Mis loom see NAFO veel on?

26.06.2023

Puhkuseplaanid tegemata? Leedu president Gitanas Nausėda kutsub juuli teisel nädalal Vilniuses toimuvale NAFO tippkohtumisele. Kui sa juba oled NAFO fella, siis ilmselt on pilet taskus ning reis planeeritud. Kui aga veel mitte, siis ehk oleks aeg!

Kui poolakas Kamil Dyszewski hakkas 2022. aasta mais kutsudega meeme säutsuma, ei osanud ta aimata, et on algatamas globaalset massiliikumist. Nüüdseks on selles osalenud mitmed tuhanded inimesed üle maailma, kes koguvad raha Ukraina kaitseks ja võitlevad internetis Kremli propaganda vastu. Liitunud on juhtivad ametnikud ja kuulsused ning see on pälvinud suurt tunnustust Venemaa jõhkra sissetungi vastu võitlevatelt ukrainlastelt. Ja kõik nad on NAFO tippkohtumisele oodatud!

Nii kummaliselt kui see ka ei kõla, sai see kõik alguse Jaapani koeratõust, mida tuntakse shiba inu nime all.

 

NAFO sünd

Iga netisõltlane tunneb shiba inu kohe ära. Üks neist sai viraalseks 2010. aastal, kui kogu internet armus tema omaniku postitatud pildi peale, millel koer näib lamavat toolil, kaamerasse naeratades ja kulme kergitades. Sellest ajast alates on see inspireerinud lugematul hulgal meeme ning on ka aluseks naljakale krüptoraha nimega Dogecoin, mis oli algselt Bitcoini paroodia, kuid mis on muutunud üllatavalt väärtuslikuks.

Ukrainat toetades tegi Dyszewski oma versioonid shiba inu meemidest, lisades koera Ukraina sõja piltidele, et kiita Ukraina kaitsjaid ja mõnitada Venemaa sõjaväge, mida ta siis postitas oma Twitteri kontole @Kama_Kamilia. Tema meemidele tekkis väike jälgijaskond ja selle tulemusena hakkas ta tellimuse peale tegema tellimustöid inimestele, kes annetavad Gruusia leegionile, Ukraina eest võitlevale üksusele, mis koosneb suures osas Gruusia vabatahtlikest.

Peagi selgus, et tema amatöörlikult kujundatud kunstiteosed ei olnud mitte ainult tänu, vaid hoopis stiimuliks inimeste annetustele, kes soovisid liituda Ukrainat toetavate internetikasutajate kasvava kogukonnaga, kelle profiilipildiks olid Dyszewski isikupärastatud shiba inu avatarid. See vallandas internetis “fella forging” tööstuse, kuna üha rohkem inimesi annetas oma aega, et luua pilte uutele annetajatele.

Kasvav kogukond otsustas, et neil on vaja nime. Samal ajal olid nende veebivihkajad hakanud neid süüdistama, et tegemist on salajase NATO toetatud operatsiooniga, nii et ei jäänudki muud üle, kui süüdistus läbi nalja omaks võtta. Nad on tavalised kutid, kes kuuluvad “Põhja-Atlandi Sellide Organisatsiooni” (ingl. k The North Atlantic Fella Organization). NAFO on internetiliikumine, mis võtab humoorikate meemide, irooniliste vastuste ja lihtsate faktide abil skalpe Venemaa netitrollidelt ja väärinfo levitajatelt.

NAFO oligi sündinud.

 

Teie hääldasite seda jama

Ukrainale annetamine ei ole liiga ajamahukas tegevus, nii et kogukond suunas ülejäänud vaba aja Ukraina toetamiseks internetis kasutades suuresti shiba inu meeme Kremli propagandistide ja teiste Venemaa sõja toetajate mõnitamiseks. Veel ühe NATO-le suunatud noogutusena kuulutasid nad välja iseenda Artikkel 5 #NAFOarticle5. Kohates internetis sõjameelset valet või vihakõnet, tuli ilmtingimata vastata massiliste paranduste ja pilkavate meemidega.

Samal ajal, kui NAFO kasvas interneti nurkades, said nad tahtmatult laiemalt tuntuks tänu Venemaa suursaadik Mihhail Uljanovile.

