väljendiga “cotton between their ears”, mis viitab sellele, et inimene ei kasuta mõtlemiseks oma aju.

Pekka Kallioniemi leiutatud vatnikusupp süveneb venemeelsete näitlejate ja propagandistide tegemistesse, valgustades nende strateegiaid sotsiaalmeediamaastikul. Suppe serveeritakse kolmes restoranis, Twitteris teematrellidega #VatnikSoup, veebisaidil VatnikSoup.com ja YouTube’i kanalil The Soup Central. Supisarja eesmärk on lisaks lihtsale äramärkimisele anda väärtuslikku ülevaadet erinevate tegelaste propataktikatest, alustades “sõltumatutest ajakirjanikest” kuni poliitikute ja sõjaväelasteni välja.

 

Kuidas vatnikusupp alguse sai?

Alates esimesest vatnikusupi serveerimisest 5. oktoobril 2022.a on VatnikSoup sari kasvanud mahukaks kollektsiooniks, mis sisaldab 240 suppi ja lisarooga (artiklid ja taskuhäälingud) ning täiendavalt loetelu kõigist Venemaa ametnike poolt alates 1999. aastast esitatud tuumaohtudest. Sari läheb paljastamisest palju kaugemale pakkudes põhjalikku analüüsi venemeelsete propagandistide poolt kasutatavate vahendite ja taktikate kohta.

VatnikSoup liikumine annab nüansirikka ülevaate ülemaailmsetest desinformatsiooni juhtivatest strateegiatest alates trollifarmidest kuni sotsiaalmeedia manipuleerimise ja Venemaa veebipõhiste infooperatsioonide lahtimõtestamiseni välja.
Pekka Kallioniemi, kes on vatnikusupi liikumise aju ja selgroog, on ühtlasi ka NAFO liige ja osales ootuspäraselt ka tänavu suvel Vilniuses toimunud NAFO tippkohtumisel. Uuriva ajakirjanduse ja ühiste jõupingutuste lähenemine on märkimisväärne samm käimasolevas võitluses desinformatsiooni vastu.

 

Müstiline like’ide kadumise juhtum

29. juunil 2023 sukeldus VatnikSoup sari Elon Muski mõjukasse figuuri, esitades tema Twitteri platvormi kohta jahmatavaid väiteid. Musk, kes on tuntud kui maailma jõukaim mees, kes juhib Tesla Inc-i, SpaceX-i ja Twitterit, sattus luubi alla Kremli propagandanarratiivide väidetava järgikraaksumise eest.

Pärast VatnikSoup’i lõime, mis paljastas Elon Muski väidetavad sidemed Kremli propagandaga tema Twitteri platvormil, hakkas kasutajatel juhtuma kummalisi asju – lõimedest kadusid meeldimised ehk like’id. Juhtum on tekitanud Twitteri kasutajate seas muret, tõstatades küsimusi veebipõhise suhtluse läbipaistvuse ja terviklikkuse kohta.

Ukraina endine majandusminister Tymofiy Mylovanov jälgis kõnealusel platvormil kaduvaid meeldimisi ja esitas selle kohta üksikasjaliku analüüsi. Andmed näitavad meeldimiste hüppelisi vähenemisi ajas, mis viitab võimalikule käsitsi sekkumisele või kooskõlastatud jõupingutustele kaasamise vähendamiseks. Graafikud toovad esile meeldimiste arvu järsud langused, mis muutuvad aja jooksul väiksemateks, kuid sagedasemateks juhtudeks, mis võib olla katse varjata korraldatud like’ide eemaldamist.

 

Tutvus peakokaga: intervjuu Pekka Kallioniemiga

Pekka Kallioniemi

Eksklusiivses intervjuus Propastopile avab #VatnikSoup’i eestvedaja Pekka Kallioniemi, kuidas see ainulaadne projekt sündis ja mismoodi sellest korralik restoranimenüü kujunes. Propastop süveneb “koka” mõtetesse, et avastada motiive, inspiratsiooni ja keerulisi detaile, mis käivitavad Venemaa-meelse propaganda ja desinformatsiooni taktika mõjukat uurimist.

Mis inspireeris sarja Vatnikusupp looma ja mis hoiab sind motiveerituna sarja sissekandeid kirjutama?
Lõin oma Twitteri konto varsti pärast seda, kui Venemaa alustas täiemahulist sissetungi Ukrainasse. Tahtsin otsida võimalusi Ukraina toetamiseks ja kuna olin varem sotsiaalmeediat põhjalikult uurinud, siis mõtlesin, et võiksin proovida Twitteri abil Venemaa infooperatsioonidest teadlikkust tõsta. Mõne aja pärast hakkasin Kremli narratiive propageerivate inimeste vastu huvi tundma ja asusin nende kohta lühikesi postitusi tegema. Millegipärast said need kiiresti üsna populaarseks ja tänase seisuga on Vatniku supi sissekandeid juba üle 230. Mind motiveerib peamiselt minu enda huvi selle teema vastu, kuid nende lõimede mõju kasvades hakkasin saama ka positiivset tagasisidet, mis pani mind edasi kirjutama.

