Z-kaubandus ehk sorime vastase rahakotis

15.05.2023

Tänapäeva turumajanduslikus ühiskonnas tiirleb kõik ümber raha. Uurime lähemalt, kes ja kui palju teenivad kasu sõjasümboolikaga äritsemisest. Veelgi enam, kas neid võiks motiveerida selle äriga tegelema midagi veel peale kasumi? Ülevaade, kuidas Venemaal on õitsevad z-kaubandusega tegelevad ettevõtted ja veebipoed.

Alustasime info kogumise teekonda veebiotsinguga. Kui panna otsingusse märksõna t-särk operatsioon z (Футболка Операция Z), on tulemuseks enam kui pool miljonit vastet, mis näitab, et sõjateemalised riided on venekeelsete inimeste seas väga populaarsed. Arvestades, et Google pakub oma algoritmide alusel tema hinnangul mulle sobivamaid otsitulemusi esimesena, siis on hea uudis, et esimesel kümnel otsitulemuste lehel olid eranditult ainult Venemaa ettevõtjate pakkumised või nendega seotud artiklid. Ei julge väita, et z-kaubandusega lähiümbruses ei tegeleta, aga otsimootorite abiga pole nende leidmine liiga lihtne.

 

Reklaamiagentuurist ajaloohuviliseni

Enamik kauplejatest paikneb Moskvas või selle lähiümbruses. Ettevõtteid on väga erineva profiiliga, kuid peamiselt tegeletakse ikka turundusvaldkonnas või jaemüügiettevõttena. Kõikidest poodidest saab kaupa tellida ka välismaale. Üldjuhul on selleks vaja eraldi kontakteeruda, et täpsemad maksetingimused ning tarne kokku leppida.

 

Veebipood Keltr.ru

Keskmise suurusega veebipood, mis pakub muu hulgas ka suurt valikut Z-sümboolikaga kaupa. Kogu tootmine toimub Moskvas. Euroopasse saab samuti kaupu tellida. Peale tellimuse esitamist tuleb poega otse ühendust võtta, et saada juhised Paypali kontoga tasumiseks ning kaup pannaksegi teele. Tarneajaks lubatakse kuni 1 kuu. Keltr.ru veebipood kuulub FIE Aleksander Pautovile, kes on oma karjääri jooksul juba ühe veebipoe 2014.a. pidanud likvideerima.

 

Kauplus Furazhka+

Ajaloohuviline FIE Nikolai Hramov peab väikest, kuid vägagi silmatorkavat kauplust Saraatovis, mis on pühendatud vormiriietuse ja armee atribuutika jae- ja hulgimüügile. Poele on kõrvale loodud ka veebileht, kust saab kaupa osta tasudes ülekandega või Paypali vahendusel. Poes on terve sektsioon 9.mai tähistamisele pühendatud. Tellida saab autokleepsudest Georgi lindiga särkideni välja. Kullerteenus valitakse juba vastavalt ostetud kauba kogusele ja sihtkohale, piiranguid pole.

 

Veebipood Atributiik

Füüsilisest isikust ettevõtja Kristina Borisenkova toob oma poe kodulehel välja, et Atributiigil on kolm peamist missiooni:

  • Kodumaa teenimise edendamine.
  • Rahvusliku identiteedi arendamine ja uhkus riigi ajaloo üle.
  • Tervislike eluviiside propageerimine.

See selgitab ka paljuski poe kaubavalikut.

 

Veebipood Voenpro.ru

Üksikettevõtja Svetlana Kononchuk pakub oma veebipoes Voenpro.ru üle kolme tuhande kaubaartikli, kataloogist on võimalik leida palju kaupa erinevate relvajõudude harude, osakondade, koosseisude sümbolitega: lipud, T-särgid, dressipluusid, kruusid ja palju muud. Nagu eelnevates poodides, siis ka siit on võimalik kaupu tellida igasse maailma otsa ning kauba eest tasumise võimalused on vägagi paindlikud.

 

Veebipood Wildberries.ru

Moskvas paiknev veebipood Wildberries täidab väidetavalt iga päev üle 7 miljoni tellimuse ja nad on uhked erinevate saavutatud teenindusauhindade üle. Poe käive 2022. a. oli 323,9 miljardit rubla (ca 3,8 miljardit eurot). See oli 99 miljardit rubla rohkem kui aasta varem.

Veebipoe asutaja on Tatyana Bakalchuk, kes muu seas on ka asutanud panga Wildberries Bank, mis on just viimase paari aastaga tuule tiibadesse saanud ning vahendatavad summad on mitmekordistunud. Läbikäivate rahade suurusjärgust annab aimu aktiivsete kohtuasjade hulk, mida on 1 700 435 249 rubla (20 097 976 eurot) eest! Ei tule üllatusena, et Tatjana kuulub riigi 15 rikkaima inimese hulka.

