Pildimängu vastus

02.04.2023

Kevade esimese pildimängu küsimus oli:

Kus ja millal on tehtud see foto?

Õige vastus
Foto on tehtud Tallinnas Swissoteli (Tornimäe 3) ülakorruselt, baari “Horisont” aknast 2016. aasta suvel.

Kuidas määrata kohta?
Foto metaandmed ei paku kohainfot, aga seda, et tegemist on Tallinnaga, tõestab näiteks see pildiotsinguga esile tulev foto. Linna täpsustamine on oluline alguspunkt lahendajale, kes ei ela igapäevaselt Eestis.

Koha määramiseks on parim meetod tõmmata otsitavale fotole sirge, mis ühendab maamärke foto vaatepunktiga. Seejärel tuleb kanda kaardile samu maamärke ühendav sirge, mis osutab kohale, kust foto on tehtud. Nii osutab sadamakaisid ja Delfi maja mobiilimasti ühendav sirge kaardil Swissotelile.

Kohamääratlust kinnitab tänavavaade Pronksi-Raua ristmikult, mis paistab otsitavalt fotolt. Vaadates Google Street View’s samalt ristmikult Swissoteli suunas, paistavad üle majakatuste vaid selle hotelli ülakorrused.

Seda, et foto on tehtud just baarist “Horisont” ja mitte mõnest madalamast aknast, tõendavad baarikülastajate üles laetud fotod Google Mapsis. Päästeameti torni ülakorruste aknad ja taamal asuva maja aadressil Pronksi 11 neljanda korruse aknarida on just ühel kõrgusel baarist tehtud piltidel.

Kuidas määrata aega?
Kuuna foto metaandmed ei paku abi, siis tuleb uurida pildi detaile ja neid loominguliselt tõlgendada. Otsitaval pildil pakub vihje ERR uudistemaja fassaadi kattev ehituskile. Google otsing näitab, et uudistemaja ehk vana raadiomaja oli remondis 2015. aasta detsembrist 2017. aasta jaanuarini. Tõestuseks leiab hoonet renoveerinud ehitusfirma kodulehelt maikuus 2016 tehtud fotod, kus näha ehituskiles fassaad. 

Kuna pildil on puud suvises lopsakuses, on foto tehtud ilmselt ajavahemikul maikuu keskpaigast septembrini 2016. aastal. Kas oskasid leida veel täpsema dateeringu?

Varasemad sarnased ülesanded leiad otsisõnaga “Pildimäng” või samanimelisest rubriigist.