Kuidas kaotada infosõda?

20.07.2023

Pealkiri: Kuidas kaotada infosõda
Autor: Nina Jankowicz
Tõlkija: Kaido Kangur

Väljaandja: Postimees Kirjastus (2023)

Veebis toimuva infosõja taktikat ja telgitaguseid tutvustav raamat “Kuidas kaotada infosõda” kirjeldab infosõja juhtumeid Euroopas, täpsemalt Eestis, Gruusias, Poolas, Ukrainas/Hollandis ja Tšehhi Vabariigis. Võluva jutustuse abil asetab valeinfo tunnustatud ekspert Nina Jankowicz oma uurimused ajaloolisse ja kultuurilisse konteksti, keskendudes samas Venemaa sekkumise põhjustele ja mõjule nendes riikides. Nende lugude jutustamise käigus meenutab Jankowicz omaenda kogemusi, mis ta on saanud elades või külastades kõiki neid riike, ning lisab katkendeid kohalike elanike, ajakirjanike ja valitsusametnike intervjuudest.

Raamat annab ajaloolise konteksti, mis aitab paremini mõista probleemi ulatust ja seda, kuidas me jõudsime sinna, kus me praegu oleme. Iga järgneva operatsiooniga saab näha, kuidas Venemaa valitsus on lihvinud oma oskuseid, mis üldjuhul seisneb ühiskondlike lõhede ja vaidluskollete tuvastamises ning neid ümbritseva diskursuse võimendamises, et neid lõhesid veelgi võimendada. Võetakse lihtsalt midagi, mille üle inimesed juba vihased on, ja alustatakse desinformatsioonikampaaniat, et neid frustreerida, ärritada või usaldamatuks muuta – eeldatavasti kõiki kolme. Autor toob välja 1970. aastate uuringud, mis näitavad, et inimesed mäletavad seda, mida nad kuulsid esimesena, isegi kui see oli vale.

Ja äkki on kogu pommiretoorikal ja avaldustel mõte.

Jankowicz tunnistab, et kasutatav taktika ei ole tingimata selleks, et muuta inimeste meelsust, vaid selleks, et segada fakte, sogada vett, nii et ei näeks liiga selgelt. Desinformatsioon “kasutab ära tegelikke kahtlusi, hirmusid ja ühiskondlikke lõhesid ning suurendab emotsioone, tagades, et mõistus on ülekaalus”. Kuigi meid pommitatakse igalt poolt “tõe mitmikversiooniga”, on isegi kõige teadlikumatel ja tähelepanelikumatel inimestel väga raske eristada teavet desinformatsioonist.

Autor hoiatab lugejaid, et infosõja pidamisel ei ole piire ja et Ida-Euroopast saadud väärtuslikke õppetunde ignoreeritakse. Kahjuks on Venemaa juba rakendanud neid meetodeid, et külvata kaost, vähendada usku valitsusse ja lõhestada ühiskondi veelgi rohkem Ameerika Ühendriikides, Lääne-Euroopas ja kogu maailmas.

Ainus asi, mis võib mõjuda häirivalt – raamat on suuresti kirjutatud USA vaatevinklist, mis on mõistlik, arvestades autori tausta, ja on muidugi huvitav, vaadates praegust desinformatsiooni olukorda USAs, kuid läbivad viited ambitsioonikale Ameerika demokraatiale mõjuvad Eesti lugejale pigem segavalt. Kuid sellest hoolimata on tegemist suurepärase ülevaatega desinformatsiooni ajaloost ja praegusest olukorrast ning ühtlasi põnev sukeldumine Ida-Euroopasse.

Milline on siis lahendus? Kas kõik lootused demokraatia kaitsmiseks ja informeeritud valijaskonna säilitamiseks on kadunud? Kuidas peaksime reageerima valitsuste ja üksikisikutena? Autoril on selle kohta mõned mõtted, mida ta toob välja raamatu lõpuosas, kuid ma ei hakka tulemust siinkohal rikkuma; teada saamiseks peate te ise raamatu kätte võtma!

Näidisleheküljed Issuu’s:

 

Kuula podcast’i, kus autor Nina Jankowicz räägib lähemalt ilmunud raamatust:
https://warontherocks.com/2021/03/how-to-lose-the-information-war/

 

Vaata ka intervjuud:


Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.