 

Särgipood INOY

Silma jäi ka e-pood INOY, kus on palju ilusat kaupa, seal hulgas ka propagandistlike sõnumitega riideesemeid, kuid mitte ühtegi viidet ettevõttele ega inimestele, kes veebipoodi peavad. Linkidele klikates soovitatakse hoopis väga veenvalt kohe täna oma särgipoega alustama. Tegemist on Sergei Baikovi ja Freedom Web (ООО Фридом Веб) ettevõtmistega, kuid selgub, et mitte kõige tulusamatega. Möödunud aastal vähenes käive pea kolm korda 17,5 miljoni rublani (ca 210 tuhat eurot). Aasta kokkuvõttes kanti mitmed miljonid kahjumit.

 

Russia Today ja TVNR

Vene riigi poolt kontrollitud telekanal Russia Today (RT) alustas möödunud aastal vahetult peale aktiivse sõjategevuse algust Z-märgistusega asjade müümist öeldes, et läbi selle tegevuse toetatakse omasid, kes on rindel. Kogu müügist saadav tulu lubati suunata Donbassi põgenike ja RT Sõja lapsed projekti kangelastele. (Russia Today Children of War) Projekt RT Sõja lapsed kutsuti ellu 2021. aastal Donbassi toetuseks. Projekti eestvedajaks on vastandlik ajakirjanik Julia Polukhina, keda on sõja kajastamisega seoses ka Vene võimude poolt üle kuulatud.

 

Russia Today veebipood

RT pood aadressil https://shop-rt.com/on pühendatud sõjateemaga bränditud esemetele, kaupa pakutakse t-särkidest raamatuteni hinnaklassis kuni 20 eurot. Ka on saadaval tasse, vihmavarje, kleepse autodele ja muud populaarsemat reklaamnänni. Patriootidele on loodud võimalus ennast rahvusvaheliseks agendiks tituleerida.

 

Veebipoes on välja toodud, et piirangute tõttu ei ole enam võimalik väljaspool Venemaad ostes maksta VISA, Master Card, American Expressi ja JCB kaartidega, kuid poega ühendudes on võimalik leida alternatiivne lahendus. Pakid saadetakse üle maailma kullerfirmade EMS ja Shiptor vahendusel. Seega, kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab!

Pood kuulub 2005.a Moskvas registreeritud äriühingule TVNR. Ettevõtte tegevjuhiks on alates möödunud aasta oktoobrist Põhja-Ossetiast pärit Tatjana Basina. Ettevõtte põhitegevusalaks on märgitud kinofilmide, videofilmide ja telesaadete tootmine, kõrvaltegevustena on välja toodud uudisteagentuuride ja reklaamiagentuuride tegevused. Ettevõtte töötajaskond kasvas 2020.a järsult ühest kümneni ning alates sellest ajast on ettevõtte aastast käivet kergitatud 50 miljoni rublani (ca 600 tuhat eurot). Märkimisväärne on, et 2022. aastal oli käibe kasv 72%!

Äriühing TVNR kuulub aga MTÜ-le TV-Uudised ehk telekanalile Russia Today, mille tegevjuht on Nikolov Aleksei Lvovitš. MTÜ põhiväljund on uudistekanal Russia Today, mis levitab aktiivselt Kremli narratiive. RT uudiste sotsiaalmeediakanalid on ootuspäraselt sanktsioonide tõttu mitmel pool maailmas piirangute alla sattunud. Näiteks Twitteri konto @RT_com sisu pole enamikes Euroopa riikides nähtav. MTÜ rahastamise poolelt tooks välja, et nad on võitnud näiteks hanke osutamaks 1,65 miljoni rubla (ca 19,6 tuhat eurot) eest teenust Krimmi Vabariigi turismi ministeeriumile  ja 16 miljoni rubla (ca 190 tuhat eurot) eest ka Moskva Linnavaradeosakonnale kuuluva ettevõtte AS Moskva Meedia hanke. 192,5 miljoni rublase (ca 2,3 miljonit eurot) hanke raames pakutakse teenuseid AS Venemaa Ekspordikeskusele.

 

Ebaeetiline äri surmaga

Ehk olete kuulnud kedagi targutamas, et raha vedeleb igal pool, ole ainult meister ja korja see üles. Eetiliselt on väär teise õnnetuse pealt kasu teenida, kuid on ettevõtteid, kelle tegevus on sõja puhkedes õitsele läinud! Veelgi enam, nad polariseerivad ühiskonda edasi, et rahapalli kasv ikka jätkuks.

Z-kaubandust kasutatakse nii propagandistlike sõnumite taastootmiseks kui isikliku tulu eesmärgil. Enamasti on see vägagi kasumlik tegevus.

RT on küll sanktsioonide all, kuid nende veebipood on avatud 24/7 ja üle maailma! Vähemalt Euroopast võiks z-kaubandusega tegelevate veebipoodide külastamine ja sealt ostmine olla blokeeritud!

Kuidas lõpetada läänemaailma rahade eest Vene propagandamasina pööritamine?
Mida saame meie ära teha, et Vene propagandasõnumite ja sõjasümboolikaga esemeid poleks võimalik enam Eestisse tellida?

 

Kasutatud pildid on kuvatõmmised viidatud lehekülgedelt.