Kas see oli alguses mõeldud sarjana või kujunes see aja jooksul nii välja?
See polnud kunagi sarjana planeeritud, kuid mõne aja pärast neelas kogu protsess mu enda sisse. Sellest sai mulle kinnisidee, pean igapäevaselt selle teema kohta rohkem lugema ja uusi teemaniite avaldama.
Esimesed “supid” on Soome vatnikute kohta. Mis pani teid rahvusvahelistest mängijatest kirjutama?Keegi soovitas seda mulle. Alguses arvasin, et rahvusvahelistele isikutele laienemine teeb haarde liiga suureks, kuid üsna pea sain teada, et enamik vatnikke töötab ja tegutseb peaaegu samamoodi, kus iganes nad ka poleks.

Pekka Kallioniemi NAFO fella

Mis ajendas teid oma töös Venemaa propaganda narratiive käsitlema ja neid ümber lükkama?
Mulle tundus, et nende narratiivide tõhususe üle ei peetud piisavalt arutelu. Sotsiaalmeedia platvormid võimaldavad desinformatsiooni kiiret levikut ja paljusid neist valeuudistest näevad miljonid ja miljonid inimesed iga päev.
Paljud tehnikad, mida need võrgutöötajad kasutavad, tuginevad käitumisteadustele ja psühholoogiale, toetudes primitiivsetele emotsionaalsetele reaktsioonidele ja emotsioonidele, nagu viha, hirm ja vastikus. Inimesed reageerivad sageli desinformatsioonile elementaarsel emotsionaalsel tasandil, jättes sageli tähelepanuta sõnumi faktilisuse. See nähtus huvitab mind väga.

Kuidas kogute oma suppide jaoks “koostisaineid”?
Oleneb teemast. Nagu enamik inimesi, alustan põhiteabe otsimisest otsingumootorite abil. Seejärel liigun edasi artiklite, videote, podcast’ide jms juurde. Mõnikord kogun lisateavet teistelt ekspertidelt ja ajakirjanikelt. Üldiselt on see lihtsalt põhiandmete otsing, mis seejärel muudetakse (loodetavasti) huvitavaks looks.

Miks arvate, et NAFO on desinformatsiooniga võitlemisel olnud tõhus?
Sarnaselt Venemaa infooperatsioonidega töötab NAFO oma suure mahu tõttu. Varem oli Venemaal teabe Internetis levitamisel monopol ja nende ulatuslik lähenemine oli äärmiselt tõhus. Siis tuli NAFO oma “tulega võitlemise” strateegiaga ja hakkas naeruvääristama Venemaa desinformatsiooni masinavärki. See eemaldab igasuguse usaldusväärsuse traditsioonilistelt Vene desinformatsiooni levitajatelt, nagu saatkondade ja diplomaatide kontod.

 

Vatnikusupp Eestis

Eesti uuriv ajakirjanik Martin Laine avaldas 6. novembril 2023 oma Twitteri kontol esimese vatnikusupi osa teematrellidega #vatniksoupEE.  Niidivalguses on Venemaa riigitelevisiooni propagandistina tuntud prominent Oleg Bessedin, keda on korduvalt mainitud KAPO aastaraamatutes ning kes on KOOS partei PR-guru ja hall kardinal. Teine kohalik vatnikusupi ports ilmus 10. novembril 2023, mille fookuses on Harry Raudvere, kes on tuntud kui energeetika- ja pesuärimees, radikaalne teisitimõtleja ja vastse venemeelse partei ERE kaasasutaja. See on lugu sellest, kuidas saab marurahvuslasest vatnik.

 

Mida sellest õppida?

Pekka Kallioniemi sari VatnikSoup on ülitähtis vahend võitluses desinformatsiooniga, paljastades venemeelsete propagandistide strateegiad. NAFO liikumine on tõhus tänu ülisuurele liikmeskonnale, mis naeruvääristab Venemaa desinformatsiooni ja õõnestab traditsiooniliste levitajate usaldusväärsust. Kuna #VatnikSoup kaevub sügavamale desinformatsiooni kihtidesse, on see veenev tunnistus uuriva ajakirjanduse tõhususest propagandaga võitlemisel.

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.