Kelle hääl loeb?

09.11.2023

Urmas Neimvalts / Postimees

Tänapäeval räägime sageli demokraatiast ja demokraatlikest väärtustest, aga misasi see demokraatia siis täpsemalt on? Sellele küsimusele vastasid märtsis 2023, vaid loetud nädalad pärast Riigikogu valimisi toimunud arutelul Kohtla-Järve linnapea Virve Linder ja Tartu Ülikooli riigiõiguse kaasprofessor Paloma Krõõt Tupay. Vestlusringi juhtis Eesti Rahvusraamatukogu meediapädevuse spetsialist Eva Ladva.

Artuelu alguses sai selgeks, et demokraatia tähendab otsesõnu “rahva võimu”. Demokraatlikes riikides valitakse tänapäeval valitsejateks rahva esindajad. Seejuures on oluline, et valimised toimuvad läbipaistvalt ja selgete, ühesuguste reeglite järgi. Et parlamendivalimised toovad kaasa nii võite kui ka kaotusi eeskätt poliitikutele ja parteidele, selgitas professor Tupay esmalt parlamentaarse demokraatia toimimispõhimõtteid Eestis. Ta rõhutas, et ehkki valimisi ei saa võita kõik erakonnad, ei tohiks end kaotajatena tunda inimesed, kes hääletasid kandidaadi poolt, kes pärast valimisi peab leppima kohaga opositsioonis. Samuti avasid mõlemad saatekülalised võimalusi, kuidas kodanikud saavad oma arvamust avaldada ja vajadusel ka otsustajaid korrale kutsuda valimiste vahelisel ajal. Nii Virve Linder kui ka Paloma Krõõt Tupay rõhutasid, et aktiivne kodanik on väga vajalik demokraatia tagamiseks ja kestmiseks.

Samuti puudutati arutelus teiste demokraatia järelvaatajate ehk kohtunike ja ametnike vastutust ja rolli. Paloma Krõõt Tupay selgitas, et kui demokraatia üks aluspõhimõtteid on sõnavabadus ja võimalus avaldada meelt ning kutsuda korrale näiteks rassistlikult käituvaid ja kõnelevaid kaaskodanikke, on igal sõnavabadust kasutaval inimesel siiski ka kohustus põhjendada ja tõendada ära oma väited ning igaühel on õigus pöörduda kohtusse oma õiguste kaitseks. Virve Linder rääkis demkraatlikust riigivalitsemisest kohaliku omavalitsuse tasandil ning julgustas inimesi kindlasti murede korral ametnike poole pöörduma ja kui inimesed soovitud abi ei saa, siis ka kaebusi esitama. Oluline on mitte kibestuda, pani Linder inimestele südamele. Mõlemad saatekülalised nõustusid, et kui kõik kaebused on esitatud ja ametlikud kanalid läbi proovitud, aga tulemust pole, siis ei tasuks karta oma muret jagada ka n-ö demokraatia valvekoeraga ehk ajakirjandusega. Ajakirjandusel on reaalne võim muuta asju, toonitas Virve Linder.

NB! Tegijail juhtub – artuelu juhi Eva Ladva esitatud numbrid viimaste Riigikogu valimiste osalusprotsendi kohta on ebatäpsed. Valijatena arvestati kõiki hääleõiguslikke kodanikke, mitte vaid hääletamas käinud kodanikke nagu arutelus öeldakse. Täpsed valimistulemused on leitavad siit: https://www.valimised.ee/et/valimiste-arhiiv/riigikogu-valimised/toimunud-riigikogu-valimised.

Vaata põnevat arutelu ja tutvu teemakohaste raamatusoovitustega siin:

 

Hea uudis on see, et valiku RaRa Infomüra arutelusid, nende hulgas saate demokraatiast, leiab nüüd ka Spotify‘st!