Küllalt! Aeg on needki Kremli kanalid kinni panna

13.03.2023

Esmakordselt Eestis avaldas Propastop hiljuti põhjaliku nimekirja idanaabri propagandakanalitest, kuhu ligipääs on Eestist lõpetatud. Piirangu põhjuseid on kaks. Üheks neist on sõda õhutav sisu,  need piirangud on seadnud Eesti läbi Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA). Teine põhjus on EL sanktsioonid, mille jõustamise eest vastutab Rahapesu Andmebüroo (RAB).

Nüüd, kui nimekiri on avaldatud, saab seda kasutada Kremli inforelva mõju piiramiseks Eesti elanikele. Selleks vaatasime, millised kanalid peaks Eestis olema  EL sanktsioonide tõttu suletud, aga mis on miskipärast endiselt vabalt vaadatavad. Kutsume üles RAB-i sanktsioonide rakendamise lõpuni viima ja juurdepääsu lõpetama.

1. National Media Group (NMG) meediakanalid
Juurdepääs on Eestis täna võimalik:
– Izvestija veebiportaal iz.ru
– Sport Express veebileht sport-express.ru
– Delovoi Peterburg veebileht dp.ru
– Tasulise televisiooni sait Viju viju.ru

Juurdepääs neile peab olema piiratud, kuivõrd kanalite omaniku NMG vastu on seatud EL sanktsioonid. Sanktsioneeritud on NMG president Kirill Kovaltšuk, tegevjuht Aleksei Pimanov, juhatuse esinaine Alina Kabajeva. Izvestija kui Ukraina sõjast Venemaale uudiseid vahendav portaal võimaldab ka sõja õhutamist takistavaid sisupõhiseid piiranguid.
Ligipääsupiirang on juba rakendatud mitmele teisele NMG väljaandele (telekanalid Pervõi, REN TV, 5TV, CTC, 78 ja nendega seotud veebilehed)

2. Valgevene riiklikud meediakanalid
Juurdepääs on Eestis täna võimalik:
– Belarus 24 telekanali veebileht belarus24.by, kus saab vaadata muu hulgas ka kanali saateid
– Belarus 24 TV Youtube kanal 

Juurdepääs neile peab olema piiratud, sest kanalite omaniku, Valgevene riikliku meediakompanii Belteleradio vastu on seatud EL sanktsioonid. Sanktsioneeritud on Belteleradio juht Ivan Eismont  ja meediamaja propagandistid Andrii Sich ning Ljudmilla Hladkaja.
Ligipääsupiirang on juba rakendatud mitmele Belteleradio väljaandele (telekanal Belarus 24 ja veebileht tvr.by).

3. Venemaa armee meediakanalid
Juurdepääs on Eestis täna võimalik:
– Zvezda veebileht tvzvezda.ru, kus saab lugeda armeeuudiseid ning vaadata telesaateid
– Zvezda Youtube live-kanal

Juurdepääs neile peab olema piiratud, kuivõrd kanalite omaniku, Venemaa kaitsemnisteeriumi meediaettevõtte Krasnaya Zvezda ja selle juhi Aleksei Pimanovi vastu on seatud EL sanktsioonid. Lisaks on ilmne, et agressorriigi relvajõudude kanal levitab vaenu, õhutab sõda ja kahjustab Ukraina territoriaalset terviklikkust.
Propastopi jaoks on hämmastav, et  just see väljaanne on olnud Eestis vabalt ligipääsetav sõja algusest saati. Oleme probleemist ka varem kirjutanud, kuid piirangute jõustajad ei ole pidanud vajalikuks reageerida.

4. Venemaa riigi omanduses olevad meediakanalid
Juurdepääs on Eestis täna võimalik:
Venemaa suurim veebiportaal vesti.ru, kus saab lisaks uudiste lugemisele vaadata propagandakanalite videolõike.

Juurdepääs sellele kanalile peab olema piiratud, kuivõrd kanali omaniku, Venemaa riikliku meediahaldusettevõtte VGTRK vastu on seatud EL sanktsioonid. Sanktsioneeritud on Oleg Dobrodejev, VGTRK peadirektor.
Ligipääsupiirang on juba rakendatud mitmele VGTRK väljaandele (Rossija 1, Rossija 24, Karusel jt).