Eurolaulik Käärijä rakendati propagandamasina ette

23.10.2023

Tobe juhtum Soome eurolaulikuga Käärijä (kodanikunimega Jere Pöyhönen), mille Vene propaganda taaskord osavalt ära kasutas püüdes tõestada, et lääneriigid on Iisraeli konflikti tõustes Ukrainale selja keeranud. Mõneti ootuspäraselt püüab Kremli propagandameedia igas teemas kõigile näidata, et erinevad inimesed on Venemaa poolt ja Ukraina vastu. Taolisi olukordi on olnud minevikus, tuletagem meelde näiteks Rammsteini kontserdi juhtumit, ja kahjuks saab neid olema ka tulevikus.

 

Soome räppar viskab lipu lava taha

Sotsiaalmeedias levib hoogsalt Käärijä Tallinnas toimunud kontserdil tehtud videoklipp, kus on näha, kuidas lavale visatakse lipp, kuid Eurovisioonil kuulsust kogunud Soome räppar viskab selle kättevõtmise asemel hoopis lava taha. Sotsiaalmeedias on paljud sellest häiritud ja kahtlustavad, et superstaar armastab Venemaad.

 

Ukrainlastest fännid

Erinevad meediaväljaanded teavad jagada, et ukrainlased pole laulja käitumise üle üldse õnnelikud ning Käärijä tembeldati kiirelt rahvusvaheliste fännide seas venemeelseks. Asjad läksid lausa nii kaugele, et soomlase sõnul hakati talle saatma ähvardusi.

Üks kasutaja kirjutas artistile, et tema arvates käitus Käärijä lugupidamatult: “Laua alla visatud Ukraina lipp on lugupidamatu, kas teil pole südametunnistust?” Mille peale laulja saatis OBOZ.UA hinnangul absurdse vastuse, nagu ei teaks ta, et tegemist on Ukraina lipuga.

OBOZ.UA on 2001.a loodud Ukraina veebiväljaanne, mis kuulub Ukraina poliitikule ja ettevõtjale Mykhailo Brodskyle. 2017. aasta märtsis tuvastas massiteabe instituut avaldatud tekstides ajakirjanduslike materjalide esitamise standardite rikkumisi, kusjuures 100-st artiklist loeti kvaliteetseks ajakirjanduseks vaid 32%. Kirjastusel on oma telekanal Oboz TV.
Väljaande peatoimetaja ja omanik Brodsky on Ukrainas tuntud ka kui Vabade Demokraatide Partei esimees. 2004. aastal esitas ta ennast ise presidendikandidaadiks, 2010. aastal kandideeris ta presidendi valimistel juba Vabade Demokraatide esindajana. Brodsky on olnud aastaid “gaasiprintsessi” Julija Tõmošenko (Teda süüdistati ametivõimu kuritarvitamises Venemaaga gaasilepingute sõlmimisel) liitlane. Nende koostöö sai läbi 2007.a, kui Brodsky esitas Tõmošenkole süüdistuse konstitutsioonikohtu kohtunikele altkäemaksu andmises ja valimisnimekirjades olevate kohtade müümises.

Ukraina veebiväljaanne OBOZ.UA seab kahtluse alla ka Käärijä siiruse ukrainlastega sõbrustamisel. Vaatamata sellele, et Käärijä sõbrustab Eurovisioonil Ukrainat esindanud bändiga Tvorchii, ei tõstnud artist sinikollast lippu põrandalt. Väljaandes rõhutatakse, et kõige rohkem üllatas ukrainlasi, et Käärijä lükkas lipu lihtsalt laua alla, ilma seda kordagi lahti harutamata.

Kritiseeritakse teravalt ka esineja ükskõiksust, kes veel pool aastat tagasi väljendas oma siiraimat armastust ukrainlaste vastu öeldes, et ta peab Virka Serdjutškat oma kõige lemmikumaks konkursil osalejaks läbi võistluse ajaloo. Vastutasuks olid ukrainlased koos eestlastega esimeste seas Käärijät toetamas, kui ta oli 2. koha pärast löödud.