Uljanov oli üks paljudest tuntud Kremli propagandistidest, kes hakkas märkama, kuidas kutid oma vastustes nende väiteid mõnitasid ja ümber lükkasid. Ühes nüüdseks kurikuulsaks saanud kokkupuutes parafraseeris üks NAFO-tegelane Uljanovi postitust, et rõhutada, et ta propageerib tsiviilelanike pommitamist. Ärevuses olev Uljanov lõi tagasi: “Teie hääldasite seda jama, mitte mina” (ingl. k. You pronounced this nonsense. Not me.).

Tema kohmakas inglise keel ja ainuüksi asjaolu, et ta vaidles karikatuurikoertega õigustamaks Venemaa sõda, tõmbas laialdaselt saagi käima. “You pronounced this nonsense” sai kiiresti NAFO tunnuslauseks, mis inspireeris lõputuid meeme ja mida peagi hakati panema t-särkidele ja muudele kaupadele, mida müüdi Ukraina jaoks täiendavate rahaliste vahendite kogumiseks.

Pärast seda, kui Uljanov oli paar päeva tulutult püüdnud reaktsiooni maha summutada ja süüdistas tüüpe robotiteks olemises, läks ta nädalaks offline’i, enne kui naasis ja hakkas oma postitatud vastuseid korrigeerima, mis kõik suurendas arusaama, et Venemaa laiem desinformatsioonimasin on segaduses, kuidas käsitleda NAFO nähtust, samal ajal keerates ka Kremli korraldatud netitrollimise pea peale.

Sellest ajast alates on NAFO jätkuvalt kasvanud, mis on muidugi Kremli meedia ja toetajate suureks pahameeleks. Enam ei koguta raha mitte ainult Gruusia leegionile, vaid soovitatakse mitmesuguseid usaldusväärseid Ukrainat toetavaid organisatsioone, sealhulgas poode nagu SaintJavelin, mis müüb NAFO-teemalisi kaupu annetades tulu Ukraina toetuseks.

NAFOga liitumiseks tuleb annetajatel lihtsalt teha ekraanipilt oma annetusest või tellimuse kinnitusest ja saata see koos soovitud tegelase kirjeldusega aadressile [email protected] või @fellarequests Twitteris. Üks nende sellidest vastab seejärel pildiga, kuid võib juhtuda, et vastuse saamine võtab aega.

 

NAFO Eestis

Eestis on NAFO liikumine eriti jõudsalt käima läinud. Endine president Toomas Hendrik Ilves oli varajane entusiast, ka peaminister Kaja Kallas muutis ajutiselt oma Twitteri profiilipildi NAFO selli pildiks.

Kuid siinset liikumist kannavad mehed ja naised üle kogu riigi, kellel on väga erinev taust ja poliitiline kuuluvus. Suur osa Eestis NAFO lipu all korraldatavast otsesest toetusest Ukrainale toimub startup-kogukonnas.

Lift99, Tallinna coworking space, on saanud NAFO tegelikuks peakorteriks Eestis. Selle asutas Pipedrive’i kaasasutaja Ragnar Sass, kes otsustas avada Kiievis teise Lift99 paar aastat enne täiemahulist sõda.

Selle tulemusena tekkisid tugevad sidemed Eesti ja Ukraina ettevõtjate vahel, kes hakkasid kohe täiemahulise sõja algul varustuskonvoide korraldama. Nad käivitasid oma rahakogumisplatvormi Help99. Sass kui innukas NAFO toetaja otsustas hiljem varustuskonvoide markeerida NAFO brigaadiks, millel on oma rinnamärk ja sõidukid värviti shiba inu NAFO kamuflaažiga.

Siiani on nad saatnud Ukraina üksustele vähemalt 128 sõidukit, mis kõik on täidetud mitmesuguste varustusega, näiteks droonidega.

Selle tulemusena sai NAFO Eesti Startup Awards’il prestiižse suurima sotsiaalse panustaja tiitli, tunnustades Eesti ja Ukraina ettevõtjate koostööd osana laiemast NAFO liikumisest kogu maailmas.

 

Kui tõhus on NAFO?

NAFO kui organisatsiooni idee oli alati mõeldud naljana. See on aja jooksul muutunud organiseeritumaks oma “fella forging” tegevuse ja soovitatud heategevusorganisatsioonide kasvava nimekirja kaudu, kuigi ei kogu ise raha, ei oma rahalisi vahendeid ega mingit ametlikku struktuuri, isegi mitte oma põhiolemuselt. See on endiselt detsentraliseeritud liikumine, mis levib orgaaniliselt ja millesse inimesed panustavad veebikogukonnana.

