17.08.2023
2022. aasta oli raske kogu maailmale, eeskätt aga Euroopale ja selle idapoolsetele riikidele. Üleilmse koroonapandeemia pärast muretsemise asendas 24. veebruaril Venemaa poolt alustatud täiemahuline sõda Ukraina vastu ning hirm tuleviku ja tuumasõja pärast. Ühtviisi ärevil olid inimesed nii Pariisis, New Yorkis kui ka Tallinnas. Aastalõpu Infomüra saates arutlesid muinasjutuvestja Piret Päär, Tartu Ülikooli rahvaluule professor Risto Järv ning Tallinna Ülikooli kommunikatsiooni dotsent Katrin Aava muinasjuttude ja müütide maagilise väe üle. Vestlusringi juhtis Eesti Rahvusraamatukogu meediapädevuse spetsialist Eva Ladva.
Risto Järv andis alustuseks ülevaate muinasjuttude ja müütide kujunemise ajaloost ning kirjapanemisest.
Piret Päär rääkis sellest, kuidas muinasjutte rääkisid varasematel aegadel täiskasvanud õhtuti pärast päevatööd suuremas ringis, need ei olnud algselt lastelood. Piret arvas, et muinasjuttudest saame kõik õppida, kuidas olla inimene ja et inimloomus ei ole viimase tuhande või paarituhande aasta jooksul oluliselt muutunud – ka meie lood, eksimused ja õppetunnid on selle pika aja jooksul võrdlemisi samaks jäänud. Muinasjuttudel on täiskasvanule üks tähendus, lapsele lugu edasi jutustades tähendus juba muutub.
Katrin Aava kõneles muinasjuttude kogukonda võimestavast väest ja teraapilisest funktsioonist. Näitena tõi ta kõige nõrgemate ühiskonnaliikmete asetamise kangelase rolli muinasjutus, näiteks vaeslapsed või varandusest ilma jäänud “mitte eriti nutikad” kolmandad vennad. Muinasjutu peategelasel, olgu ta nii õnnetus olukorras kui tahes, ei jää muud üle, kui eluga hakkama saada ja probleemid ükshaaval ära lahendada, kasvõi maagilisi sõpru appi võttes. See annab muinasjutu kuulajale edasi sõnumi, et ka tema saab hakkama ja peab julgelt elule vastu astuma.
Tõeline hea-tuju-vaatamine ja vaimse tervise vitamiin pärast pikka ja rasket päeva!
Vaata arutelu ja tutvu saatekülaliste teemakohaste raamatusoovitustega siin:
Loe ka saatekülalise Katrin Aava Infomüra arutelust inspireeritud arvamuslugu.
Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.