Erakonna Koos juht Oleg Ivanov: Eesti valmistab ette Venemaa-vastast provokatsiooni

10.07.2023

11.-12. juulil Vilniuses toimuvat NATO tippkohtumist jälgib huviga ka Vene meedia. Tuuakse välja alliansi võimalikke järgmiseid samme ning ootuspäraselt vahutatakse teemadel, mis külvavad paanikat ning millel on päriseluga vähe pistmist. Vaatame lähemalt kahte suuremat: NATO kontingent Ukrainas ja Narva evakueerimine NATO baasiks muutmise eesmärgil.

 

Rogov: NATO kontingent võidakse saata Ukrainasse pärast Vilniuse tippkohtumist

11.-12. juulil Vilniuses toimuva alliansi tippkohtumise tulemusel võidakse Ukrainasse tuua piiratud kontingendi NATO riike, eelkõige Poolat, Lätit, Leedut ja Eestit. Sellest teatas neljapäeval TASS-ile liikumise “Oleme Venemaaga” esimees Vladimir Rogov.

Leedu president Gitanas Nausėda ütles varem BNS-ile antud intervjuus, et Ukraina saab NATO tippkohtumisel nende poolt tehtavad ettepanekud, mis ei valmista ukrainlastele pettumust, kuid need ei ole kinnitused allianssi vastuvõtmise kohta pärast sõjategevuse lõpetamist.

“Zelenski plaanides on tuumaprovokatsioon Ukrainas, et püüda läbi suruda NATO tippkohtumisel tehtud otsust tuua sisse piiratud kontingent okupatsioonivägesid Poolast ja Balti vabariikidest. See on okupatsiooni legaliseerimine tuumajulgeoleku tagamise formaadis Zelenski režiimi kontrolli all oleval territooriumil. [Ukraina] presidendi kantseleis arutatakse sellist valemit aktiivselt,” ütles Rogov.

Rääkides territooriumidest, kuhu võiks sellist kontingenti tuua, tõi Rogov välja, et Poola eliit on huvitatud Lääne-Ukraina piirkondadest. “Sõltuvalt Poola ametnike ahnusest ei tähenda nn “ida kressid” mitte ainult Lvivi, Ternopili ja Ivano-Frankivski piirkondi, vaid ka teisi territooriume,” märkis Rogov.

 

Ivanov: Narva linna tühjendatakse selleks, et sinna ehitada NATO baas

Venemaal viibiv erakonna Koos juhtfiguur krüptoärimees Oleg Ivanov ütles 29. juunil portaalile Baltnews antud intervjuus, Eesti valmistab sihikindlalt NATO osalusel ette sõjalist provokatsiooni Venemaa vastu. Ivanov kinnitas, et NATO ehitab Eestisse aktiivselt sõjaväebaase. Selleks vabastatakse linnad elanikkonnast. Ja Moskva peab olema ettevaatlik Tallinna provokatsioonidega.

“Narva linna tühjendatakse selleks, et sinna ehitada NATO baas. Praktiliselt Peterburi külje all – 100 kilomeetrit! Paar minutit – ja rakett on juba Peterburis! Kõik see juhtub juha järgmise kahe aasta jooksul. Nii et Venemaa võib oodata sõjalist provokatsiooni Eestist, kui Venemaa magab samamoodi nagu ta on maha maganud Ukraina,” ütles ta.

Tähelepanuväärne on, et “Eesti poliitiku” paljastavast sõnavõtust erinevate ekspertide kommentaarideni on möödunud nädal. Ja järsku kerkisid Ivanovi sõnad uuesti pinnale ja “politoloogid” hakkasid neid aktiivselt kommenteerima.

Politoloog Juri Svetov pakkus välja versiooni, et Eesti võib korraldada mingisuguse provokatsiooni. Izvestijale antud audiointervjuus ütles ta: “Eesti on olnud NATO liige juba aastaid, seega arvestame kõikide ohtudega, mis sealt poolt võivad tekkida. Aga Eesti võimude enesetapupoliitika võib viia selleni, et selles russofoobia tuhinas ja kindlustundes, et USA kaitseb neid igal juhul, võivad nad sooritada mingisuguseid selliseid tegusid.”

Politoloog ei täpsustanud, mida ta “tegevuse” all silmas peab. Kuid teisest küljest põrutas ta tagasi ähvardusega Balti riikidele ja Poolale, mis Svetovi sõnul on NATO põhikirja 5. artiklis kindlad: “Kuni nad saavad arusaadava ja väga käegakatsutava klõpsu Venemaa relvajõududelt, saavad nad selle veendumuse.” Ja ta võttis kokku, et väidetavalt oli Eesti sisuliselt areen, kus võitlesid teised riigid. Ja nüüd on tal ilmselt tunne, et pärast kahte maailmasõda on ta ise suurriikide vastasseisus üks peamisi tegijaid.

Sõnumi korjasid veel üles kolleeg ja täiendav ​​ekspert. Katse provotseerida järjekordset konflikti Venemaa piiri lähedal on USA soov, millele Eesti ja selle juhtkond on seni pimesi allunud. Nii väljendas ennast Oleg Glazunov, Sõjaväepoliitika teadlaste assotsiatsiooni ekspert ja Plekhanovi Vene majandusülikooli politoloogia ja sotsioloogia osakonna dotsent, vestluses uudisteagentuuriga Regnum.

Ivanovi väljaütlemisi otsustas kommenteerida ka väljaanne tsargrad.ru, kuid juba konkreetsema pealkirja all “Eesti valmistub andma vastulööki Venemaa vastu!”. Lisaks võib artiklist lugeda, et NATO ehitab Baltikumi ka teisi baase. Järjekorras on Soome ja kui rootslastel veab, siis Rootsi. Venemaa kavatseb vastuseks paigutada riigi loodepiirile uue armeekorpuse, kuhu kuuluvad mitmed diviisid ja brigaadid, mis on koolitatud ja kohandatud lahingutegevuse läbiviimiseks Arktika tsoonis.
Propastopi usaldusväärsetel andmetel pole kaitseministeeriumile alluvates organisatsioonides kavas riigipiiri äärde sõjaväebaase rajada.

Olgu öeldud, et Oleg Ivanov on varemgi väljendanud oma “muret” NATO baaside rajamise pärast Eestisse. Näiteks 2. märtsil edastas Valgevene propagandakanal Belta artikli, milles Ivanov ütles järgmist:

“Valitsus raiub 3500 hektarit kaitsealuseid metsi ja rajab sinna NATO baase, et Eesti poolt Venemaale ohtu kujutada,” ütles Oleg Ivanov.

Tuletame meelde, et Oleg Ivanov otsustas erakonda juhtida Venemaalt. Eestist lahkumist põhjendas ta sellega, et pärast sõbra ja parteiliitlase Aivo Petersoni vahistamist sai ilmseks, et ühel päeval võib kaitsepolitsei talle järele tulla.

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.