Propastop pälvis Euroopa kodaniku auhinna

29.06.2023

28. juunil kuulutati välja Euroopa Kodaniku auhinna 2023. aasta laureaadid. Eestist pälvis preemia väärinfo paljastamisega tegelev blogi Propastop.

Propastop.org kandidatuuri esitanud europarlamendi saadik Urmas Paet märkis, et Propastop on infoturvet Eestis ja kaugemalgi jälginud juba aastaid. „Mul on hea meel, et selle tugeva panuse eest pälvib Propastop nüüd ka üleeuroopalise tunnustuse,“ lisas Paet.

Propastopi üks loojatest ja kõneisik Andres Lember lausus, et Euroopa Kodaniku auhind on suur tunnustus Propastopi kõigile vabatahtlikele nende pikaajalise panuse eest. „Seitse aastat tagasi Kaitseliidu vabatahtlike algatusel loodud blogist on kujunenud usaldusväärne kodanikuajakirjanduse kanal ja mõjukas arvamusliider oma valdkonnas. Oleme aastate jooksul ümber lükanud sadu ühikuid väärinfot ning paljastanud vaenulikke infotegevuse võrgustikke. Samuti loonud meediakirjaoskuse materjale koolides kasutamiseks. Oleme väga tänulikud, et seda tööd on märgatud ja peetakse oluliseks ka Euroopa Liidu tasandil,“ ütles Lember.

Projekt Propastop loodi 2016. aastal Kaitseliidu vabatahtlike ja sõltumatute vaatlejate eestvedamisel. Venekeelne versioon käivitati aktiivselt 2017. aasta kevadel. Propastop tegeleb Eesti ja ELi vastase valeinfoga võitlemise ja inforünnakute paljastamisega ning meediakirjaoskuse edendamisega. Propastopi eesmärk on aidata Eesti ja ELi kodanikel keerulises inforuumis orienteeruda, arendada kodanike oskust kriitiliselt mõelda ja valeinformatsiooni ning vaenulikku propagandat ära tunda.

Euroopa Kodaniku auhinda annab Euroopa Parlament välja 2008. aastast. Preemiaga tunnustatakse inimesi ja organisatsioone, kes edendavad kodanike vastastikust arusaamist ja ühiskonna sidusust. Kokku anti tänavu välja 38 auhinda projektidele 25 Euroopa Liidu liikmesriigist. Auhinnaga kaasneb Euroopa kodaniku medal, mis antakse tänavustele laureaatidele üle 7. novembril toimuval pidulikul auhinnatseremoonial Brüsselis. Eestist on varem Euroopa Kodaniku auhinna pälvinud Katri Raik, David Vseviov, Teeme ära projekt jt.