Online-platvormid suurte valimiste eel vastutust ei võta

09.10.2023

Üleilmsete kriitiliste valimiste eel (referendum Austraalias, USA presidendivalimised jt) on maailma suurimad sotsiaalmeediaplatvormid otsustanud oma valeinfo levikut ja/või loomist kasutajatele palju kergemaks teha. Sellest tulenevalt on mitmed kasutajad põhjusega mures, sest mitmeid platvorme on ka varasemalt valimistulemuste mõjutamise eesmärgil propaganda ja valeinfo levitamiseks ära kasutatud.

Twitter seab vähemusi ohtu

Mõned päevad tagasi avastati, et Twitter (või X) on oma platvormilt eemaldanud võimaluse postitust valeinfoks määrata. Kõige varem saame selle tulemusi näha 14. oktoobril Austraalias toimuva referendumi pealt, mille õnnestumine annaks Austraalia pärismaalastele parlamendis ühe permanentse saadikukoha. Kuna Twitterit on teadagi varemgi kasutatud äärmusparempoolsete vaadete pealesurumiseks ja võimendamiseks, tunnevad Austraalia valimiste läbiviijad otsuse üle suurt muret.

Eestis ja Euroopa Liidus üldiselt saab nüüd eraldi avalduse kaudu postitusi tembeldada “Euroopa Liidus illegaalset sisu omavaks (“EU illegal content”). Uues aknas avanevas avalduses peab valima riigi, kus väidetav sisu illegaalne on, ning seadusliku põhjuse, mille puhul ilmub pikk nimekiri asjadega nagu loomade vastane vägivald, pornograafia ning kellegi solvamine. Endise “valeinfo” rolli täidab nüüd “negatiivsed mõjud kodanikurahutustele või valimistele”, mida on selle ümara ja üldise sõnastuse tõttu palju keerulisem “piisavalt” tõestada.


Reddit pakub menukuse eest raha

Platvorm Reddit andis teada, et nad hakkavad oma kasutajatele populaarsete postituste ja kasutajate eest rahalist kompensatsiooni pakkuma. “Kompensatsioon” hakkab olema aga platvormisiseste auhindade näol, mille andmiseks peab teine kasutaja selle enne oma raha eest ostma.

Sellise auhinnasüsteemi ühe võimaliku tagajärjena võime näha, kuidas kõige silmapaistvamad postitused ja kasutajad toetavad seda narratiivi, mille levitajad ja omanikud panevad sinna taha kõige rohkem raha. Kuna platvorm töötab suuresti vabatahtliku modereerimise baasil, on valeinfo leviku takistamiseks nüüd veelgi vähem võimalusi.

Vaja on rohkem organiseeritud vastutegevust

Selliste sotsiaalmeediahiidude vastu on aina keerulisem midagi teha. Selle tulemusel on pead tõstnud näiteks mitmed uued organisatsioonid, kelle eesmärgiks on valeinfo leviku monitoorimine ja raportite koostamine. Paljud raportid jäävad aga tavainimesele märkamatuks, kui mingi suurem väljaanne neid just üles ei korja ja lahti ei seleta. Ühe hiljutise märgilisema rapordi autoriks on näiteks 2022. aastal alustanud Transparency Centre, mille kokkuvõtet saad lugeda siit. Selliseid organisatsioone oleks valimiste eel ka Eestisse juurde vaja, et eelkõige teadlikkust tõsta ja olukorda monitoorida.

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.