See on taolise organisatsiooni suurim tugevus kui ka probleemide allikas. Igaüks võib olla NAFO liige või kuulutada internetis oma kuuluvust, mis tähendab paratamatult, et sellega liituvad ka halvad tegijad, kas siis tahtlike katsetena kogukonda diskrediteerida või lihtsalt seetõttu, et mõned inimesed, kes tõesti tahavad olla osa liikumisest, võivad käituda halvasti.

Kuid see on detsentraliseeritud liikumise olemus. Selle üle saab otsustada nii selle tegevuse kui ka selle järgi, kuidas kogukond reageerib omaenda väljakutsetele. Kui aus olla, siis NAFOs toimub sageli elav arutelu asjakohase käitumise üle ja ei ole haruldane, kui NAFO liikmed kutsuvad kogukonna liikmeid korrale. Näiteks neid, kes väljendavad naistevaenulikke seisukohti.

Mis puutub NAFO kesksesse eesmärki, milleks on raha kogumine Ukraina toetamiseks ning võitlus Kremli-meelse väärinfo ja vihakõne vastu internetis, siis on see olnud tohutult vägev jõud, mis on üllatanud isegi väärinfo eksperte. Kuigi Venemaa propagandistid on pikka aega olnud osavad koordineeritud trollimises, et levitada väärinfot ja kiusata vastaseid, on see võimetu tegelema pilkamisega, eriti sellises ulatuses.

“NAFO paremaks mõistmiseks tuleb seda võrrelda [Venemaa] Süüria propagandaga, mis sageli muutub viraalseks ja ei saa praktiliselt mingit vastulööki,” selgitab Briti-Liibanoni ajakirjanik Oz Katerji. “See, mis oli kunagi tõhus desinfooperatsioon, püüab nüüd Ukrainas läbi raskuste sama mõju saavutada.”

Hoolimata sellest, et vastased süüdistavad liikumist valitsuse toodetud teabekampaaniaks olemises, on tegelikkus see, et isegi parimate sotsiaalmeedia nõustajate abil ei suudaks valitsused midagi sellist nagu NAFO korrata. Isegi kui nad seda prooviksid. Venemaa jõhkra Ukraina-vastase tegevuse valguses ei tohiks olla üllatav, et mitmed tuhanded inimesed, sealhulgas internetikultuuriga kursis olevad ja terava huumorimeelega inimesed, veedavad oma aega internetis sellisel viisil ja on suutnud orgaaniliselt organiseeruda. Süüdistused peegeldavad vastaste meeleheidet, aga ka laiemat taktikat, mille eesmärk on keelata Venemaa imperialismi vastaste tegutsemine.

Kuid propaganda omaksvõtmine ja õõnestamine on NAFO eriala, ka siis, kui see puudutab neid. Pärast seda, kui neid süüdistati regulaarselt selles, et nad töötavad salaja LKA-le (ingl. k. Central Intelligence Agency, CIA) , hakkasid paljud NAFO liikmed muutma oma asukohta Langley’ks, Virginia osariigis, mis on LKA koduks. Mõned NAFO vastased, kes ei suutnud mõista, et ka see oli nali, hakkasid seda välja tooma kui nende arvates tõestust, et NAFO on LKA kontrolli all, mis viis vaid NAFO vastaste edasise mõnitamiseni.

NAFO on vaid üks paljudest rühmadest ja paljudest lähenemisviisidest, mis püüavad internetis väärinfo vastu võidelda, kuid see on näidanud, et igaüks võib osaleda, olenemata sellest, kas ta kuulub NAFOsse või mitte. Juba ammu enne NAFOt tegutsesid Leedus “haldjad”, kes olid pühendunud võitlusele internetitrollide vastu. Üks suurepärane näide siin Eestis on Facebooki grupp Valguse Võit! järg, kus eestikeelsed inimesed teevad koostööd, et Eesti vastu suunatud propagandat ümber lükata. Lõppkokkuvõttes õitseb ühiskond siis, kui on olemas elujõuline kodanikuühiskond, mis koosneb paljudest erinevatest rühmadest ja üksikisikutest, kes annavad oma panuse. Sama kehtib ka desinformatsiooni vastu võitlemisel, mis nõuab erinevaid lähenemisviise, et lisada ühiskonnale vastupidavust. See on ka põhjus, miks me Propastopis teeme seda, mida me teeme.

Siinkohal tervitame teid ja kõiki teisi desinformatsiooni vastu võitlevaid inimesi.

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.