Feikspertide maailmakaart

19.10.2023

Uuriva ajakirjanduse väljaanne The Insider on koostanud huvitava interaktiivse kaardi võltsitud ekspertidest lääneriikides – Euroopas, Ameerikas ja isegi Austraalias.

Teisisõnu on tegemist pseudoekspertidega, kes levitavad Kremli-meelset desinformatsiooni riikides, kus nad elavad või töötavad. Nende hulgas on palju rassiste ja neonatse, kes on kohalikus meedias isegi keelatud, kuid keda RT või RIA Novosti hea meelega “ekspertidena” kasutavad. Ainus, mis neid kõiki ühendab, Putini poliitikat õigustades levitavad nad otsest desinformatsiooni.Kaardi värviskaala tähistab teadaolevate võltsijate arvu riigis.

 

Carlson kukkus katuselt alla

Kremli desinformatsiooni levitajatena on ära märgitud väga erinevaid inimesi, sealhulgas kuulsuseid. Nende hulgas on näiteks kuulus Ameerika saatejuht Tucker Carlson, kes juhtis mitte nii kaua aega tagasi telekanali Fox Newsi üht kõrgeima reitinguga saadet. Carlson on laialdaselt tuntud oma vandenõuteooriate ja võltsuudiste poolest: näiteks väitis ta, et USA-s “suri COVID-19 vaktsiini tõttu üle 3 tuhande inimese” (tõendid selle väite toetamiseks puuduvad). Viimastel aastatel on Tucker Carlsonist saanud ka tulihingeline putinist. Sõja alguse eelõhtul, kui Venemaa tõmbas löögijõud Ukraina piiri äärde, nimetas Carlson seda “piirivaidluseks”. Carlsonist sai väga populaarne tegelane Venemaa propagandatelevisioonis ja teda tsiteeriti aktiivselt riigikanalites.

Tema langus ei olnud aga tingitud mitte tema kiindumusest Putinisse, vaid Trumpi vastu: ta toetas jõuliselt Trumpi toetajate tormi kongressihoonesse, kui viimane pärast valimiste kaotust püüdis võimule jääda. Carlson põhjendas oma toetust vandenõuteooriaga valimispettusest, mis hõlmas hääletamismasinaid. Hilisemad uurimised näitasid, et presidendivalimistel ei olnud häältega manipuleerimist ning elektroonilise hääletamise eest vastutav ettevõte Dominion Voting Systems esitas Fox Newsi vastu sadade miljonite dollarite suuruse hagi. Tajudes pankrotiohtu, vallandas Fox News kiiresti Carlsoni. 2023. aasta septembris teatas Venemaa kanal Russia 24 uuest saatest Tucker Carlsoniga, kuid saatejuht ise teatas, et tal ei ole plaanis teha ühtegi saadet Venemaa televisioonis. Pole selge, kus paikneb tõde, kuna nii telekanalit kui Carlsonit on võrdselt raske uskuda.

 

Reptiilide väravavaht

1TV: David Icke

Mõnikord saavad Kremli meedias pildile täiesti karikatuursed tegelased. Üks selline tegelane on “Briti politoloog” David Icke, kellest on saanud Venemaa riigikanalite suur staar. Nendes saadetes paljastab Icke George Sorose (kes asendas Rockefellerid ja Rothschildid antisemiitlikes vandenõuteooriates), Zbigniew Brzezinski ja salapärase “kriisirühma”, kes vastutab revolutsioonide korraldamise eest kogu maailmas.

David Icke on tõepoolest legendaarne tegelane, kuid mitte ilmtingimata poliitguruna. Ta alustas väravavahina, seejärel sai temast jalgpallikommentaator, kuid spordis edu saavutamata kuulutas ta end Jumala pojaks ning ennustas mitmeid maavärinaid ja muid katastroofe (sealhulgas maailmalõppu 1997. aastal). Teda tuntakse ka kui reptiloidide teooria leiutajat. Icke väidab, et reptiloidid elavad Maal asuvates salajastes maa-alustes baasides ja tegelikult kontrollivad otseselt või kaudselt maailma, sundides paljude maiste rahvaste poliitilisi juhte nende tahet täitma. Icke sõnul saabusid nad Maale Thubanist, tähest, mida nimetatakse ka Alpha Draconiseks.

 

Lennuvõimetu hollandlane

RT: Joost Niemöller

Hollandi kirjanik Joost Niemöller, kes kord väitis, et mustanahaline rass on intellektuaalselt madalam kui valge rass ja et Hitler oli “mitte nii paha”. Pärast seda lõpetasid Hollandi väljaanded temaga koostöö, kuid Kremli kontrollitav meedia sai siit hoopis inspiratsiooni. Muuhulgas avaldas Niemöller raamatu nimega “MH17: The Cover-up Deal”, milles ta väitis, et Boeingi tulistas alla Ukraina hävituslennuk. Kui aga Hollandi uurijad tõestasid, et Boeingi tabas rakett (seda tunnistas isegi Kreml), pidi Niemöller taktikat muutma. RT-s hakkas ta väitma, et Ukraina ametivõimud on süüdi selles, et nad ei keelanud reisilennuki lendu üle lahingutsooni. Niemöllerit ei häirinud ka asjaolu, et kõrgust, millel MH17 lendas, peeti ohutuks, sest separatistidel ei olnud õhutõrje raketisüsteeme ja Venemaa ei olnud enne katastroofipäeva okupeeritud aladele oma raketirelvi tarninud.

Eesti – andmed on aegunud

Ka Eesti on sellel võltsitud kaardil esindatud. Meie riigist on välja toodud kaks tegelast – ilma näideteta Mstislav Rusakov (MTÜ Eesti Vene Kool, Dokole portaal) ja Willem Rooda:

Tuleb tunnistada, et Eesti andmed on vananenud, sest Rusakov pole ammu olnud Eestimaa Ühendatud Vasakpartei nägu ning tegelane Villem Rooda on isehakanud GRU töötaja, kelle nimel avaldati “ekspertarvamusi” kurikuulsas unustuse hõlma vajunud propagandakanalis ”Sputnik”:

Propastopi ekraanipilt

 

Kaart ei võimalda mitte ainult koondada Kremli desinformatsiooni levitajaid, vaid avastada ka mõningaid teemasid, mida Venemaa võimud Lääne inforuumis propageerivad ja paljudele võltsekspertidele omaseks saavad.

Feiksperdi kaardil on juba umbes 200 märkimist, kuid see täieneb aktiivselt. Oma ettepanekud kandidaatide osas saate teha saates e-kirja aadressile [email protected]. Ettepanekule tuleks lisada näide, kuidas “ekspert” levitab valeinformatsiooni.

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.