Mulje nagu Ukraina toetus väheneks

Sel kevadel Venemaa poolt käivitatud ukrainlastele suunatud propagandakanalis Mriya märgitakse teravalt, et Käärijä mitte ainult ei tõstnud kollakassinist lipukirja, vaid viskas selle laua alla. Uudises tuuakse välja ka oletatav ukrainlaste reaktsioon: kogu maailm pole enam nendega. See on aga üks Vene propaganda põhinarratiividest lääne suunas, millele püütakse igast olukorrast toetavaid näiteid välja imeda.

Kremli propagandakanal Regnum levitab eurolaulikuga seotud intsidenti lisades juurde nüansi, nagu Ukraina lippude hülgamine ongi uus normaalsus.

Regnum vahendab, et Prantsusmaal asuva Vienne’i linnapea Thierry Kovacs andis korralduse eemaldada linnavalitsuse hoonest seal rippuv Ukraina lipp. Põhjuseks oli Ukraina liidri Volodõmõr Zelenskõi teade koostööst Kiievi ja Bakuu vahel. Linnapea süüdistas Aserbaidžaani etnilises puhastuses Mägi-Karabahhis ja ütles, et peab Bakuu toetust Ukrainale vastuvõetamatuks.

Meenutatakse ka, et juba 2023. aasta märtsis nõudsid Prahas valitsusvastasel meeleavaldusel osalejad rahvusmuuseumi hoonele riputatud Ukraina lipu eemaldamist. Politsei takistas meeleavaldajatel muuseumisse sisenemast ja 18 meeleavaldajat peeti kinni, kaks korrakaitsjat said vigastada.

Vene riigikanali RIA Novosti andmetel asendati 12. oktoobril New Yorgi Bloombergi pilvelõhkujal lehviv Ukraina lipp Iisraeli lipuga. Kanali jaoks on oluline välja tuua ehitustöölise sõnad, kelle meelest viitab lipuvahetus USA soovile Ukraina asemel oma liitlast toetada.

 

Lihtne arusaamatus

Artist on praeguseks selgitanud, et tegemist oli temapoolse apsakaga, sest ta arvas, et Tallinnas visati lavale Rootsi lipp. On ju teada, et Käärijä jäi Eurovisionil teisele kohale ning suure kristallmikrofoni napsas endale just Rootsi esindaja Loreen. Seetõttu arvas soomlane, et keegi publikust tahab talle soola haavale raputada.

Käärijä tegi juhtunu kohta ka Instagrami postituse, kus selgitas veel kord, et tegu oli lihtsalt arusaamatusega. «Nägin ainult värve ja arvasin, et see on Rootsi lipp. Ma ei tahtnud oma Eesti publikule Rootsi lippu lehvitada,» kirjutas ta ja lisas, et mõistagi armastab ka oma Rootsi fänne.

«Ma vabandan kõigi ees! Pean ukrainlastest väga lugu ning toetan neid võitluses nende rahu ja vabaduse eest,» märkis ta postituses.

Laulja võttis oma apsaka teemaks ka Saksamaal aset leidnud kontserdil. „Ma tahan öelda, et ma armastan Ukrainat! Ma austan neid väga ja juhtunu on tõsine probleem. Nad nüüd soovivad mu surma ja ma peaksin nüüd nende ees vabandama, aga miks? Nemad tahavad mind tappa, aga ma peaksin vabandama nende ees? Nii ju ei saa,“ tõdes Käärijä Saksamaa publikule.

Käärijä on ilmselgelt pahane, et lipuintsident nii suure kella külge pandi. „Tõstke kõik oma keskmine sõrm üles!“ innustas ta Saksa publikut. „Keegi ei jama minuga! Raisk, mitte keegi!“ Ta kinnitab, et armastab ja austab Ukrainat.

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.