Ukraina infosõda eetikat ei tunne

25.09.2023

Infosõja eesmärk ei ole mitte territooriumi hõivamine, vaid inimeste, nende mõtete ja väärtushinnangute suunamine – olenemata sellest, kus need inimesed elavad. Seega võib öelda, et oleme igapäevases infosõjas seda tihtilugu märkamatagi. Rapivad ju näiteks poliitikud avalikus inforuumis võimu nimel vastasleeri esindajaid täiesti igapäevaselt. Kollane ajakirjandus toodab mahlakaid lugusid suurematelt pidudelt, kus alkohol ja vabam õhkkond panevad inimeste näpud sügelema ja käed nagu võluväel täiesti valedesse kohtadesse libisema. Meediapilt muutub, kui võrrandisse lisada relvakonflikt. Pildilt kaob see vähenegi eetika.

 

Meediamanipulatsioonid Ukrainas

Meediamonitooringuga oleme ilmselt kõik ühel või teisel moel kokku puutunud. Üldiselt jälgitakse huvipakkuvate märksõnade esinemist ning hinnatakse konteksti selle ümber. Sõjaajal muutuvad raportid põhjalikumaks ning ka meediaruum laiemaks.

Desinformatsiooni vastu võitlemise keskus Ukrainas annab iga nädal kohta põhjaliku ülevaate sõnasõja pärusmaalt. Viimase viie nädala raportite alusel võib öelda, et üldiselt on Venemaa tegevus selles vallas intensiivistunud. Meediapilti ja sündmusteahelat vaadates võib oodata veelgi suurmat aktiivsust.

Venelaste peamised eesmärgid inforuumis on jätkuvalt:

  • mobilisatsioonitegevuse häirimine Ukrainas,
  • Ukraina vastupealetungi diskrediteerimine,
  • abi osutamise lõpetamine partnerriikide poolt.

Ukraina vasturünnaku kontekstis väärivad märkimist Ukraina relvajõudude operatsioonie edukus idas, Musta mere piirkonnas ja ajutiselt okupeeritud Krimmis. Need edusammud on teinud Vene teabeallikate mistahes teabe edastamise ja mõjutuskampaaniate läbiviimise raskendatuks selles piirkonnas. Siiski võimaliku sõjalise kokkuleppega Põhja-Korea ja Venemaa vahel on oodata mõjutustegevuse suurenemist Ukraina elanike hirmutamiseks eesmärgiga taastada Vene okupatsiooniarmee ründevõime.

 

Venelaste põhinarratiivid läänele

Lääs on Ukrainast väsinud
Narratiiv on populaarne Saksamaal (ZDF), Ühendkuningriikides (Belfast Telegraph, The Times) ja Türgis (Medya Günlüğü). Täpsemalt välja tuues endine Valge Maja juhtstrateeg Steve Bannon ja USA senaator James David Vance kritiseerivad oma avaldustes Kiievile rahalise abi andmise protsessi ja kutsuvad üles Ukrainale antava toetuse kohest lõpetamist.

Lääs reedab Ukraina
Seda narratiivi levitatakse Argentiina (Página 12), Ühendkuningriikides (Financial Times, The Daily Telegraph, The Guardian) ja Ameerika Ühendriikide inforuumis (Foreign Affairs, The Washington Post). Eelkõige väidetakse, et väidetav lõhe vabariiklaste seas võib viia Ukraina toetamise lõppemiseni, samuti nn Ukraina-vastaste liikumise märgatava kasvuni Euroopas.

Ukraina on Lääne käpiknukk
Seda narratiivi kajastatakse aktiivselt Ameerika (CBS), Prantsuse (YouTube’i kanal Vu du droit) ja Rootsi (SwebbTV) teabekeskkondades. Belgia ajakirjanik Michel Collon, Rootsi analüütik Magnus Stenlund, USA kongresmen Marjorie Taylor Green ja endine LKA analüütik Larry Johnson on väitnud, et väidetav “konflikt Ukrainas” on tegelikult USA sõda Euroopa vastu, nn. lääne absurdne lähenemine sõjale ja Ameerika toetus Venemaa-vastasele “puhversõjale” eesmärgiga kõrvaldada Putin ja kontrollida Venemaa loodusvarasid.

 

Väärinfo ja lekked

Viimase viie nädala jooksul on dokumenteeritud 898 intsidenti meediamanipulatsioonidest väärinfo levitamiseni välja. Eesmärgiks ikka lugeja eksitamine ning Venemaa positsiooni tugevdamine relvakonfliktis. Märkimisväärne on, et intsidentide arvu kasvades suureneb ka väärinfo osakaal. Kui vaiksematel nädalates on see umbes 2%, siis intensiivsematel nädalatel levitatakse valesid isegi 6% juhtudest. Teravamatel perioodidel hakatakse erisugust infot lekitama, ikka hirmu külvamiseks. Praegusel juhul on lekked seotud Venemaa ja Põhja-Korea võimalike kokkulepetega. Aga milliseid valesid meile levitatakse?

