Venemaa suursaadik eksitab meediat

15.01.2023

Reedeses postituses kirjutasime, kuidas 2023. aasta algusega tuli kaasa Kremlimeelse meedia hüsteeriline laine. Olukorda aitas korralikult üles kütta Venemaa suursaadik Lipajev, kes esines kanalis  «Россия 24» ja rääkis, et hiljuti kahjustati Tallinnas 15–16 suursaatkonna autot. Lipajev lisas, et loomulikult pole ühtegi süüdlast leitud. Väidetavalt lõppes autode kahjustamine seetõttu, et Eesti kindlustusfirmadel sai kõrini kahjude kompenseerimisest. Eesti Vabariigi ametnikud kohtlevad aga Venemaad ja nende suursaatkonda nagu oma vaenlast sõjas. Väidetavalt oli vandaalitsemise näol tegu “kampaaniaga, mis on tänaseks õnneks lõppenud”.

Lipajev oli oma sõnavõtus aga väga üldine ja ebamäärane, täpsustama ei autode kindlat arvu ega toimunu ajaraami. Propastop küsis juhtumile kinnitust Politsei- ja Piirivalveametilt, kelle sõnul 2022. aastal mingid autode kahjustamised tõepoolest toimusid, aga täpsem arv ja aeg selgub alles uuel nädalal, kui registreeritud juhtumitele on võimalik uuesti otsa vaadata.

Seega toimus saatkonna autode kahjustamine hoopis millalgi 2022. aastal, mitte “hiljuti”, nagu väitis Lipajev. Lisaks ei ole seni kinnitust, kas toimunu leidis aset lühema või pikema aja jooksul. Kremlimeelne meedia seob Lipajevi süüdistused aga 12. jaanuaril toimunud Urmas Reinsalu intervjuuga, milles ta tõi Venemaa diplomaatide väljasaatmise üheks näiteks viisidest, kuidas toimuva sõja vastu meelt avaldada. Tegelikkuses pole nende vahel aga mingit põhjuslikku seost. Juhtumist kirjutasid selles valguses näiteks Ren.tv, Rubaltic ja Aif.ru.

Kuna suursaadiku sõnavõtust pole palju aega möödas, pole olnud Eesti Välisministeeriumil ega PPA-l aega, et toimunust ka Eesti meediale ülevaade teha. Loodetavasti kuuleme detailidest juba tuleval nädalal.

TÄIENDUS 16.01: Ida-Harju politseijaoskonna menetlustalituse juht Inna Toater kinnitas Propastopile, et 2022. aasta juulist detsembrini laekus Ida-Harju politseijaoskonnale pidevalt avaldusi sõidukite kahjustamise kohta. Tänaseks on menetluses 12 erinevat juhtumit. Esimeses ja teises juhtumis said mõlemas kahjustada neli sõidukit. Järgnevad avaldused puudutasid vaid ühte sõidukit korraga. Juhtumid on jätkuvalt uurimise all.

Üks vandalismiga seotud avaldusest tegi saatkond mitte auto kahjustamise, vaid auto külge seotud sini-kollaste õhupallide pärast.

 

Kuvatõmmised on pärit loos viidatud allikatest.