Youtube sõdalased paljastavad Kremli propagandavalesid

12.01.2023

Sõda Ukraina vabaduse nimel ei käi üksnes kahurite, tankide, droonide ja automaatidega, vaid kibe heitlus toimub ka infoväljal. Propastop tutvustab selles loos mõnda infosõdalast, kes Youtubes Kremli propagandavalede paljastamisega tegelevad.

Üks tuntumaid Ukraina veebisõdalasi on ilmselt Deniss Kazanski (või ka Denis Kazanskyi), kelle Youtube kanalit jälgib 587 000 inimest. Kazanski sündis 10. veebruaril 1984 Donetskis ning oli sunnitud sealt seoses sõjaga Donbassis lahkuma. Samas on kõik Donbassiga seonduv talle endiselt südamelähedane ja leiab kajastamist tema Youtube kanalil. Ta oli 2020. aastal ka üks Ukraina esindajatest Ida-Ukraina olukorra rahumeelse lahendamise kolmepoolses kontaktrühmas ning on kirjutanud Donbassist mitu raamatut (“Must palavik”, “Kuidas Ukraina kaotas Donbassi”). Täna elab ta Kiievis ja tegutseb ajakirjanikuna. Tema Youtube videod on enamasti venekeelsed ning peamiselt pühendatud venekeelses meedias leviva propaganda analüüsimisele. Kel vene keel suus ja huvi vene meedia analüüsi vastu, tasub teda kindlasti jälgida.

Peamiselt venekeelsele vaatajale on suunatud ka Grigori Germani analüüsid. 1975. aastal sündinud Germani sünnikoha osas levib erinevat infot, kuid kogu oma teadliku elu on mees elanud Ukrainas. Ta on Ukraina üks armastatumaid saatejuhte, showmehi ja teadustajaid, kes on muu hulgas näitlejana andnud oma hääle tegelastele Ukraina keelde tõlgitud filmides “Transformerid”, “Kariibi mere piraadid” ja “Ameerika gangster”. Tema tegevuses Internetis on eriline koht toiduvalmistamisel: siin on German edukas konkurent paljudele kulinaarsetele blogijatele. Oma kokandusteemalisele Youtube kanalile tegi ta viimase postituse aga vahetult enne Venemaa suuremahulise sissetungi algust Ukrainasse. Täna saab Grigori Germani teravapilgulisi analüüse ja intervjuusid nautida peamiselt telekanalis ICTV.

Ei maksa siiski arvata, et venekeelse propagandaga võtlevad üksnes ukrainlased – ei, seda teevad ka venelased ise. Üks, kes humoorikas ja noortepärases võtmes Kremli propaganda absurdsust paljastab, on Venemaal Tšeljabinskis 1998. aastal sündinud ja üles kasvanud Roman Abalin, Internetis paremini tuntud kui NFKRZ (lühend sõnadest No-Fuckers). Tema Youtube kanalil on 1,14 miljonit jälgijat ja selle numbriga on ta selles artiklis käsitletavatest jutuuberitest kaugelt kõige populaarsem. Roman iseloomustab end oma videotes kui “sõbralikku naabruskonna venelast” ning keskendub peamiselt erinevate vene ühiskonnale iseloomulike nähtuste selgitamisele ingliskeelsele vaatajaskonnale. Ta teeb seda läbi huumoriprisma ning tuginedes suuresti isiklikule kogemusele. Kuigi ta Ukrainas toimuva sõja tõttu oli sunnitud Venemaalt lahkuma, on tal säilinud side oma kodumaaga ning tema kanali jälgijad saavad hea ülevaate, kuidas end tunnevad ja milliste teemadega tegelevad Venemaalt lahkunud uusemigrandid. Viimasel ajal on ta leidnud tänuväärset analüüsimaterjali Kremli poolt toetatud popkultuuri nähtustest.

Ingliskeelsele kogukonnale on suunatud ka Anna Ukrainast, kes annab oma kanalil igapäevaseid ülevaateid sõjaaegses Ukrainas elavate tavainimeste tegelikust olukorrast. Õpetaja ja ajakirjanikuna tutvustab Anna heas inglise keeles oma 40 300 tellijale ka oma riigi ajalugu, kultuuri ja poliitilist olukorda. Ühes oma viimases videos Venemaa propagandast ja võltsuudistest hoiatab ta lääne ühiskonda Venemaa kasutatavate taktikate eest. Ta on pühendanud erinevate Venemaa loodud müütide ümber lükkamisele terve videoblogide seeria.

Annale on üsna sarnane ka Operator Starsky videotoodang Youtubes. Ta ise tutvustab oma kanalit nii: “Minu nimi on Starsky, ma olen Ukraina kaitseväelane, blogija ja sõjahipster. Pühendan selle kanali rahvusvahelisele kogukonnale, kes toetab Ukrainat selle vabastavas võitluses Venemaa agressiooni vastu”. Starsky on Ukraina kaitseväe pressiohvitser, kes teeb oma 350 000 jälgijaga kanalil sageli otseülekandeid ning suhtleb otse oma vaatajatega ning vastab nende küsimustele. Ilmselt on Starsky populaarsuse üheks põhjuseks ka tema väga hea inglise keele oskus, mis muudab kanali jälgimise rahvusvahelise kogukonna jaoks lihtsaks ja loomulikuks. Starsky ei tegele oma kanalil Kremli propaganda analüüsimisega, pigem võib teda vaadelda kui Ukraina sõjapropaganda edukat projekti, kus lihtsalt ja inimlikult üldmõistetavalt antakse sõjas toimuvast vahetu ülevaade, lükates nii ümber Venemaa meedias ehitatud valekonstruktsioone.

Ja lõpetuseks üks Eesti mees, kes on oma Youtube kanali pühendanud viimasel ajal samuti peamiselt Ukrainaga seotud teemadele. Ta ise tutvustab end oma kanalil nii: “Minu nimi on Artur Rehi ja olen Eesti reservväelane. Ajateenistuse läbisin 2018. aastal Kuperjanovi jalaväepataljonis kompanii sidena”. Rehi videod on samuti suunatud rahvusvahelisele auditooriumile, need on tehtud heal tehnilisel tasemel ja inglise keeles. Kremli propagandast ta oma klippides ei räägi, küll aga erinevatest sõjasündmustest, millele lisab omapoolse analüüsi. Rehi kanali on tellinud 573 000 inimest, ning ta on muuhulgas äramärkimist leidnud väljaande Kyiv Post artiklis kui üks tipp kümnest Ukraina poolel võitlevast Youtube sõdurist.

 

 

 

 

 

 

 

Kuvatõmmised on pärit loos mainitud allikatest.