 

 

Nädal 33

VÄÄRINFO: Telegrami kanal “Ukraina.ru” levitab võltsinfot, et rünnak Tšernigovi draamateatrile on Ukraina võimude provokatsioon süüdistamaks Venemaad ja on ohverdamisakt Zelenskõi Rootsi-visiidi tarbeks.

“Oleme korduvalt hoiatanud, et valmistatakse ette provokatsiooni 404. rünnakuga tsiviilasutuste vastu.”

VÄÄRINFO: Venemaa propaganda Telegram-kanal “Muutunud näoga krahvinna põgeneb tiiki” (Графиня☢️изменившимся лицомъ бѣжитъ пруду) postitas võltsvideo, mis monteeriti kokku Ukraina kaitseministeeriumi YouTube’i postitatud mobilisatsiooniteemalisest videost. Postituses on kirjas:

“Khokhly’d on friigid. Ainult nemad suudavad massidesse leina kultiveerida, et veelgi suurendada surma ja leina.”

 

Nädal 34

VÄÄRINFO: Telegrami kanal “Tsargrad TV” avaldas postituse:

“Ukraina kaotused pole enam saladus… Nüüd näidatakse seal enne videote vaatamist (Ukraina aadressilt ligi pääsedes) suunatud reklaami, kus hukkunud sõdurite arv on üsna avalikult välja öeldud. “350 tuhat sõdurit ohverdasid end, et me mäletaksim,”… Muide, video avaldas sihtasutus United24, mis on positsioneeritud ülemaailmse algatusena “Ukraina toetuseks”.”

 

Nädal 35

VÄÄRINFO: mitmed Venemaa Telegrami kanalid, sealhulgas “Wagner” avaldas teabe, mille kohaselt

“Zelenskõi ostis ämma nimele 5 miljoni dollarilise villa Punase mere rannikul Egiptuses… Ajaleht Punch teatab sellest viitega Egiptuse ajakirjaniku Mohamedi Al-Alawy uurimisele. Autor viitab tema käsutuses olevatele dokumentidele, mis kinnitavad villa ostu. Ajakirjanik usub, et villa eest tasuti Ukrainale eraldatud lääne rahalise abi rahadega.”

Zelenskõi, mronline.org

 

Nädal 36

VÄÄRINFO: Telegrami kanal “Kotsnews” teatas:
“Konstantinovka on Kiievi jaoks mugav tragöödia.

Ukraina meedia ja populaarsed ajaveebid ignoreerivad kuidagi sündsusetult Zelenskõi avaldatud videos Konstantinovkast pärit raketi väljumise heli. Miks muide avaldab kogu president turuvalvekaamera videot? Ei viitsi heli sisse lülitada.

Jah, sest kohe pärast avaldamist on tal ühine pressikonverents Taani peaministriga, kus Zelenskõi mõistagi süüdistab Venemaad terrorismis. Ja siis kohtumine USA välisministriga. Ja nad noogutavad mõistvalt, teeseldes, et usuvad. Veel kord.

Aga inimesed? Kes neid inimesi loeb? Eriti Donbassi Konstantinovkast.”

 

Nädal 37

VÄÄRINFO: Telegrami kanal “Colonelcassad” avaldas video telekanali «1+1» reklaamist märkides, et “Ukraina keskkonnakaitsjad tegid ettepaneku matta osa hukkunud sõdureid spetsiaalsetes biolagunevates kottides”.

Videoga kaasnes järgmine avaldus: “Tehti ettepanek tulevased Ukraina relvajõudude surnud matta viljakuse suurendamiseks põldudele, mattes nad spetsiaalsetes kottides. Rohkem laipu – rohkem viljakust Ukrainas. Maidan seisis selle eest.”

 

VÄÄRINFO: Telegrami kanal “RIA Novosti” postitas:

“Ukraina sõjaväelased saatsid vangi võetud Vene sõdurid miiniväljale ühes erioperatsiooni piirkonnas, ütles olukorraga kursis olev allikas RIA Novostile ja näitas videot, mis leiti telefonist Ukraina kaevikust.”

 

Lõpetuseks

Nagu näha, siis pole sisu mõttes püha ei kadunukesed ega võtmeisikute lähedased. Postitustega püütakse lüüa kiil elanike ja riigijuhtide vahele. Pange tähele, et väärinfot levitatakse peamiselt kinnistes sotsiaalmeediagruppides, info saamiseks pead sa olema kanali jälgija.. Ukrainas on väga levinud Telegram ja seda kasutab vastaspool osavasti ära. Eestis on populaarsemad platvormid Facebook ja VKontakte. Meta näeb väga palju vaeva kontrollimaks Facebookis levitatavat sisu ja selle õigsust, seega võib oletada, et meie meediaruumi on keerulisem väärinfot paisata, kuid me teame ka, et vaenlane on leidlik. Seega olgem valvsad ning säilitagem meediat tarbides kriitilist meelt.

 

Kasutatud pildid on kuvatõmmised viidatud lehekülgedelt.