Venemaa propaganda populaarsetes videomängudes

28.08.2023

Kuigi sõda on paljude videomängude põhiteema, ei kujutanud keegi ette, et need mängulised konfliktid võiksid päriselus realiseeruda, kuni Venemaa alustas täiemahulist sõda Ukraina vastu. Ja nüüd tungib Venemaa propaganda isegi sellistesse ülipopulaarsetesse mängudesse nagu Roblox ja Minecraft.

 

Noorte lemmikuimad mängud

Venemaa päev Robloxis

Internetiohtusid analüüsiv Ukraina konsultatsioonifirma Molfar on tuvastanud, et Kremli-meelset propagandat on levitatud Minecraftis, Robloxis, World of Tanks’i vene versioonis, World of Warships’is, Fly Corp’is, Armored Warfare’is, War Thunderis ja teistes mängudes. Peaaegu kõik ülistasid Nõukogude võitu natsi-Saksamaa üle.

Microsoftile kuuluv Minecraft on muutunud eriti populaarseks viisiks propageerida Venemaa väidet, et tema sissetung Ukrainasse on õigustatud. The New York Timesi andmetel kasutasid mängijad, kes toetavad Venemaa sõda Ukraina vastu, mängu isegi lahingu taasesitamiseks, kui Vene sissetungijad vallutasid Ukrainas Soledari linna käesoleva aasta jaanuaris. Mängust tehtud videod avaldati sotsiaalmeediaplatvormil VKontakte.

Minecraftis korraldati mängijatele ka Venemaa päeva auks kontsert. Üks selle ürituse korraldajatest oli Venemaa ametnik, kelle ema toetab aktiivselt Vladimir Putinit.

Samal ajal tähistati virtuaalselt laste ja noorte seas populaarsel mängude loomise platvormil Roblox Venemaa päeva sõjaväe paraadiga.

World of Tanks, paraad

Lisaks tähistas mängu World of Tanks venekeelse versiooni VKontakte kanal Natsi-Saksamaa lüüasaamise 78. aastapäeva, näidates 1945. aastal Moskvas Nõukogude Liidu tankiparaadi.

Need mängud ja nendega seotud aruteluplatvormid, nagu Discord ja Steam, on muutumas Venemaa propaganda online-mänguväljakuteks. Nendes keskkondades levitatakse noortele suunatud propagandat, mis on Kremli jaoks viis Ukraina sõja õigustamiseks.

Tsitaat: “Mängumaailm on tõesti platvorm, mis võib mõjutada avalikku arvamust, et jõuda publikuni, eriti noorteni,” ütles küberjulgeolekuettevõtte ActiveFence teadlane Tanya Bekker, kes tuvastas The New York Timesile mitu näidet Venemaa propagandast Minecraftis.

 

Mängumaailmaga mõjutatakse avalikku arvamust

Minecraft, lahing Soledari eest

Microsofti president Brad Smith teatas 2023. aasta aprillis, et ettevõtte turvateenistused on avastanud Venemaa katsed “põhimõtteliselt tungida mõnda neist mängukogukondadest”. Ta tõi näiteid Minecrafti ja Discordi arutelurühmadest. Lisaks märkis ta, et need katsed on oluline peatada, kuna need võivad levitada Ukrainaga seotud propagandat ja desinformatsiooni. “Tegelikult pole see nr 1 asi, mille pärast peaksime muretsema. Teate, see lihtsalt juhtub olema hea koht, kus nad saavad teabe ringlusse lasta,” ütles Smith Washingtonis majanduskonverentsil.

Microsofti ohuanalüüsi meeskonna juht Clint Watts ütles samuti, et Vene relvajõud, Wagneri grupi võitlejad reklaamivad Discordis ja Steamis “pahatahtlikke narratiive”. Seega väljendavad nad toetust Kremli seisukohtadele. “Propaganda peamine eesmärk on muuta Wagner ja Vene sõjavägi lahedaks ja ähvardavaks,” ütles Watts teadlastele, kes uurisid videomängudes äärmuslust.

Kuid mitte ainult venemeelsed tsiviilisikud ja riigiteenistujad ei mõista mängude väärtust propaganda levitamisel. Alles hiljuti ütles Putin ise, et mäng peaks “aitama inimesel areneda, aitama ennast leida, aitama harida inimest nii universaalsete inimlike väärtuste kui ka patriotismi raames”. Kremli tegevus videomängudes näitab kui visalt on Putini valitsus püüdnud sotsiaalmeedia abil oma poliitilisi eesmärke läänes saavutada ja seda hoolimata Vene Föderatsiooni diplomaatilisest ja majanduslikust isolatsioonist.

 

Vohav piraatlus

Pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse teatas Microsoft, et peatab uute toodete ja teenuste müügi Vene Föderatsioonis. Kuid venelased leiavad jätkuvalt viise, kuidas propagandaks populaarseid videomänge ja saite nagu Discord ja Steam edukalt ära kasutada.

Kuigi Microsoft ja teised lääne ettevõtted on Venemaal müügi ja teeninduse peatanud, leiavad kasutajad sageli võimalusi nende mängimist jätkata. Hiljuti selgus, et piraatlus on muutunud sõja algusest veelgi suuremaks probleemiks – 69% mängijatest ütles, et mängisid viimase aasta jooksul vähemalt ühte piraatmängu ja 51% tunnistas, et ostis 2022. aastal rohkem mänge kui 2021. aastal. .
Peale ettevõtte Wargaming teadet lahkumisest Venemaalt ja Valgevenest eelmisel aastal pärast täiemahulist sissetungi Ukrainasse, pole selge, milliseid samme Microsoft või teised ettevõtted on püüdnud astuda, et takistada venelastel oma mänge propaganda levitamiseks kasutada.

Londoni Strateegilise Dialoogi Instituudi paremäärmuslaste ja vihauuringute juht Jacob Davey ütles, et vaenulikud näitlejad teavad, et nad kasutavad mänge noorte mõteteni jõudmiseks ja nende kujundamiseks ning inimeste mõjutamiseks. Seda mängu aga, nagu öeldakse, saab koos mängida. Näiteks mängu CS:GO kasutatakse teisipidiselt Venemaal kehtestatud piirangutest mööda hiilimiseks ja venelasi sõjast teavitamiseks.

 

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.