Meediakokkuvõte – aprill 2023

04.05.2023

Toome välja aprillikuu olulisemad teemad propagandast, infosõjast ja mõjutustegevusest Eesti inforuumis. Fookuses olid suur luureleke USAs, värskelt esitletud kapo aastaraamat, Vene plaanid Eesti mõjutamisel, Andres Raidi ootamatu visiit okupeeritud aladele Ukrainas, sõjablogija õhkulaskmine Peterburis ning palju muud.

 

Pentagoni luureleke

Sotsiaalmeedias avalikustatud Pentagoni salajased dokumendid näitavad, et USA luure on tunginud sügavale Venemaa sõjaväe- ja luureteenistustesse. Muu hulgas kirjeldatakse dokumentides olukorda Bahmutis ning Wagneri plaani hankida Türgilt varustust.

Lekkinud luureinfo näitab, et USA luurab nii vaenulike riikide, nagu Venemaa, kuid ka USA oluliste liitlaste Ukraina, Iisraeli ja Lõuna-Korea järele. Andmed viitavad ka sellele, et riik luurab Ukraina juhtkonna järele, et saada ülevaadet Ukraina strateegiatest.

USA justiitsminister Merrick Garland kinnitas, et kahtlusalune on õhujõudude rahvuskaardi liige Jack Teixeira, kes astub Massachusettsi föderaalkohtu ette.

 

Kapo aastaraamat

12. aprillil 103. kaitsepolitseiameti aastapäeval kutsus kapo peadirektor Arnold Sinisalu aastaraamatu esitlusel üles jätma kõrvale juttu “viiendast kolonnist” ehk venekeelsetest inimestest, kes on riigi suhtes vaenulikud. “Venemaa eriteenistused üritavad luua ebaseaduslikke juurdepääse Eesti elutähtsa teenuse osutajate ning oluliste transpordi- ja logistikaettevõtete arvutivõrkudesse, et koguda teavet ja olla valmis nende tööd vajaduse korral kübermeetmetega häirima,” võib sealt hoiatusena samuti välja lugeda.

Kapo aastaraamat 2022-2023
https://kapo.ee/et/aastaraamatud/

 

Vene plaanid

Kremlist lekkisid salajased dokumendid, mis avavad, kuidas plaanib Venemaa praegu ja järgmistel aastatel Eestis ja teistes Balti riikides ühiskonda mõjutada.

 

Andres Raid otse Mariupolist

Endine ajakirjanik ja EKRE nimekirjas riigikogusse kandideerinud Andres Raid teatas, et viibis venelaste poolt okupeeritud Donetski oblastis mitmetes kohtades, sealhulgas Mariupolis. Raid ise ei karda Aivo Petersoni moodi kapo huviorbiiti sattuda.

 

Vene blogija sai pommi

Peterburi kohvikus toimunud plahvatuses hukkus Venemaa sõjablogija Vladlen Tatarski, kes vahendas infot Ukraina rindejoonelt. Politsei teatel sai vähemalt 16 inimest Street Bar Cafe plahvatuses vigastada. Vladlen Tatarski (tegelik nimi Maksim Fomin) oli tuntud blogija ja sõja häälekas toetaja. Siseministeeriumi allikate sõnul oli pomm peidetud kingituse sisse, mis anti Tatarskile.

 

Muud märkimisväärset:

Wimbledon: oleme endiselt Vene propaganda pärast mures
https://sport.err.ee/1608934406/wimbledon-oleme-endiselt-vene-propaganda-parast-mures

Former Sputnik Estonia chief now working in Russian-occupied Ukraine
https://news.err.ee/1608945593/former-sputnik-estonia-chief-now-working-in-russian-occupied-ukraine

Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu: Wagneri grupp ja RIA FAN lisati ELi sanktsioonide loetellu
https://www.consilium.europa.eu/et/press/press-releases/2023/04/13/russia-s-war-of-aggression-against-ukraine-wagner-group-and-ria-fan-added-to-the-eu-s-sanctions-list/

Vene luure püüdis Ukraina ründamist 2022. aasta suvesse lükata. Aruanne paljastab, miks idanaabrite algne plaan oli auklik
https://www.delfi.ee/artikkel/120170056/vene-luure-puudis-ukraina-rundamist-2022-aasta-suvesse-lukata-aruanne-paljastab-miks-idanaabrite-algne-plaan-oli-auklik

VALEINFO: PALJASTATUD | Propaganda, valeinfo ja tehisaru: mida uskuda ja mida mitte
https://epl.delfi.ee/artikkel/120176522/valeinfo-paljastatud-propaganda-valeinfo-ja-tehisaru-mida-uskuda-ja-mida-mitte

KOODNIMI „SENIIT“, SALAJASED LUUREKUURID JA ANTENNIMERI. NII KUULAB VENE LUURE MEID PEALT
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/120174324/koodnimi-seniit-salajased-luurekuurid-ja-antennimeri-nii-kuulab-vene-luure-meid-pealt

Variteenused vohavad: Vene propaganda kloaak haiseb Eestis ikka edasi
https://www.postimees.ee/7758734/variteenused-vohavad-vene-propaganda-kloaak-haiseb-eestis-ikka-edasi

Mitmekülgne infokeskkond nõrgestab kremlimeelse propaganda mõju
https://sirp.ee/s1-artiklid/lopulugu/mitmekulgne-infokeskkond-norgestab-kremlimeelse-propaganda-moju/

Pekka Erelt: mis on ühist Smuulil ja Stutthofi koonduslaagri sekretäril?
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/120177452/pekka-erelt-mis-on-uhist-smuulil-ja-stutthofi-koonduslaagri-sekretaril

VIDEOINTERVJUU | „See on tõestus, et oled ehtne venelane!“ Miks filmivad Vene sõdurid pea otsast lõikamist? https://forte.delfi.ee/artikkel/120180166/videointervjuu-see-on-toestus-et-oled-ehtne-venelane-miks-filmivad-vene-sodurid-pea-otsast-loikamist

 

Kuvatõmmised on pärit loos kasutatud allikatest.