“Eesti lõpp on vältimatu!” Vene astroloogid aitavad levitada Kremli propagandat.

24.04.2023

Kui külastad Eestis asuvast arvutist Venemaa veebiväljaannet KP.ru, siis kuvatakse sulle reklaamina astroloog Tamara Globa ettekuulutusi. Ja need kõlavad süngelt. “Eesti lõpp on vältimatu!” teatab üks. Teine reklaam jätab mulje, nagu oleks Globat püütud kuidagi vaigistada: “Minu suud ei saa sulgeda!” on pealkirjastatud ennustus maikuuks, jättes mulje, et tulemas on midagi valgustkartvalt pahaendelist.

Kui keegi tõesti ei peaks veel teadma, siis 1957. aastal jäära tähtkujus sündinud Tamara Globa on Venemaal ettekuulutajana tegutsev meediapersoon, oma valdkonna superstaar, kes kogunud tuntust populaarse tutvumissaate “Abiellume!” kaasjuhina.

Kallutatud astroloogia
Reklaame vahendab Venemaa ettevõte DirectAdvert ja need on suunatud veebilehele, kus saab alla laadida Globa horoskoope. Neist ei leia Eesti kohta enam sõnagi, pealkirjad olid klikimagnetid. Pealegi liidetakse sõna “Eesti” reklaamile asukohapõhiliselt, näiteks Lätist pärit külastajale kuvatakse sama hirmsad ennustused tema asukohariigi kohta.

Küll aga jätkub selgeltnägija lehel vihjeid, et asjad lähevad Läänes 2023. aastal väga halvasti. Venemaa kohta on aga ennustus vastupidine, kuulutades riigile aina kordaminekuid. “Ükskõik, kuidas ka teised riigid praegu üritavad Venemaad purustada, siis lõpptulemus on meile hea. Sest see paneb meid ärkama,” ütles Globa ka 25. jaanuari 2023 eetris olnud Kremli TV saates. “Me oleme loonud oma maksesüsteemid ja oma sotsiaalvõrgustikud, uued suunad kaubanduses ja põllumajanduses. Ükskõik, kuidas keegi meid praegu eemale lükkab, tormavad nad peagi meie juurde tagasi”.

Nii levitab Globa otseselt Kremli propagandanarratiive: kuulutab Läänele kadu ja hävingut, Putini režiimile aga õitsengut ja edu. “Ausast astroloogist” pole juttugi, ennustused on poliitiliselt kallutatud ning rakendatud infosõja teenistusse.

Venemaa propagandatelevisioonis on Ukraina sõja ajal ettekuulutajate, taro-gurude, numeroloogide ja muu esoteerika osakaal kasvanud. Vanga, Zossima ja teiste tuntud kujude kõrvale on tekkinud uusi, olemas on isegi selline isik nagu armee selgeltnägija, kindral Aleksei Savin. Kogu see seltskond annab muu hulgas turmtuld Ukraina pihta, ennustades kadu nii president Zelenskõile kui kogu Ukrainale. Põhjalikuma ülevaate teemast saad Propastopi venekeelse toimetuse loost. Eesti keeles saad teksti lugeda näiteks veebilehitseja Chrome tõlkerakenduse abil.

Esoteerilise propaganda levi tuleb piirata
Propastop ei saa muuta seda, kuidas Venemaa oma meediaruumis propagandat teeb. Küll aga oskame osutada ohule ja anda kaks ettepanekut.

Eesti väljaanded võiks lõpetada Globast ja teistest Venemaa astroloogide ennustuste vahendamine, neist lugude jagamine aitab levitada Kremli mõjutussõnumeid. Globa ennustused on levinud näiteks nii Postimehes kui Delfis.

Samuti on juurdepääs Kremli propagandakanalitele Eestist endiselt liiga vaba. Kp.ru-gi on vabalt juurdepääsetav ja seda ei ole piiratud, ehkki õigustab igapäevaselt sõda ning nagu näha, siis võimaldab näidata Eestist pärit külastajale ka propagandasõnumiga reklaame. Pole selge, miks Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) viivitab selliste kanalite juurdepääsu piiramisega. Propastop on kirjutanud teemast pikalt, viimati kuu aega tagasi. Ometi on selleski loos viidatud kanalid endiselt juurdepääsetavad ja saavad levitada Kremli mürki, sealhulgas astroloogilist propagandat.

Pildid: kuvatõmmised loos viidatud artiklitest.  Propastop ei lisa postitusse linke Kremli infosõja väljaannetele, et mitte nende levi soodustada.