Mitte meie hoovi poisid

25.09.2023

Loe artiklit vene või inglise keeles.

Tumesinine sõiduauto BMW E60 kirjadega “Olen venelane” (Я русский) ja “Natsismivastase võitluse osakond” (Отдел по борьбе с нацизмом) sõitis mööda Tallinnat tekitades sotsiaalvõrgustikes palju vastukaja ja rahulolematust. Paljud pidasid selliseid kleebiseid provokatsiooniks. Autojuht Pavel aga ütles portaalile Limon.ee pärast politseiga rääkimist, et “Kui kleebised on autol alles, siis järelikult nad lihtsalt kontrollisid!” Kuid pärast seda, kui TikToki võrgus kanali 777spd autor hakkas autojuhtidele üle kogu Eesti kleebiseid kirjadega “Olen venelane” ja “Olen venelanna” välja saatma, olukord muutus.

Sädemest sai tulekahju

Kogu lugu kronoloogilises järjekorras on hästi välja toodud portaalis rus.postimees.ee.

Nendele materjalidele vastas Läti ajakirjanik Aleksei Stefanov, kes on Eesti aktivistide “teenistuses”:

Avalik aktsioon sai alguse telegramivestlusest, kus noored eestimaalased hakkasid jagama “Ma olen venelane” kleebiseid. Selle tulemusel hakkasid autojuhid pärast autode kleepimist videoklippe filmima ja reastusid selle jaoks lihtsalt veergu.
Balti ajakirjanik Aleksei Stefanov märgib, et “lisaks Eesti elanikele ilmusid juba lätlased ja paljud pidasid lätikeelset sõnumivahetust.”
Pärast eesti rahvuslikus meedias tekkinud kära sekkus juhtumisse politsei. Osa jagamata jäänud kleebiseid konfiskeeriti. «Flash mob oli edukas: keegi ei kartnud ja politsei oli segaduses. Ja mida siin karta on? Seda, et nad on venelased?” kommenteerib kolleeg oma Telegrami kanalis.

Nädalavahetusel muutus aktsioon siiski ideoloogiliseks ürituseks, millel olid jäljed teatavast organiseeritusest. Vene propaganda nimetas flashmobi “autojuhtide aktsiooniks venelaste toetuseks”:

Eestis toimus autojuhtide flashmob, kes panid oma autode tagaaknale kirja “Ma olen venelane”. Tegevus sai alguse ühest Telegrami vestlusest, kus Eesti noored jagasid selle loosungiga kleebiseid.

Facebookis hakkasid ilmuma aktsiooni toetajate selgitused selgete ideoloogiliste teesidega:

Kas teid häirib, et venelased on hakanud teile meelde tuletama, et nad on olemas ja see ajab teid vihale? Kas olete unustanud, et kui nad töötavad, maksavad nad makse? Ja nad vajavad seda, kuigi Kurbus… Nii….. Kõik see, mis teile nii väga ei meeldi – see on valitsuse tegevuse tulemus!!
Kes andis õiguse inimestele (kellel üldiselt pole kõigi nende tegudega midagi pistmist) mäda levitada ainult sellepärast, et ta on venelane? Kes andis õiguse panna inimesi häbenema oma rahvust, oma juuri? Kes andis õiguse sundida inimesi oma emakeelt unustama? Kes andis õiguse kedagi venelaseks alandada? Kes kurat??? Inimesed ei talu enam neid solvanguid!!
Ükskõik kui palju nad vaikivad, hambaid krigistades, venelased seda kaua ei talu… see pole see rahvus!!

Vene väljaanne avaldas propagandamaterjali “kuttide” tegevuse kohta selgelt väljendatud ideoloogiliste teesidega:

Eesti politsei alustas reide autodele, millel olid kleebised “Olen venelane” ja “Ma olen venelane”
Päev pärast flashmobi algust tulid Eesti ametivõimud mõistusele ja “lasid politsei rihma otsast lahti”. Ja politsei hakkas kuritegevuse vastu võitlemise asemel korraldama reide noortele. Nad alustasid pehmelt ja kavalalt: “Me võime teie auto evakueerida, et kaitsta seda vandalismi eest”. Nad lõpetasid karmilt ja ebaseaduslikult: “Meile on laekunud suur hulk kaebusi – kui te seda ei eemalda, evakueerime selle”.
Nii on Eesti ametivõimud tunnistanud seda, mida nad keelduvad tunnistamast: venelaste olemasolu, kes on valmis sellest avalikult ja avalikult rääkima, ajab neid närvi.

Sellest tulenevalt võib tõdeda, et sellel aktsioonil on selgelt väljendatud ideoloogiline varjund. Arvame, et meie riigi pädevad asutused teavad, kas tegu oli etteplaneeritud propagandaaktiga, et rõhutada nende suhtumist EL-i sanktsioonidesse kaupade importimisel Venemaalt, eelkõige Venemaa numbrimärkidega mootorsõidukite sisenemise ja impordi suhtes. Seda aktsiooni korraldasid kas spontaanselt (või juba sihipäraselt) kohalikud aktivistid.

 

Propastopilt

Hilisemad sündmused muutsid sündmuste olemust dramaatiliselt. Rus.postimees.ee kirjutab: “Autot nähes riputati ühe elumaja aknale Ukraina lipp, mille järel hakkas grupp inimesi maja akent kividega loopima. Mõne aja pärast rebiti üks täht auto aknal olevast kirjast maha. Politseinikud selgitasid omanikule, et kleebis tema autol on provokatiivne ja tuleb eemaldada. Autojuht eemaldas kleebise,” ütles politsei liiklusjärelevalve osakonna juhataja Taavi Kirss väljaandele. See on fakt.

Mis te arvate, kuidas näeb juhtunud keskmine eestlane? Juhtus tavaline ajaloost tõestatud kasvaja metastaas, mida nimetatakse vene maailmaks. Kui suurte impeeriumi ambitsioonide all, ülalnimetatud provokaatorite järeleandmise all ja loosungite “Ma olen venelane” kattevarjus tuleb esile inimene, kellel on telliskivi käes. Lihtne sallimatuse ja huligaansuse ilming. See on tagajärg.

Kas viskaksite kividega akendesse rõhutamaks uhkust oma rahvuse üle? Kes teile sellist käitumist õpetas? Ja kuidas saavad venelased praegu enda üle uhked olla?

 

Kasutatud pildid on kuvatõmmised viidatud lehekülgedelt.