Sõjalised konfliktid, pommiähvardused ja Putini surm – meediakokkuvõte, oktoober 2023

06.11.2023

Toome välja oktoobri olulisemad teemad propagandast, infosõjast ja mõjutustegevusest Eesti inforuumis. Iisraeli ja Hamasi konfliktiga seoses levib sotsiaalmeedias palju valeinfot, Ungari peaminister Orban surus Hiinas Putiniga kätt, Eesti koole ja teisi asutusi tabasid ulatuslikud pommiähvarduste lained ja kas tõesti on Putin surnud?

 

Iisraeli ja Hamasi konflikt

Juudivastaste kuritegude kasvu tõttu suletud Põhja-Londoni sünagoog

7. oktoobril 2023 ründasid Hamasi terroristid Iisraeli ning piinasid, vägistasid ja tapsid üle 1400 Iisraeli tsiviilisiku, nende hulgas arvukalt lapsi ja vanureid. Vähemalt 224 inimest on siiani Hamasi käes pantvangis ning nende saatus on teadmata.

Bideni sõnul on relvarahu võimalik alles pärast Hamasi pantvangide vabastamist. Hiina välisminister ütles Iisraeli kolleegile, et kõigil riikidel on õigus ennast kaitsta. Briti peaminister Sunak: Putinil ja Hamasil on sama motivatsioon.

Lisaks usaldusväärsetele teadetele konfliktist on internetis laialt levitatud väärinfot mõlemale poolele omistatud intsidentide kohta. Lisaks on vallandunud antisemitismi laine. Sotsiaalmeedia sisu konflikti kohta on väga palju, võib olla raske eristada kontrollitud teavet taaskasutatavatest või manipuleeritud postitustest. Propastop tõi oma postituses välja mõned näited valeinfo levitamisest.

 

Venemeelne Ungari peaminister Orban

Orban ja Putin Pekingis

Juba rohkem kui 13 aastat Ungari peaminister olnud Viktor Orbán nimetas vestluses Venemaa presidendi Vladimir Putiniga sõda Ukrainas „sõjaliseks operatsiooniks“.

Peaminister Kaja Kallase avaldus, et talle valmistas sügavat pettumust Ungari peaministri Viktor Orbani ning Venemaa presidendi Vladimir Putini kohtumine, mõjus valusa torkena Ungari valitsusele. Nimelt võttis Kallase repliigile osutades Facebookis sõna Ungari välisminister Péter Szijjártó, kes nimetas Kallase käitumist “silmakirjalikkuseks kuubis”.

 

Valepommiähvardused

Eesti asutustele saadetakse kaks päeva järjest venekeelseid e-maile, kus öeldakse, et nende hoones plahvatab kindlal kellaajal pomm.

Esimene ähvardustelaine tehti 12. oktoobri öösel kell 2.30 haridusasutustele, Tallinna lennujaamale, transpordiasutustele, omavalitsustele ja Tallinna bussijaamale. Osades koolides korraldati enne kirjas märgitud plahvatusaja saabumist evakueerimine.
Järgmisel öösel saadeti asutustele teine kiri, kus öeldi, et hoonetes on 20 kilogrammi lõhkeainet, mis plahvatab kell 11.30.

Politsei sõnul on tegu rämpskirjade lainega, mida tuleks ignoreerida. Sarnase sisuga ähvarduskirju saavad Läti ja Leedu asutused. Leedu politsei sõnul saadetakse neid ka Poola ja Moldovasse.

Uuringufirma Reset andmete põhjal on ainuüksi selle aasta esimese viie kuuga kasvanud suurematel sotsiaalmeedia platvormidel kremlimeelse propaganda esitlus 22%. Seejuures X-i ehk Twitteri puhul on kasv lausa 36%.

 

Muud märkimisväärset

ERR Varssavis: Poola ühiskond on teravalt lõhestunud
https://www.err.ee/1609134797/err-varssavis-poola-uhiskond-on-teravalt-lohestunud

ANDREI KUZITŠKIN ⟩ Topeltstandardid ja ülespuhutud põhimõtted Eesti poliitikas ja meedias
https://arvamus.postimees.ee/7872026/andrei-kuzitskin-topeltstandardid-ja-ulespuhutud-pohimotted-eesti-poliitikas-ja-meedias

Protesteerijad ROK peakontori ees

ROK peatas Venemaa olümpiakomitee liikmesuse
https://sport.err.ee/1609130807/rok-peatas-venemaa-olumpiakomitee-liikmesuse

Gruusia dokumentaalfilmid mitme maailma vahel
https://sirp.ee/s1-artiklid/film/gruusia-dokumentaalfilmid-mitme-maailma-vahel/

“Impulss”: kapo hinnangul püüab Venemaa Eesti tudengeid enda heaks tööle värvata
https://www.err.ee/1609120655/impulss-kapo-hinnangul-puuab-venemaa-eesti-tudengeid-enda-heaks-toole-varvata

Jaak Prozes: see on kahjuks loomulik, et suuremad keeled söövad väikeseid
https://kultuur.err.ee/1609135037/jaak-prozes-see-on-kahjuks-loomulik-et-suuremad-keeled-soovad-vaikeseid

Aimar Ventsel: antisemitismil on Venemaal pikk ajalugu
https://www.err.ee/1609150225/aimar-ventsel-antisemitismil-on-venemaal-pikk-ajalugu

Juhtnöörid ja raha Moskvast. Aivo Petersoni riigikokku kandideerimist toetas FSB sidemetega võrgustik
https://epl.delfi.ee/artikkel/120241444/juhtnoorid-ja-raha-moskvast-aivo-petersoni-riigikokku-kandideerimist-toetas-fsb-sidemetega-vorgustik

Briti meedia: Putin sai infarkti ja viidi intensiivi. Kreml: kuulujutud toovad vaid naeratuse näole
https://www.delfi.ee/artikkel/120242395/briti-meedia-putin-sai-infarkti-ja-viidi-intensiivi-kreml-kuulujutud-toovad-vaid-naeratuse-naole

Kreml pidi kummutama kuulujutte Putini surmast
https://www.err.ee/1609146833/kreml-pidi-kummutama-kuulujutte-putini-surmast

 

Oktoobri viimasel nädalal toimus Tartus Eesti Rahvusraamatukogu meediapädevuse aastakonverents „Meediaharidus 2.0: ära usu hundijuttu!“, mille esimese päeva arutelusid saab nüüd vaadata ka Youtube’ist.

 

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.